این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  رفیق استالین

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  رفیق استالین را از این سایت دریافت کنید.

  ژوزف استالین

  ژوزف استالین

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  ژوزف استالین

  იოსებ ბესარიონის ძე სტალინი

  Иосиф Сталин

  ژوزف استالین

  دومین رهبر اتحاد جماهیر شوروی

  هم‌زمان به عنوان دبیرکل

  دوره مسئولیت

  ۳ آوریل ۱۹۲۲ – ۵ مارس ۱۹۵۳

  پس از ولادیمیر لنین (صدر شورای کمیسرهای خلق)

  پیش از نیکیتا خروشچف

  نخست‌وزیر اتحاد جماهیر شوروی

  دوره مسئولیت

  ۶ مه ۱۹۴۱ – ۵ مارس ۱۹۵۳

  پس از ویاچسلاو مولوتف

  پیش از گئورگی مالنکوف

  دبیرکل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی

  دوره مسئولیت

  ۳ آوریل ۱۹۲۲ – ۵ مارس ۱۹۵۳

  پس از ویاچسلاو مولوتف

  پیش از گئورگی مالنکوف

  وزیر کشور اتحاد جماهیر شوروی

  دوره مسئولیت

  ۱۹۱۹ – ۱۹۲۰

  پیش از کارل ایوانوویچ

  وزیر دفاع اتحاد جماهیر شوروی

  دوره مسئولیت

  ۱۹۴۱ – ۱۹۵۳

  پس از سیمیون تیموشنکو

  پیش از نیکلای بولگانین

  اطلاعات شخصی

  زاده ژوزف ویسارینویچ جوگاشویلی

  ۱۸ دسامبر ۱۸۷۸

  گوری، گرجستان،  امپراتوری روسیه

  درگذشته ۵ مارس ۱۹۵۳ (۷۴ سال)

  مسکو، روسیه، شوروی

  ملیت  اتحاد جماهیر شوروی

  حزب سیاسی حزب کمونیست شوروی

  همسر(ان) اکاترینا سوانیدزه+ (۱۹۰۷–۱۹۰۶)

  نادژدا آلیلیوا (۱۹۳۲–۱۹۱۹)

  فرزندان یاکوف جوگاشویلی

  کنستانتین کوزاکوف واسیلی استالین سوتلانا آلیلیوا

  والدین بسارین جوغاشویلی (پدر)

  ککه گلادزه (مادر)

  اقامتگاه دفن شده در آرامگاه لنین

  پیشه سیاستمدار، تحصیل کرده در مدرسه دینی

  دین خداناباور امضا خدمات نظامی لقب(ها) مرد پولادین

  سال‌های خدمت ۱۹۱۸–۱۹۵۳

  درجه مارشال اتحاد جماهیر شوروی

  فرمانده ارتش سرخ

  جنگ‌ها/عملیات‌ جنگ داخلی روسیه

  جنگ جهانی دوم

  بخشی از مجموعه مباحث درباره

  مارکسیسم–لنینیسم گسترش اصول بنیادین گسترش گونه ها گسترش چهره های برجسته گسترش ادبیات گسترش تاریخ گسترش جستارهای پیوسته درگاه کمونیسم درگاه سوسیالیسم درگاه سیاست نبو

  بخشی از مجموعه مباحث درباره

  کمونیسم گسترش مفاهیم گسترش جوانب گسترش گرایش‌ها گسترش بین‌الملل‌ها گسترش افراد گسترش موضوعات مرتبط نبو

  یُسِب بِساریُنیس دزِ جوغاشویلی (به گرجی: ) مشهور به ژوزف ویساریونویچ اِستالین (به روسی: Иосиф Сталин) (زاده ۱۸ دسامبر ۱۸۷۸ – درگذشته ۵ مارس ۱۹۵۳) و ملقب به مرد پولادین، سیاست‌مدار کمونیست و رهبر شوروی بود که از اواسط دهه ۲۰ تا مرگش در ۱۹۵۳ رهبر عملی حزب کمونیست اتحاد شوروی و در نتیجه رهبر دو فاکتوی کل این کشور بود. وی از زمان رسیدن به قدرت و جنگ جهانی دوم در نظریه مرد بزرگ جزو تأثیر گذارترین افراد جهان بر تاریخ بشریت به‌شمار می‌آید.

  او در شهر گوری در گرجستان که آن زمان بخشی از امپراتوری روسیه بود به دنیا آمد و در ۱۹۲۲ به مقام دبیرکل حزب کمونیست اتحاد شوروی رسید. پس از مرگ ولادیمیر لنین، استالین موفق شد در دهه ۲۰ لئون تروتسکی را کنار زده و رهبری حزب را در دست گیرد. در دهه ۱۹۳۰ استالین تصفیه کبیر را آغاز کرد که به کمپینی از سرکوب سیاسی، دستگیری و قتل مخالفان معروف است که در ۱۹۳۷ به اوج رسید.

  حکومت استالین آثار ماندگار بسیاری داشت که تا پایان دولت شوروی در آن باقی‌ماندند البته مائوئیست‌ها، خوجه ئیست‌ها، ضد تجدیدنظرطلب‌ها و بسیاری دیگر او را آخرین رهبر سوسیالیست واقعی در تاریخ اتحاد شوروی می‌دانند و عروج خروشچف و استالین‌زدایی پس از استالین را «تجدیدنظرطلبی» می‌خوانند. استالین مدعی بود که سیاست‌هایش بر مارکسیسم-لنینیسم بنا شده‌اند.

  استالین در ۱۹۲۸ سیاست نِپ (Новая экономическая политика, НЭП، سیاست‌های نوین اقتصادی[۱]) که در دهه ۲۰ جریان داشت را با «برنامه‌های پنج ساله» و «کشاورزی اشتراکی» تعویض کرد. با این سیاست‌ها و تحت رهبری استالین، اتحاد شوروی تا پایان دهه ۳۰ از کشوری با جمعیت غالب دهقانی به یکی از قدرت‌های صنعتی جهان بدل شد.[۲]

  قحطی مصنوعی که توسط استالین در اوکراین ایجاد شد و به هولودومور مشهور است، باعث مرگ تا ۱۰ میلیون اوکراینی شد.[۱] البته هرگز هیچ مدرکی دال بر این‌ وجود نداشت و امروز وجود ندارد که یک «هولودومور» یا «قطحی عمدی» اتفاق افتاده باشد. «هولودومور» توسط اوکرائینی‌های هم‌دست نازی‌ها که در اروپای غربی، کانادا، و پس از جنگ در ایالات متحده آمریکا پناه یافتند، ساخته شد. این افسانه نخستین بار در کتاب «چرا یک هولوکاست بیش‌ از دیگران ارزش دارد» نوشته یوریج چوماتسکی و منتشر شده توسط «اعضای سابق ارتش شورشی اوکرائین» در سال ۱۹۸۶ در استرالیا مطرح شد.[۲][۳][۴][۵]

  استالین رهبر اتحاد شوروی در زمان جنگ جهانی دوم بود و تحت رهبری او این کشور نقشی حیاتی در شکست آلمان نازی در آن جنگ داشت (این جنگ در شوروی با نام جنگ کبیر میهنی شناخته می‌شود). پس از جنگ، استالین اتحاد شوروی را به عنوان یکی از دو ابرقدرت جهانی مطرح کرد و تقریباً چهار دهه پس از مرگ او در ۱۹۵۳ این موقعیت همچنان برجا بود.

  حکومت استالین را بسیاری به «کیش شخصیت پرستی» و شیوه‌های مخفی حذف مخالفین محکوم می‌کنند. نیکیتا خروشچف، جانشین استالین، حکومت و کیش شخصیت استالین را در کنگره معروف حزب کمونیست شوروی در ۱۹۵۶ محکوم کرد و پروسه استالین‌زدایی را آغاز کرد که بعدها به جدایی چین و شوروی انجامید. بسیاری استالین را مسئول مرگ مخالفان حکومت او می‌دانند. قتل لئون تروتسکی دوست انقلابی لنین و از رهبران انقلاب روسیه و جنبش ضد استالینی نیز توسط یکی از عاملان حکومت او انجام شد.[۶]

  کودکی و ایام آغازین[ویرایش]

  استالین جوان در ۱۸۹۴

  این بخش به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند. لطفاً با افزودن یادکرد به منابع قابل اعتماد برطبق اصول تأییدپذیری و شیوه‌نامهٔ ارجاع به منابع، به بهبود این بخش کمک کنید. مطالب بدون منبع ممکن است به چالش کشیده شوند و حذف شوند.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  رفیق استالین!

  در این مطلب نقل قولی از کتاب چگونه تاریخچه کمونیسم را برای بیماران روانی توضیح دهیم؟ اثر ماتئی ویسنی یک می‌خوانیم.

  مجله کتابچی صفحه خانگی > گفتاروز >

  رفیق استالین!-گفتاورد از کتاب «تاریخچه کمونیسم»

  رفیق استالین!-گفتاورد از کتاب «تاریخچه کمونیسم»

  توسط علی علیرضایی گفتاروز بدون دیدگاه

  «چگونه تاریخچه‌ی کمونیسم را برای بیماران روانی توضیح دهیم؟»، عنوان کتابی اثر ماتئی ویسنی یک، نویسنده، شاعر، روزنامه‌نگار و نمایش‌نامه‌نویس رومانیایی‌تباری است که مدت‌هاست تبعه‌ی فرانسه محسوب می‌شود و آثارش را هم به زبان فرانسوی می‌نویسد. مفاهیم ضدکمونیستی که از اسم این نمایش‌نامه هم مشخص است، مضمون اصلی این نمایش‌نامه را تشکیل می‌دهد. نمایش‌نامه‌ای که با ترجمه‌ی ملیحه بهارلو، توسط نشر کتاب فانوس به زبان فارسی برگردانده شده است. بیایید تا صحنه‌ی سیزدهم این نمایش که یکی از طوفانی‌ترین صحنه‌های این نمایش است را با هم مرور کنیم. جامعه‌شناسی و روان‌شناسی انسانی، جزو عمیق‌ترین کارکردهایی هستند که ویسنی یک از داستان خود می‌گیرد. او در بریده‌ای که با هم خواهیم خواند، از فرم ستاره‌ای استفاده‌ی بسیار جذابی را برده است.

  هروقت کشور به چیزی نیاز داشت، مردم نزد استالین می‌آمدند تا از او بپرسند چطور آن را به دست آورند؟ روزی کارگر الکسی که آهنگری می‌کرد و کارگر ولادیمیر که زغال‌سنگ حفر می‌کرد و کارگر واسیلی که سیمان مخلوط می‌کرد نزد استالین آمدند و گفتند: «رفیق استالین، در دوباره ساختن کشوری که در آن دیگر هیچ‌کس در کثافت دست و پا نزند مشکلی وجود دارد. ما تمام روز کار می‌کنیم: دوشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه، پنج‌شنبه، جمعه، شنبه و همین‌طور یک‌شنبه که روز کارگر وطن‌پرست است، اما شب که می‌شود و روز کاری تمام می‌شود و اضافه‌کاری تمام می‌شود و می‌خواهیم کمی نان بخریم، دهقان میخاییل، دهقان ایوان و دهقان دمیتری نمی‌خواهند چیزی به ما بفروشند.»

  بنابراین رفیق استالین کبیر به برنامه‌هایی که رفیق لنین بزرگ برایش به جا گذاشته بود نگاه کرد و گفت: «کشور به گندم بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین تصمیم داریم مزرعه‌ی اشتراکی ایجاد کنیم.» و نزد دهقان میخاییل و دهقان ایوان و دهقان دمیتری رفت و به آن‌ها گفت: «میخاییل، ایوان و دمیتری عزیزم، خوشحال باشید. قرار است مزرعه‌های اشتراکی داشته باشیم و در کشوری که دیگر هیچ‌کس در کثافت دست و پا نخواهد زد، همه گندم خواهند داشت.»

  و دهقان میخاییل گفت: «بله، رفیق استالین عزیز. من می‌فهمم که چرا ضروری است که قطعه‌ی زمینم، اسبم، گاوم، خوکم و گوسفندم را به مزرعه‌ی اشتراکی بدهم و چرا مجبورم روی مزرعه‌ی اشتراکی کار کنم و از این بابت خوشحال‌ام. زیرا این کارها را انجام می‌دهم تا به ساختن کشوری که در آن دیگر هیچ‌کس در کثافت دست و پا نزند کمک کنم.»

  و دهقان ایوان گفت: «رفیق استالین، من در مورد خودم باید بگویم که نمی‌فهمم چرا باید قطعه‌ی زمینم، اسبم، گاوم، خوکم و گوسفندم را به مزرعه‌ی اشتراکی بدهم؟ یا چرا مجبورم روی مزرعه‌ی اشتراکی کار کنم؟ اما از انجام دادن آن خوشحال‌ام؛ زیرا به شما ایمان دارم رفیق استالین عزیز، زیرا فقط شمایید که می‌توانید به ما نشان بدهید چطور کشوری بسازیم که در آن دیگر هیچ‌کس در کثافت دست و پا نزند.»

  و دهقان دمیتری گفت: «رفیق استالین، باید بگویم که من هم نمی‌فهمم چرا باید قطعه‌ی زمینم را به مزرعه‌ی اشتراکی بدهم، زمینی که از پدرم به من به ارث رسیده است و چرا باید اسبم، گاوم، خوکم و گوسفندم را بدهم؛ چون این‌ها حیوانات من‌اند. من پرورش‌شان داده‌ام و بزرگ‌شان کرده‌ام و نمی‌فهمم که چرا باید مجبور باشم به جای کار کردن روی زمین خودم، روی مزرعه‌ی اشتراکی کار کنم و چون همه‌ی این‌ها را نمی‌فهمم، این کارها را انجام نخواهم داد رفیق استالین عزیز.»

  برچسب‌هاچگونه تاریخچه کمونیسم را برای بیماران روانی توضیح دهیم؟ماتئی ویسنی یک

  اشتراک گذاری: Facebook GooglePlus Twitter Linkedin Telegram Whatsapp مطالب مرتبط

  معرفی کتاب

  نگاهی به کتاب «مانیفست کمونیست» اثر «کارل مارکس و فردریک انگلس»

  دیدگاهتان را بنویسید

  آخرین مطالب

  معرفی بهترین منابع کمک‌آموزش فیزیک یازدهم رشته‌ی ریاضی

  معرفی کتاب سه دقیقه اول اثر استیون واینبرگ

  جملاتی از کتاب قلعه مالویل اثر روبر مرل

  معرفی بهترین منابع کمک‌آموزشی دروس تخصصی پایه دوازدهم انسانی

  مطالب پربازدید

  آشنایی با 15 سری کتاب برتر آموزش زبان انگلیسی

  خلاصه‌ی کتاب سه دقیقه در قیامت

  جملاتی از کتاب بی‌شعوری

  منبع مطلب : ketabchi.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید