این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  خواص خارشتر

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  خواص خارشتر را از این سایت دریافت کنید.

  خواص درمانی گیاه خار شتر

  خار شتر از تیره‌ی باقلاییان است که به علت خواص فراوان دارویی در بسیاری از مناطق جهان برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود.

  خواص درمانی گیاه خار شتر

  خار شتر از تیره‌ی باقلاییان است که به علت خواص فراوان دارویی در بسیاری از مناطق جهان برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود.

  به گزارش گروه وب‌گردی خبرگزاری صدا و سیما، بشر از دیرباز به دنبال کشف اسرار و اثرات درمانی انواع گیاهان بوده و همیشه برای درمان امراض گوناگون از گیاهان بهره گرفته است. با گذشت زمان و پیشرفت‌های علم پزشکی دارو‌های شیمیایی جایگزین دارو‌های گیاهی شدند که اکثر این دارو‌ها از منابع و منشأ گیاهی تولید می‌شوند. یکی از این گیاهان دارویی که دارای خواص زیادی است گیاه خار شتر می‌باشد.

  گیاه خار شتر دارای نام‌های دیگری مانند خاراشتر، خاربز، خرانگبین، خارانگبین، تَرانگبین (عسلِ تَر)، خرانگوی، تُرنجبین می‌باشد.

  خار شتر از تیره‌ی باقللائیان می‌باشد که به دلیل خواص فراوان دارویی در بسیاری از نقاط جهان برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. این گیاه همچنین یک نوع خوراک دام برای حیواناتی نظیر شتر و بز می‌باشد.

  گیاه خار شتر درختچه‌ای است با شاخه‌های پیچیده که سرتاسر آن با خار‌های زیاد پوشیده شده است. ارتفاع این گیاه به حدود یک متر هم می‌رسد. ریشه‌های خار شتر تا عمق ۵ الی ۷ متر زیر زمین نفوذ می‌کنند. ریشه‌های خار شتر همچنین دارای ساقه‌های زیر زمینی است که دارای عمق ۲ متری و گسترش جانبی ۸ متری می‌باشد.

  ساقه‌های خار شتر به رنگ سبز می‌باشد که توسط خار‌ها زیادی پوشیده شده است. طول این خار‌ها بین ۲ تا ۴ سانتیمتر می‌باشد و رنگ آن‌ها سبز بوده و انتهای آن‌ها به رنگ زرد می‌باشد. برگ‌های این گیاه به صورت متناوب و ساده و کامل و بیضوی هستند. برگ‌ها دارای طول بین ۷ تا ۲۰ میلیمتر می‌باشد که دم برگ‌های آن کوتاه بوده و به طول یک تا ۲ میلیمتر است. سطح فوقانی برگ‌ها به رنگ سبز یا زرد روشن می‌باشد و سطح زیرین آن‌ها تقریبا پرز دار و دارای رنگی مایل به آبی هستند.

  گیاه خار شتر دارای گل‌هایی به رنگ صورتی تا قهوه‌ای مایل به قرمز است. این گل‌ها با یک پایه باریک می‌رویند و طول آن‌ها به ۱ سانتی متر می‌رسد. روی هر شاخه در حدود ۱ تا ۶ گل می‌روید که تعداد آن‌ها به تعداد خار‌های اطراف آن بستگی دارد. میوه گیاه خار شتر مانند یک غلاف کوچک است که به طول یک الی سه سانتیمتر بوده و رنگ آن قهوه‌ای کدر مایل به قرمز است.

  گیاه خارشتر در چه اقلیمی رشد می‌کند؟

  خار شتر گیاهی است که خاستگاه آن روسیه، جنوب آفریقا، آسیای غربی و مناطق مدیترانه‌ای است. این گیاه در شرایط متنوع آب و هوایی رشد می‌کند و در برابر سرما و شوری خاک بسیار مقاوم است. خار شتر دارای عمری چند ساله بوده و در انواع خاک‌ها و حتی نمک زار‌ها می‌روید.

  خار شتر در مناطق دیگری مانند بیابان‌های ایران، عربستان، هند، پاکستان، سوریه رشد می‌کند. در ایران نیز در مناطقی مانند بلوچستان، خوزستان، سمنان، کرمانشاه، بجنورد، اهواز، شیراز، بندرعباس، قشم و خراسان به صورت خودرو رشد می‌کند.

  گیاه خار شتر دارای خواص درمانی زیادی مانند ضد عفونی کننده، بند آورنده خون، تب بر، ضد التهاب، بازسازی کننده و پاک کننده کبد می‌باشد.

  علاوه بر این‌ها خار شتر دارای خواصی به شرح زیر است:

  • تولید آنتی اکسیدان‌ها و محافظت از کبد

  • درمان سرما خوردگی‌های شدید و عفونت‌های حاد تنفسی

  • درمان بیماری‌های مربوط به دهان و لثه‌ها و بیماری‌های عفونی و التهابی خلط دهان

  • کاهش قند خون در افراد دیابتی

  • درمان درد و ورم مفصل ها، پا‌ها و بازو‌ها و بخش‌های مختلف بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن

  • دفع سنگ‌های کلیه و مثانه

  • رفع مشکلات گوارشی و تقویت دستگاه گوارش

  • پماد به دست آمده از عصاره این گیاه بیماری‌های پوستی و جراحت‌های پوستی را سریع درمان کرده و باعث بهبود جریان خون در رگ‌ها می‌شود.

  • بهبود و درمان بیماری‌هایی مانند اگزما، غانقاریا و زخم‌های چرکی

  نحوه‌ی مصرف گیاه خارشتر

  برای درمان بیماری‌ها از تمام قسمت‌های این گیاه می‌توان استفاده کرد. فراورده‌های به دست آمده از این گیاه به صورت پودر، ضماد، دمنوش و عرق می‌باشد که هر کدام به طریقه مصرف جداگانه‌ای دارد و با اهداف خاصی مصرف می‌شود.

  برای درمان سنگ کلیه و مثانه و جلوگیری از ابتلا به این بیماری‌ها از عرق این گیاه استفاده می‌شود.

  دم کرده این گیاه دارای خاصیت ادرار آوری و مسهل بوده و ضماد این گیاه به صورت پماد برای بهبود زخم‌ها استفاده می‌شود.

  میزان مصرف این گیاه برای درمان بیماری‌ها را باید از پزشک سنتی معالج خود سوال کنید. اما دوز مصرفی ترنجبین با توجه به نوع بیماری از ۲۰ تا ۱۵۰ گرم متغیر می‌باشد.

  عرق خارشتر

  عرق خار شتر دارای طبعی بسیار گرم و خشک است. به همین خاطر کسانی که دارای طبیعتی گرم هستند باید در مصرف آن محتاط باشند و با پزشک خود مشورت کنند.

  عرق خار شتر دارای خواص فراوانی برای درمان برخی از بیماری هاست که در زیر به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

  درمان هموروئید یا بواسیر

  خار شتر باعث تقویت سلول‌های عصبی معده شده و روند هضم را بهبود می‌بخشد. مصرف عرق خار شتر باعث رفع یبوست و مشکلات بواسیر مانند سوزش و درد و تورم می‌شود.

  درمان سرماخوردگی و سرفه

  عرق خار شتر مانند یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل کرده و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. با تقویت ایمنی بدن، توان بدن در برابر انواع عفونت‌ها و مشکلات تنفسی ناشی از سرما خوردگی، سرفه، آسم و برونشیت بیشتر می‌شود.

  درمان آرتروز

  عرق خار شتر به علت داشتن خواص ضد التهابی باعث بهبود التهاب شده و به همین دلیل از این گیاه برای کاهش علائم بیماری آرتروز استفاده می‌شود.

  دفع سنگ کلیه

  عرق خار شتر به علت دارا بودن خاصیت ادرار آوری باعث ضد عفونی کردن مجاری کلیه‌ها و مثانه شده و سموم بدن را دفع می‌کند و از ابتلا به سنگ‌های کلیه و مثانه جلوگیری کرده و رسوبات و سنگ‌های تشکیل شده را نیز از بین می‌برد.

  درمان کبد چرب

  منبع : www.iribnews.ir

  از خواص و مضرات جالب عرق خارشتر چه می دانید؟!

  از عرق خارشتر و خواص جالب آن چه می‌دانید؟! اغلب ما نام این عرق گیاهی را شنیده‌ایم اما در غفاری دایت می‌توانید بیشتر با خواص و مضرات عرق خارشتر آشنا شوید و بدانید خواص عرق خارشتر برای لاغری چیست.

  از خواص و مضرات جالب عرق خارشتر چه می دانید؟!

  تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۰

  عرق خارشتر محصول و فرآورده‌ی گیاه خارشتر است که تمام خواص و فواید این گیاه را دارد. از گیاه خارشتر با نام‌های دیگر از جمله خاربز، دوه تیکانی، یانداق، علف ترنجبین نیز یاد می‌کنند. این گیاه دارای خواص آرامش بخش، خواب آور و ضد سرفه است. عرق خارشتر از زمان‌های قدیم مورد توجه طبیبان و مردم عادی بوده است. خواص و فواید عرق خارشتر برای بدن و حفظ سلامت آن بسیار مفید و موثر است. در ادامه به بررسی عرق خارشتر می‌پردازیم. در این مطلب از غفاری دایت که در رابطه به عرق خارشتر است به بررسی مواردی از جمله طرز تهیه عرق خارشتر، طبع عرق خارشتر چیست، خواص عرق خارشتر، عرق خارشتر برای تقویت دستگاه گوارش، عرق خارشتر و بهبود یبوست و بواسیر، عرق خارشتر به عنوان آنتی بیوتیک، عرق خارشتر برای آرتروز، عرق خارشتر و بهبود التهاب فراگیر دهان (Stomatitis)، عرق خارشتر و آلرژی، عرق خارشتر و کلیه، عرق خارشتر و کبد، عرق خارشتر برای لاغری، مقدار و نحوه مصرف عرق خارشتر و در به بررسی نهایت مضرات عرق خارشتر می‌پردازیم.

    طرز تهیه عرق خارشتر

  برای تهیه عرق خارشتر باید ابتدا گیاه خارشتر را با آب جوشانده و سپس مایع جوشیده شده را سرد کنید. مایع کردن بخار حاصل از جوشیدن گیاه خرشتر از طریق فرآیند تقطیر در واقع تولید عرق خارشتر است. خواص عرق خارشتر کاملا مشابه با خود گیاه خارشتر است اما عرق خارشتر ماندگاری بیشتر و طعم بهتری دارد.

  طبع عرق خارشتر چیست ؟

  متخصصان طب سنتی بر این باورند که عرق خارشتر دارای طبیعتی بسیار گرم و خسک است و به همین علت افرادی که نسبت به گرمی حساسیت دارند و از خود واکنش های آلرژیک نشان نی‌دهند باید از مصرف این عرق گیاهی خودداری کنند و یا با مشورت پزشک و تجویز پزشک از عرق خارشتر و خواص آن بهره‌مند شوند. برای کاهش گرمی عرق خارشتر می‌توانید آن را با مقدار مساوی عرق کاسنی ترکیب کنید.

  خواص عرق خارشتر

  عرق خارشتر تمامی خواص گیاه خارشتر را دارد. عرق خارشتر می‌تواند موجب تقویت سبستم ایمنی بدن شده و علاوه بر این مصرف عرق خارشتر برای کاهش وزن و لاغری بسیار موثر است. از جمله خواص و فواید فوق‌العاده عرق خارشتر می‌توان به مواردی مانند درمان اسهال، پاکسازی روده‌ها، از بین بردن سیاه سرفه و تب و لرز و ضدعفونی کردن کلیه و دیگر نقاط بدن، بهبود و درمان بی‌خوابی، تصفیه خون، بهبود هضم غذا، از بین بردن رسوبات ناشی از مصرف نوشابه‌های گازدار، خاصیت آنتی بیوتیکی و غیره اشاره کرد. در ادامه به بررسی برخی از خواص عرق خارشتر می‌پردازیم.

  عرق خارشتر برای تقویت دستگاه گوارش

  عرق خارشتر موجب تقویت سلول‌های عصبی معده می‌شود و از این طریق دستگاه گوارش را تقویت کرده و موجب بهبود هضم غذا می‌شود. عرق خارشتر طبیعتی گرم داشته و از همین رو موجب تسکین معده دردهای ناشی از موادغذایی با طبع سرد می‌شود.

  عرق خارشتر و بهبود یبوست و بواسیر

  عرق خارشتر موجب بهبود روند هضم غذا می‌شود. از جمله خواص عرق خارشتر این است که مصرف عرق خارشتر موجب جلوگیری از ابتلا به یبوست و  مشکلات بواسیر مانند سوزش، درد و تورم می‌شود.

  عرق خارشتر به عنوان آنتی بیوتیک

  عرق خارشتر را می‌توان یک آنتی بیوتیک طبیعی دانست. عرق خارشتر با تقویت سیستم ایمنی بدن از بدن در برابر عوامل بیماری‌زا مانند باکتری، ویروس، قارچ و غیره محافظت می‌کند. عرق خارشتر به تقویت سیستم ایمنی بدن با هر گونه عفونت و مشکلات تنفسی ناشی از سرما خوردگی، سرفه، آسم و برونشیت مبارزه کرده و به رفع و درمان آن‌ها می‌پردازد.

  عرق خارشتر برای آرتروز

  از دیگر خواص شگفت انگیز عرق خارشتر وجود خواص ضد التهابی در این عرق گیاهی است. عرق خارشتر می‌تواند التهاب را بهبود داده و موجب کاهش علائم و نشانه‌های بیماری آرتروز شود.

  عرق خارشتر و بهبود التهاب فراگیر دهان (Stomatitis)

  گفتیم که عرق خارشتر حاوی خواص ضدالتهابی بوده و می‌تواند موجب بهبود و درمان التهاب شود. عرق خارشتر می‌تواند موجب بهبود التهاب فراگیر مخاط دهان، لب ها، زبان و کام شود. قرقره کردن عرق خارشتر موجب تسکین نشانه‌های استوماتیت یا التهاب فراگیر دهان می‌شود.

  عرق خارشتر و آلرژی

  گیاه خارشتر می‌تواند برای کاهش علائم آلرژی در پوست.های حساس مفبد باشد که برای این منظور کافی است، پودر این گیاه با شیر یا گلاب مخلوط شده و بر روی موضع مورد استفاده قرار گیرد.

  عرق خارشتر برای سنگ کلیه

  از جمله خواص مفید عرق خارشتر داشتن خاصیت ادرار آوری است که مجاری کلیه و مثانه را ضدعفونی کرده و سموم بدن را دفع می‌کند. عرق خار شتر موجب دفع سنگ کلیه و سنگ نثانه شده و شست‌وشو دهنده‌ی کلیه‌ها است. بنابراین عرق خارشتر برای حفظ سلامت کلیه‌ها مفید است.

  عرق خارشتر برای کبد

  از دیگر ویژگی‌های عرق خارشتر می‌توان به تاثیر این عرق گیاهی در درمان کبد چرب اشاره کرد. عرق خارشتر با بهره‌مندی از قدرت پاک‌کنندگی و دفع سموم از بدن، می‌تواند تاثیر مهمی بر روی کاهش چربی کبد داشته و از این طریق موجب پیشگیری و یا درمان کبد چرب شود.

  مضرات عرق خارشتر

  عرق خارشتر نیز مانند سایر گیاهان دارویی در کنار تمام خواص و فواید بی‌نظیری که دارد در صورت زباده‌روی در استفاده از آن ممکن است مضرات و عوارض جانبی نیز داشته باشد. با توجه به طبیعت گرم و هشک عرق خارشتر زیاده‌روی در مصرف عرق خارشتر خطرناک و مشکل ساز خواهد بود. مصرف عرق خارشتر برای افرادی که مبتلا به بواسیر، اسهال خونی، حصبه، خون ادراری و آبله هستند مضر بوده و توصیه نمی‌شود. اگر به عرق خارشتر حساسیت دارد، مصرف آن را متوقف کنید. خانم‌های باردار و مادران شیرده فقط و فقط با مشورت و تجویز پزشک متخصص و در مقادیر بسیار کم می‌توانتد از عرق خارشتر استفاده کنند.

  مقدار و نحوه مصرف عرق خارشتر

  افرادی که از عرق خارشتر به منظور کاهش وزن و لاغری استفاده می‌کنند باید روزانه نصف لیوان از عرق خارشتر را با نصف لیوان آب ترکیب کرده و آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنند. افرادی که برای کمک به دفع سنگ کلیه از عرق خارشتر استفاده مط‌کنند باید روزانه دو فنجان عرق خارشتر را بنوشند.

  عرق خارشتر برای لاغری

  عرق خارشتر دارای طبعی بسیار گرم و خشک است. عرق خارشتر می‌تواند موجب افزایش سوخت و ساز بدن و درنتیجه افزایش میزان چربی سوزی شده و از این طریق به کاهش وزن و لاغری کمک کند. همجنین عرق شتر دارای فیبر بوده که موجب احساس سیری و جلوگیری از پرخوری شده که منتج به کاهش وزن و لاغری است.

  منبع : www.ghafaridiet.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید