این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  دیزاین یعنی چه

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  دیزاین یعنی چه را از این سایت دریافت کنید.

  دیزاین

  معنی دیزاین - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  دیزاین

  بستن تبلیغات

  فرهنگ معین

  [ انگ . ] (اِ. ) ۱ - طرح . ۲ - طراحی .

  پیشنهاد کاربران

  ترتیب: قدیمیجدیدرای موافقرای مخالف

  پرویز

  ١٣:٢٩ - ١٣٩٥/١٢/١٤

  راجع به کاربرد دیزاین در متون فلسفی ) سارتر، هایدگر و دیگران ( در فرهنگ لغات ، توضیحی ندیدم. واژه مترادف دیزاین در متون فلسفی چیست؟ لطفا صاحبنظران مساعدت بفرمایند. "طرح" کلمه ای عربی و در مورد تعبیر فلسفی دیزاین، تا حدودی نارسا مینماید، بنابراین، حتی اگر عبارتی باشد که معنای فلسفی دیزاین از آن افاده شود، بسیار خوب است.

  گزارش

  51 | 3

  محمدرضا اسدی

  ٢٠:٥٩ - ١٣٩٧/١٢/١٨

  ساختار سازی ، ساماندهی ، ترکیب معطوف به هدف اجزا

  گزارش

  64 | 2

  علی باقری

  ٠١:٢٢ - ١٣٩٩/٠٣/٠٣

  دیزاین : طرح - شکلی را بوجود آوردن ( اصطلاحات نقاشی )

  گزارش

  41 | 1

  علی بکماز

  ٢٠:٢٨ - ١٣٩٩/٠٣/٢٠

  توضیح دیزاین در منابع انگلیسی زبان : " هنر حل مسئله " ذکر شده است

  گزارش

  28 | 1

  الهام رحیمی

  ١٠:٠٢ - ١٣٩٩/٠٤/١٧

  دیزاین نوعی طراحی مرحله به مرحله برمبنای اصول که کاربرد هم دارد. اما طراحی، احساسات فی البداهه طراح است در واقع در دیزاین از طراحی استفاده میکنند.

  گزارش

  37 | 2

  ایرزاد

  ٢٣:٢٨ - ١٣٩٩/٠٥/٠٢ دیزاین

  به نگر همریشه با واژه ی پارسی : دیسگان است.

  اگر این گونه باشد میتوان از ستاک دیس نوواژه ساخت:

  دیسگان ، دیسنَدِگی، دیسِش، دیساک ، دیسه. . .

  دیسیدن = دیزاین شدن

  دیساندن = دیزاین کردن

  فهمیده ها ( مفاههیم ) با گذشت زمان روی واژه ها بار می شوند، وگرنه هیچ واژه ای تمام مینه ها ( معانی ) را در خود ندارد برای همین می گوییم فهمیده یا مفهوم یَنی ( یعنی ) ما آنها را در پیوند با زمینه ای ویژه می دَرکیم ( درک میکنیم ) .

  گزارش

  37 | 1

  سلماز

  ١١:٠٢ - ١٣٩٩/٠٧/١٩

  به فارسی: بَرسه ( بَرسیدن ) ، وانِشان ( وانِشیدن، وانِشان کردن/زدن )

  بَرسه ( Barse ) مانند آلمانی Entwurf و عربی Al - Tarh به معنی انداختن است، زیرا طرح گاهی با فعل انداختن به کار میرفته. حافظ : طرحی نو در اندازیم.

  وانِش ( Vaneshaan ) نیز مانند انگلیسی Design و فرانسه ای Dessin از وا:de و نش/نشان:sign ساخته شده.

  گزارش

  16 | 1

  ایرزاد

  ١٧:٤١ - ١٣٩٩/٠٨/٠٦ دیزاین

  بَرسیدن و بَرساندن واژه های شایسته ای هستند بایا به گفتن است که بَرس بسیار همانند پَرت است و شاید گویش دیگری از آن باشد ؛ پَرتیدن ، پَرتاندن

  زبان اَرَبی به چِرایی ( علت ) زبان جهانی شدن در بُرشگاهی ( مقططی ) در تاریخ وامواژه های فراوانی از : پارسی ، یونانی ، لاتینی ، سریانی ، قبطی، بابلی ، تورانی . . . دارد مانند واژهء طرح که هم ریشه با واژهء th row انگلیسی به مینهء انداختن و مَطرح = انداختگاه است.

  Entwurf: Ent - wurf

  Ent = همان end انگلیسی به مینه پایان و فرجام و اَند پارسی کهن در خُرده و پایان چیزی مانند : دو سال و اَندی

  wurf = نام ساخته شده از کارواژهء werfen به مینش انداختن است.

  Entwurf = انداختن فرجامین یا نهایی ( اندایی )

  وانِشیدن و وانشاندن هم از نگر مینش هم خوش آوایی پسندیده هستند.

  گزارش

  7 | 1

  ناشناس

  ٢٠:١٤ - ١٣٩٩/١١/٠٧

  مثال من میز را دیزاین کردم

  من میز را طراحی کردم

  گزارش

  21 | 1

  احمد

  ١٩:٠٠ - ١٤٠٠/٠٦/٠٩ Girl design طرح دخترانه So, it ℳeans طرح.

  گزارش

  0 | 1

  رضا

  ١٦:١٢ - ١٤٠٠/١٠/٠٥ دیزاین

  گزارش

  0 | 0

  عباس

  ١٣:٥٧ - ١٤٠٠/١١/١٦ چیدمان

  گزارش

  14 | 1

  ۰۰۰۰۰۰

  ١٥:٣٠ - ١٤٠١/٠٧/١٧

  دیزاین به معنی چیدمان هست

  گزارش

  5 | 1

  سم

  ١١:٥٤ - ١٤٠١/٠٨/١٣ دی زا ی ن

  دی در ابتدای کلمه به منظور بیان دیدگاه، نظر و طرح زاینده مطرح شود.

  گزارش

  0 | 0

  آریا ایزدی

  ٠٥:١٤ - ١٤٠١/٠٩/٠٦

  کلمهء دازاین در فلسفه ویا هایدگر

  چیزی که بنده متوجه شدم به معنی در جا زدن بود که البته کاملاً هم درست بود و اینکه شما واژه ای پیدا نکردید دلیلی دارد که مستلزم پژوهش بیشتر از سوی علاقمندان به فلسفه میباشد.

  گزارش

  0 | 0

  مشاهده پیشنهاد های امروز

  معنی یا پیشنهاد شما

  + افزودن عکس و لینک

  منبع مطلب : abadis.ir

  دیزاین چیست؟

  تعریف جامع و کامل دیزاین و بررسی دیدگاه نظریه پردازان درباره تعریف دیزاین، به راستی دیزاین چیست و در کجا کاربرد دارد؟

  هنر نوامبر 4, 2020 1

  دیزاین چیست؟

  همه ما با هر تخصص و دانشی در طول شبانه روز با برخی از واژه‌ها همانند دیزاین سر و کار داریم، در واقع برخی از اصطلاحات و واژه‌ها وجود دارند که به دلیل استفاده بسیار آن‌ها در واژگان مردم با آن‌ها آشنا شده‌ایم و تا حدودی به معنای آن وقوف پیدا کرده‌ایم. اما شاید تا به حال از خودمان نپرسیده باشیم که به راستی دیزاین یعنی چه؟ و فلسفه دقیق آن در چیست؟

  تعریف شما از دیزاین در چیست؟ اگر که پیش از خواندن این مقاله تعریفی یک خطی از آن را در ذهن خود دارید لطفا در قسمت دیدگا‌ه این مقاله با ما در میان بگذارید و سپس ادامه متن را مطالعه کنید. پس از آن برای آشنایی هر چه بهتر و کامل‌تر درباره مفهوم و فلسفه دیزاین با ما همراه باشید.

  تعریف دیزاین:

  شاید یکی از ابتدایی‌ترین راه‌های پاسخ به سوال بالا در پیدا کردن نمونه‌هایی باشد که درباره آن‌ها واژه دیزاین به دفعات فراوان استفاده می‌شود و چه چیزی بهتر از اشیا و محصولات معروف عصر حاضر؟

  برای خود من محصولات و اشیایی مانند ماشین‌های برند لامبورگینی و یا فراری، محصولات شرکت اپل کامپیوتر مانند آیفون و مک بوک و… ذهنم را به سمت دیزاین سوق می‌دهد اما چیز این محصولات باعث شده است که با آن‌ها بتوانم به سمت دیزاین پرواز کنم؟

  نظریات مربوط به دیزاین:

  اجازه دهید برخی از تعاریف دیزاین را که نظریه پردازان این حوزه ارائه کرده‌اند را بررسی کنیم:

  ویکتور پپنک، نظریه پرداز دیزاین می‌نویسد که همه انسان‌ها دست‌اندر کاران دیزاین هستند. هر آنچه می‌کنیم، تقریبا همیشه دیزاین است. یا به گفته نلسون و استولترمن دیزاین ماتریس زیربنایی اصلی زندگی است. یا هنری پتروسکی که می‌گوید چیزهای دیزاین شده ابزارهایی هستند که با بهره‌گیری از آن‌ها به اهداف مطلوب دست می‌یابیم.

  ولی آیا با این تعاریف می‌توان دیزاین را تعریف کرد؟ به نظر من که خیر، در واقع اگر بخواهیم بر اساس نظریات گفته شده دیزاین را تعریف کنیم تمامی و یا بیشتر فعالیت‌های انسانی جزء دیزاین محسوب می‌شوند. ولی من فکر نمی‌کنم که کسی پختن یک غذای ساده و معمولی را جزو دیزاین به حساب آورد.

  از پختن غذا مثال آوردم چرا که طبیعتا علم دیزاین پخت و سرو غذا در همه جوامع وجود دارد اما چه چیز باعث شده است که یک نوع خاص از سرو و پختن غذا دیزاین حساب شود و نوع دیگر آن خیر؟

  واژه دیزاین در دیکشنری:

  واژه دیزاین بیش از پانصد سال است که در فرهنگ‌های لغات انگلیسی وجود دارد و فرهنگ لغت آکسفورد در حدود 16 معنی مختلف برای آن ارائه کرده است که در آن جا نیز گاها معانی‌ای وجود دارد که هویت واقعی دیزاین را نمایش نمی‌دهد. به طور مثال در یکی از معانی به (قصد کردن) اشاره شده است، یعنی هر آن چه با قصد و هدف همراه باشد، دیزاین تعریف شده است که طبیعتا درست و صحیح نیست.

  بنابراین اگر دیزاین به معنایی که امروزه به کار می‌بریم فقط استفاده از چیزی برای دستیابی به یک هدف نباش، پس دقیقا چیست؟

  ارائه تعریف کامل و دقیق دیزاین:

  یک نظر وجود دارد که دیزاین فقط عمل به معنای قدیمی کلمه آن نیست، بلکه نوع خاصی از عمل است که دنیا را تغییر دهد. یا بر اساس تعریف کریستوفر جونز، دیزاین آغاز عمدی تغییر است. پس شاید بتوانیم با این تعریف متوجه شویم که چرا محصولات خاصی مانند لامبورگینی یا آیفون ذهن را به سوی دیزاین معطوف می‌کنند، چون که این محصولات در دسته و رده خود نوعی انقلاب و یا تخول بزرگ محسوب می‌شوند و شکل و هویت جدیدی را ارائه داده‌اند.

  نکته دیگر در تعریف دیزاین به ماهیت ذهنی آن بر می‌گردد. در واقع ممکن است محصولی بر اساس دیزاین به واقعیت تبدیل نشود اما در حقیقت بر اساس نقشه‌ها و طرح‌ها، دیزاین صورت گرفته شده و عمل دیزاین رخ داده باشد.

  بر اساس تحلیل‌ها و نکته‌هایی که قدم به قدم برای ارائه تعریف کاملی از دیزاین شرح داده شد، اکنون می‌توانیم تعریف کامل‌تری را از دیزاین به صورت زیر داشته باشیم.

  دیزاین راه حل عمدی یک مسئله است که با آفرینش طرح‌ها و نقشه‌هایی برای نوع جدید و بدیعی از یک واقعیت یا محصول ارائه می‌شود به گونه‌ای که افراد دیگری که به آن طرح نگاه می‌کنند فورا و به هنگام متوجه عیب، نقص و یا نامناسب بودن طرح پیشنهادی ارائه شده نشوند.

  The philosophy of design /glenn parsons

  به قلم پوریا نجفی شیوا

  اشتراک گذاری مطلب:

  اخبار هنر, دیزاین, طراحی, مجله هنر, هنر

  منبع مطلب : magmodlife.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید