این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  رای گیری سازمان ملل

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  رای گیری سازمان ملل را از این سایت دریافت کنید.

  مجمع عمومی سازمان ملل متحد

  مجمع عمومی سازمان ملل متحد

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  United Nations General Assembly

  联合国大会

  الجمعیة العامة للأمم المتحدة

  Assemblée générale des Nations unies

  Asamblea General de las Naciones Unidas

  Генеральная Ассамблея ООН

  تالار مجمع عمومی سازمان ملل، مقر اصلی، نیویورک[۱][۲]

  کوته‌نوشت GA یا UNGA

  تأسیس ۱۹۴۵

  نوع رکن سازمان اصلی ملل متحد

  مقر اصلی نیویورک، ایالات متحده

  رئیس چابا کوروشی سازمان مادر سازمان ملل متحد وب‌گاه https://un.org/ga

  مجمع عمومی سازمان ملل متحد (به انگلیسی: United Nations General Assembly یا UNGA/GA) یکی از شش ارگان اصلی سازمان ملل متحد است که به عنوان ارگان اصلی مشورتی، سیاست گذاری و نماینده سازمان ملل عمل می کند.[۳] مجمع عمومی مسئول بودجه سازمان ملل، انتصاب اعضای غیردائم شورای امنیت، انتصاب دبیرکل سازمان ملل متحد، دریافت گزارش ها از سایر بخش های سیستم سازمان ملل، و ارائه توصیه هایی از طریق قطعنامه ها است.[۴] همچنین ارگان های فرعی متعددی را برای پیشبرد یا کمک به وظایف گسترده خود ایجاد می کند.[۵] مجمع عمومی تنها ارگان سازمان ملل است که در آن همه کشورهای عضو دارای نمایندگی مساوی هستند.[۶]

  مجمع عمومی زیر نظر رئیس خود یا دبیر کل سازمان ملل در جلسات سالانه در مقر سازمان ملل در شهر نیویورک تشکیل جلسه می دهد. بخش اصلی این جلسات عموماً از سپتامبر تا بخشی از ژانویه تا زمانی که به همه مسائل رسیدگی شود (که اغلب قبل از شروع جلسه بعدی است) برگزار می شود.[۷] همچنین می تواند برای جلسات ویژه و اضطراری دوباره تشکیل شود.[۸] اولین جلسه در ۱۰ ژانویه ۱۹۴۶ در تالار مرکزی متدیست لندن تشکیل شد و نمایندگان ۵۱ کشور بنیانگذار در آن حضور داشتند.

  رای گیری در مجمع عمومی در مورد برخی از رأی‌گیری در خصوص مسائل مهم مانند حفظ صلح و امنیت، مسائل مربوط به بودجه و انتخاب اعضا با اکثریت ‎‎۲/۳ آرا صورت می‌گیرد و در خصوص مسائل دیگر با اکثریت عادی تصمیم گیری می‌شود. هر کشور عضو یک رای دارد.[۹] مصوبات مجمع به غیر از تصویب امور بودجه از جمله تصویب مقیاس ارزیابی برای اعضا الزام آور نیست. مجمع می تواند در مورد هر موضوعی که در محدوده سازمان ملل باشد توصیه هایی ارائه کند، به استثنای موضوعات صلح و امنیت که تحت بررسی شورای امنیت است.

  در طول دهه ۱۹۸۰، مجمع به مجمعی برای "گفتگوی شمال-جنوب" بین کشورهای صنعتی و کشورهای در حال توسعه در مورد طیف وسیعی از مسائل بین المللی تبدیل شد. این مسائل به دلیل رشد خارق العاده و تغییر ساختار عضویت در سازمان ملل مطرح شد. در سال ۱۹۴۵، سازمان ملل ۵۱ عضو داشت که در قرن بیست و یکم تقریباً چهار برابر شد و به ۱۹۳ رسید که بیش از دو سوم آنها در حال توسعه هستند. کشورهای در حال توسعه به دلیل تعدادشان، اغلب قادر به تعیین دستور کار مجمع، ماهیت بحث ها و ماهیت تصمیمات آن هستند.[۱۰]

  تاریخچه[ویرایش]

  کلیسای متدیست در لندن، محل اولین اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در ۱۹۴۶

  اولین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دهم ژانویه ۱۹۴۶ در سالن مرکزی کلیسای متدیست لندن برگزار شد که نمایندگان ۵۱ کشور در آن شرکت داشتند. این اجلاس در چندین سال بعد آن در شهرهای مختلف انجام شد که سال دوم در نیویورک و سال سوم در پاریس بود. این اجلاس در ۱۴ اکتبر ۱۹۵۲ در هفتمین اجلاس سالانه خود به مقر دائم آن در نیویورک منتقل شد. در دسامبر ۱۹۸۸ ملل متحد برای شنیدن سخنرانی یاسر عرفات بیست و نهمین اجلاس خود را در کاخ ملل ژنو در سوئیس برگزار کرد.

  ترکیب مجمع عمومی[ویرایش]

  ترکیب مجمع عمومی، بیان‌گر اصلی بنیادین در روابط بین‌المللی یعنی برابری دولت‌ها می‌باشد. مجمع عمومی، مرکب از کلیهٔ اعضای ملل متحد است (۱۹۳ کشور) و هریک از اعضا می‌توانند حداکثر تا پنج نماینده در مجمع عمومی داشته‌باشند ولی این امکان برای دولت‌ها وجود دارد که در صورت نیاز و در حد امکان خود به این هیئت، مشاور یا کارشناس اضافه نمایند. علاوه بر نمایندگان دولت‌ها هیئت‌هایی به عنوان ناظر، بدون داشتن حق رأی شرکت می‌کنند.[۳]

  وظایف و اختیارات مجمع عمومی[ویرایش]

  نخست وزیر اسپانیا خوزه لوئیز رودریگز ساپاترو در حال سخنرانی در مجمع عمومی در نیویورک ۲۰ دسامبر ۲۰۰۵

  مجمع عمومی فراگیرترین رکن سازمان ملل متحد است و دارای صلاحیت گسترده‌ای می‌باشد. ارکان دیگر باید مطالعات و گزارش‌های خود را سالانه به آن ارائه نمایند. این رکن، ضمن بررسی این گزارش‌ها و تصویب بودجه، نظارت خود را بر تمام فعالیت‌های سازمان اعمال می‌کند. مجمع طبق مادهٔ ۱۰ منشور، می‌تواند در خصوص هر مسئله یا امری که در چارچوب منشور قرار می‌گیرد یا در ارتباط با اختیارات و وظایف یکی از ارکان پیش‌بینی شده در منشور است بحث نموده، در مورد آن‌ها توصیه‌نامه صادر نماید. تنها محدودیت‌های وارده به صلاحیت مجمع عمومی عبارتند از:

  عدم مداخله در اموری که ذاتاً داخل در صلاحیت داخلی دولت‌ها است.

  عدم مداخله در مورد اختلاف یا وضعیتی که شورای امنیت در حال رسیدگی به آن می‌باشد مگر آن‌که شورای امنیت خود تقاضای مداخلهٔ مجمع عمومی را بنماید.

  ارجاع تمام مسائل مربوط به حفظ صلح و امنیت بین‌المللی که نیاز به اقدام عملی دارند به شورای امنیت زیرا فقط شورای امنیت است که می‌تواند در مورد اقدامات عملی تصمیم بگیرد.[۶]

  وظایف و اختیارات خاص مجمع عمومی[ویرایش]

  ساختمان مجمع عمومی ملل متحد

  بحث در مورد تمام مسائل و قضایایی که در چارچوب منشور قرار می‌گیرد به استثنای ماده ۱۲ منشور؛

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  تصویب قطعنامه در شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران

  ۲۵ کشور عمدتا غربی به قطعنامه ضد ایرانی پیشنهادی آلمان و ایسلند در شورای حقوق بشر سازمان ملل رأی مثبت داند، اما بودند کشور‌هایی که به این قطعنامه رأی منفی یا ممتنع دادند.

  تشکیل «هیأت حقیقت‌یاب» برای ناآرامی‌های اخیر

  تصویب قطعنامه در شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران | کدام کشورها رای منفی دادند؟

  ۲۵ کشور عمدتا غربی به قطعنامه ضد ایرانی پیشنهادی آلمان و ایسلند در شورای حقوق بشر سازمان ملل رأی مثبت داند، اما بودند کشور‌هایی که به این قطعنامه رأی منفی یا ممتنع دادند.

  شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز (پنج‌شنبه) با اقدام آلمان و ایسلند نشست ویژه‌ای را برای بررسی آن‌چه برخورد خشونت‌آمیز با اعتراضات در دو ماه گذشته در ایران عنوان شده است در ژنو برگزار کرد که هدف اصلی آن اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران بوده است.

  در پایان این نشست، قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره آنچه «وضعیت حقوق بشر در ایران» خوانده شده را به تصویب رسانده شد.

  به گزارش خرداد، تصویب این قطعنامه به معنای موافقت این شورا با ایجاد یک «هیأت حقیقت‌یاب» درباره ادعاها در خصوص «نقض حقوق بشر توسط ایران» در حوادث اخیر است.

  وزیر امور خارجه آلمان پیش از آغاز این نشست با انتشار بیانیه‌ای ادعاهای خصمانه خود علیه ایران در رابطه با ناآرامی‌های اخیر در ایران را مطرح و تاکید کرد که رای هر یک از شرکت‌کنندگان برای تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران حائز اهمیت است.

  افرادی از جمله جاوید رحمان و نمایندگان کشورهایی از حمله نیوزلند، مولداوی، مالت، پرو، آلبانی نیز با ادعای حمایت از مردم ایران نیز از مقام‌های جمهوری اسلامی توقف صدور حکم اعدام برای برخی دستگیر شدگان اخیر در ایران را خواستار شدند.

  ۲۵ کشور عمدتا غربی به قطعنامه ضد ایرانی پیشنهادی آلمان و ایسلند در شورای حقوق بشر سازمان ملل رأی مثبت داند، اما بودند کشور‌هایی که به این قطعنامه رأی منفی یا ممتنع دادند.

  به گزارش خبرآنلاین این قطعنامه که با حمایت کشور‌های غربی به صحن شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه شد با مخالفت و رأی منفی کشورهایی، چون ارمنستان، کوبا، پاکستان، ونزوئلا، چین و اریتره مواجه شد.

  در همین حال ۱۶ کشور دیگر به این قطعنامه رأی ممتنع داده یا در جلسه رأی گیری شرکت نکردند که از آن جمله می‌توان به کشور‌های قطر، امارات متحده عربی، ازبکستان، قزاقستان، هند، اندونزی، مالزی، سودان، سنگال، برزیل و کامرون اشاره کرد.

  نام کشو‌های لیبی، سومالی و اوکراین در میان کشور‌هایی که به این قطعنامه رأی مثبت داده اند جالب توجه است.

  در این نشست بسیاری از کشورهای غربی سعی داشتند ایران را به نقض حقوق بشر متهم کنند.

  منبع مطلب : www.khordad.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید