این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جمهوری ارمنستان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جمهوری ارمنستان را از این سایت دریافت کنید.

  ارمنستان

  ارمنستان

  مختصات: ۴۰° شمالی ۴۵° شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  «آرمنیا» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای سایر استفاده‌ها ارمنستان (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  جمهوری ارمنستان

  Հայաստանի Հանրապետություն (ارمنی)

  ارمنستان پرچم نشان ملی

  سرود: سرود ملی ارمنستان

  ("Our Motherland") پایتخت و بزرگترین شهر ایروان

  ۴۰°۱۱′ شمالی ۴۴°۳۱′ شرقی

  زبان(های) رسمی ارمنی[۱]

  گروه‌های قومی (۲۰۱۱)

  ۹۸٫۱٪ ارمنیان ۱٫۲٪ ایزدیان ۰٫۴٪ روس‌ها ۰۳٪ دیگر[۲][۳]

  دین(ها) مسیحیت (کلیسای حواری ارمنی)[۴]

  حکومت حکومت متمرکز نظام پارلمانی جمهوری

  • رئیس‌جمهور ارمنستان

  واهاگن خاچاطوریان[۵]

  • نخست‌وزیر ارمنستان

  نیکول پاشینیان • رئیس مجلس آلن سیمونیان

  قوه مقننه مجلس ملی جمهوری ارمنستان

  تاریخ ارمنستان • دودمان اروندی

  سدهٔ ۶اُم پیش از میلاد

  • ارمنستان بزرگ دودمان آرتاشسی[۷]

  سال ۱۹۰ پیش از میلاد[۶]

  • سلسله اشکانی ارمنستان

  ۵۲–۴۲۸

  • ارمنستان باگراتونی

  ۸۸۵–۱۰۴۵

  • پادشاهی ارمنی کیلیکیه

  ۱۱۹۸–۱۳۷۵

  • اولین جمهوری ارمنستان declared

  ۲۸ مه ۱۹۱۸

  • جمهوری شوروی سوسیالیستی ارمنستان

  ۱۹۳۶–۱۹۹۱

  • روز استقلال ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی

  ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۱ مساحت • کل

  ۲۹٬۷۴۳ کیلومتر مربع (۱۱٬۴۸۴ مایل مربع) (۱۳۸اُم)

  • آبها (٪) ۴٫۷۱[۸] جمعیت • برآورد سال ۲۰۲۰

  ۲٬۹۵۶٬۹۰۰ [۹] (۱۳۷اُم)

  • سرشماری ۲۰۱۱ ۳٬۰۱۸٬۸۵۴[۱۰][۱۱] • تراکم

  ۱۰۱٫۵ بر کیلومتر مربع (۲۶۲٫۹ بر مایل مربع) (۹۹اُم)

  تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۱۹

  • کل

  ۳۲٫۸۹۳ میلیارد دلار[۱۲]

  • سرانه ۱۰٬۹۹۵ دلار[۱۲]

  تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی) برآورد ۲۰۱۹

  • کل

  ۱۳٫۴۴۴ میلیارد دلار[۱۲] (۱۲۷اُم)

  • سرانه

  ۴٬۵۲۷ دلار[۱۲] (۱۰۴اُم)

  شاخص جینی (۲۰۱۸)  ۳۴٫۴[۱۳]

  شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸)  ۰٫۷۶۰[۱۴]

  ۸۱اُم

  واحد پول درام ارمنستان (֏) (AMD)

  منطقه زمانی یوتی‌سی+۴ (زمان ارمنستان)

  جهت رانندگی راست

  پیش‌شماره تلفنی فهرست کامل

  کد ایزو ۳۱۶۶ AM دامنه سطح‌بالا .am .հայ

  ارمنستان (به ارمنی: Հայաստան، تلفظ: هایاستان) با نام رسمی جمهوری ارمنستان (Հայաստանի Հանրապետություն، هایاستانی هانراپِتوتیون) کشوری محصور در خشکی در قفقاز جنوبی، غرب آسیا است که در سرزمین کوهستانی ارمنستان واقع است.[۱۵] این کشور، از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان و قره باغ، از جنوب با ایران و جمهوری خودمختار نخجوان و از غرب با ترکیه مرز مشترک دارد.[۱۶][۱۷] پایتخت این کشور، ایروان و زبان رسمی آن ارمنی است.

  ارمنستان ۲۹٬۸۰۰ کیلومترمربع مساحت[۱۸] و حدود ۳٬۰۱۸٬۸۵۴ میلیون نفر جمعیت دارد و تا پیش از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، از مراکز مهم صنعتی شوروی سابق محسوب می‌شد.[۱۹]

  ارمنستان نخستین کشوری بود که در اوایل قرن چهارم میلادی، مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن، «کلیسای حواری ارمنی»[۲۰]کاملاً خودمختار و متفاوت با کلیساهای دیگر در جهان است.

  خاستگاه

  مقالهٔ اصلی: پیشاتاریخ ارمنستان

  مقالهٔ اصلی: زوراتس کارر

  مقالهٔ اصلی: گاه‌شماری ارمنی

  مقالهٔ اصلی: ارمنیان

  دیدگاه نخست چنین است که این قوم در اثر ادغام تدریجی اقوام مهاجر هند و اروپایی «قوم آرمن» با اقوام بومی قدیمی تر ساکن در فلات ارمنستان مانند: هوری، اورارتویی، لوویان و هایاسا به‌وجود آمده‌است.[۲۱][۲۲][۲۳] بر پایه دیدگاه دیگر ارمنیان از آغاز در موطن اصلی خود فلات ارمنستان می‌زیستند لیکن از ادغام اقوام گوناگون پدید آمده‌اند. ارمنیان خود را «های» و کشورشان را هایک یا «هایاستان» می‌نامند.[۲۴]

  در مورد پیدایش و نام ارمنیان موسس خورناتسی در کتاب خود این گونه می‌نویسد که:

  «ملت ارمنی بخاطر نام هایک سردودمان ارمنیان خود را «های» می‌نامد اما نامی که دیگر اقوام بر آنان بکار می‌برند یعنی «آرمن» یا «ارمن» از نام «آرام» یکی از اخلاف هایک اخذ گردیده‌است. از این رو اقوام همجوار کشور ما را به نام او می‌نامند. سورن یرمیان تاریخ‌نگار ارمنی نام «خای» را به سرزمین مشتمل بر استان‌های «هایک بزرگ و هایک کوچک» منتسب می‌کنند که در سنگ‌نبشته‌های «هیتی» به صورت «هایاسا یا خایاشا» آمده‌است».

  در متون کهن ارمنی، هایک را یکی از نوادگان نوح و از دودمان یافث دانسته‌اند. در کتاب مؤسس خورناتسی آمده‌است که هایک پس از کشتن بل و در هم شکستن سپاه وی در محل نبرد ملکی بنا کرد و آن را «هایخ» نامید. از این رو تا زمان مؤسس خورناتسی «سده ۵ میلادی» نیز این ناحیه «هایوتس – دزور» نامیده می‌شد. هایوتس در زبان ارمنی به مفهوم «ارمنیان» و دزور به معنای «دره» است.[۲۵]

  تنی چند از دانشمندان نام «های» را با واژه «هاتی» که نام حتیان بوده مربوط دانسته‌اند. پیوتروفسکی این نظریه را مستدل و استوار دانسته‌است. پاتکانیان بر آن بود که «های» در آغاز نام قومی جداگانه بوده که بر دیگر اقوام مجاور برتری داشته و نام خود را به همه آن‌ها داده‌است. در آسیای صغیر به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی در ناحیه هتوشش تختگاه کهن دولت حتیان، کتیبه‌ای متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد کشف شده و این قدیم‌ترین منابعی است که در آن از کشور هایاسا و مردم آن یاد شده‌است. با کشف کتیبه «حِتی» سده ۱۴ قبل از میلاد معلوم شد که سرزمین شمال غرب ارمنستان، هایاسا نام داشته‌است. «کاپانتسیان» یادآور شده که «سا» و «شا» در زبان‌های اقوام آسیای صغیر صورت پسوندی را داشته که مشخص‌کننده نام سرزمین و محل معینی بوده‌است. چنین نتیجه‌ای حاصل شده‌است که وجود دو قوم در تشکیل مردم ارمنستان مؤثر بوده‌است که یکی از آن‌ها ساکن ارمنستان شرقی و شامل اتحاد قومی «ارمنیا» و دیگری ساکن ارمنستان غربی و شامل اتحاد قومی «هایاسا» بوده‌است.[۲۶]

  واژه‌شناسی

  مقالهٔ اصلی: نام‌های ارمنستان

  نام بومی این کشور در زبان ارمنی، هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی «به معنای » به هایاستان تغییر یافت. این نام به‌طور سنتی از نام هایک، بنیان‌گذار ملت ارمنی و نتیجهٔ نوح پیامبر، گرفته شده‌است که بر اساس نوشتهٔ موسس خورناتسی، تاریخ‌نویس ارمنی، در سال ۲۴۹۲ قبل از میلاد «بل» پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آیرارات بنیان گذاشت.[۲۷]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  کشور ارمنستان

  کشور ارمنستان یا Armenia در قفقاز جنوبی قرار دارد، این کشور از بخش شمالی با گرجستان همسایه است و از سمت شرق نیز با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد.  با توجه

  منو

  ارمنستان

  اطلاعات کلی مدارک ویزا

  کشور ارمنستان یا Armenia در قفقاز جنوبی قرار دارد، این کشور از بخش شمالی با گرجستان همسایه است و از سمت شرق نیز با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد.  با توجه به اینکه ارمنستان در گذشته جزو قلمرو ایران به شمار می رفته امروزه نیز بیشترین مرز مشترک با ایران را داراست. این کشور با مساحت 29800 کیلومتر مربعی در فاصله ای نه چندان دور از سواحل جنوب شرقی دریای سیاه آرمیده است.

  ارمنستان وسیع تر از دومنطقه دیگر محسوب می شود و شامل 15 ایالت مهم است. ارمنستان یک کشور قدرتمند در زمینه صنعت و درآمد است و می تواند ساده ترین نظام را شامل شود. مردم ایران 75 درصد بیشتر از سال های قبل کشور ارمنستان را برای زندگی انتخاب کرده اند و این موضوع به دلیل فضای کاری دقیق و ضروری در کشور ارمنستان است که توانسته بهترین شرایط را فراهم سازد.

  از عوامل مؤثر در رونق صنعت گردشگری در این کشور می ‌توان به توسعه زیرساخت‌های لازم ، تنوع ‌بخشی به محصولات گردشگری ، شناساندن مناسب این کشور در رسانه ‌های جهان ، لغو روادید برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها و اعطای آسان ویزا برای مسافران بیشتر کشورها اشاره کرد ،  بنابر آمار وزارت اقتصاد، در نیمه اول سال 2014 میلادی، در مجموع 495.967 گردشگر خارجی به این کشور سفر کردند که 17% نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

  دین و مذهب و زبان

  می توان از آئین مسیحی ارمنی به عنوان دین اکثر مردم در این کشور نام برد، معتقدان به این دین پیرو کلیساهای اچمیادزین می باشند. در این کشور همچنین جوامعی کوچک از پیروان مذهب مسیحی ارتودوکس، اسلام، یهودی و دیگر اقلیت های مذهبی به چشم می خورد. عمده جمعیت آذربایجانی و کرد ساکن ارمنستان پیرو دین اسلامند، هرچند که بعد از اتمام جنگ ناگورنو قره باغ با جمعیت عظیمی از مسلمانان مبارزه شد و تنها مسلمان ایروان که اقوام کرد، ایرانی و کشورهای خاورمیانه را در برمی گرفتند، نجات یافتند.

  به طور کلی قانون اساسی ارمنستان حق آزادی انتخاب مذهب یا کفر را به خود فرد تخصیص داده است به بیانی دیگر در این کشور آزادی مذهبی وجود دارد. بالاترین اقلیت مذهبی را یزدیها، آئینی آمیخته از اسلام و مسیحیت تشکیل می دهند.

  زبان ارمنی یکی از زبان‌های هند و اروپایی است که در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان و آرتساخ و سایر کشورهای دیگر که ارمنیان به عنوان جماعت ارمنیان پراکنده شناخته می ‌شوند صحبت می‌کنند ، ارمنیان تا پایان قرن چهارم میلادی از خط سریانی یا یونانی استفاده می‌کردند.

  آب و هوای ارمنستان

  . ارتفاع میانگین ارمنستان 1800 متر از سطح دریا گزارش شده و تنها 10 درصد از مساحت این کشور ارتفاعی کمتر از 1000 متری را دارند. از بلندترین قله های آن می توان به آراگاتس اشاره کرد، این قله های مرتفع با ارتفاع 4090 متری در شمال غربی آذربایجان قرار گرفته است. از مهم ترین رودهای این کشور می توان به رود آخوریان با طول 205 کیلومتری که در مرزهای ارمنستان با ترکیه جریان دارد.

  هوای ارمنستان ملایم است ، در تابستان ها از مناطق جنوبی و فلات ایران توده هوای گرمی که از منطقه گرمسیری  می وزد به فلات ارمنستان می‌ رسد ، در زمستان ها هوای ارمنستان به شدت سرد می‌ شود و فشار جو فزونی می‌گیرد ، آسمان ارمنستان اغلب آفتابی است و میزان بارندگی در ارتفاعات به ویژه در 2000 متر شدت و افزایش می‌ گیرد؛

  واحد پول ارمنستان

  واحد پول ارمنستان درام است که در بازارهای جهانی با نام اختصاری AMD شناخته می ‌شود. در حال حاضر کوچکترین واحد پول ارمنستان سکه های 10 درامی است؛ واژه درام در ابتدا از واژه عربی درهم گرفته شده که درهم نیز از کلمه دراخما در زبان یونانی مشتق شده است ، در ابتدای فروپاشی شوروی سابق هر درام به 100 لوما تقسیم می‌ شد که با افت ارزش درام، لوما کاملا از چرخه پولی کشور ارمنستان خارج گردید و در حال حاضر کوچک ترین واحد پولی سکه‌های 10 درامی هستند ، درام از سکه های 10 ،  20،  50،  100، 500 و اسکناس های 1000 ،  5000 ،  10000،  20000، 50000 و 100000  تشکیل می شود.

  شرایط کلی ارمنستان

  رتبه اقتصادی کشور ارمنستان در زمینه بهداشت و درمان در وضعیت نرمال قرار دارد و این طور که مشخص شده است در کشور ارمنستان وضعیت بهداشتی به طور روتین تعیین می شود. کشور ارمنستان یک کشور قدرتمند در زمینه صنعت و درآمد است و می تواند ساده ترین نظام را شامل شود.

  در این کشور نظام تحصیلی رشد خوبی داشته است و در سال های اخیر دیده شده است دانشگاه های این کشور به طور روتین و ارزشمند در زمینه های مالی فعالیت می کنند، اینطور که مشخص شده است در سال های اخیر تمرکز دولت کشور ارمنستان بر روی سیستم های تحصیلی به طور پیوسته دیده می شود. این کشور دارای تمرکز بالایی در زمینه صنعت و درآمد است.

  شایان ذکر است که ارمنستان توانسته بهترین شرایط برای خرید و فروش محصولات را فراهم سازد به این ترتیب رتبه های صادرات و واردات در ارمنستان نیز به طور دقیق مشخص شده است. اینطور که شواهد نشان می دهد دولت ارمنستان توانسته از ساده ترین نظام های سیاسی برای رسیدن به وضعیت نرمال اقتصادی استفاده نماید.

  شهرهای مهم ارمنستان

  شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان است و یکی از شهرهای بسیار مهم این کشور محسوب می شود. ایروان بزرگترین شهر در کشور ارمنستان است و در امتداد رود هرازدان قرار دارد. این شهر مرکز اداری و فرهنگی کشور ارمنستان محسوب می شود.

  دومین شهر در کشور ارمنستان گیومری است که در شمال غربی کشور ارمنستان قرار دارد و با شهر ایروان تنها 126 کیلومتر فاصله دارد. این شهر در طول زمان چندین بار تغییر نام داشته است.

  شهر اچمیادزین یک شهر بسیار مقتدر در کشور ارمنستان محسوب می‌شود و اغلب افرادی که در این شهر زندگی می کنند مذهبی هستند به طور کلی شرایط زندگی در این کشور مختلف است. این شهر به طور کلی یکی از بهترین شهرهایی است که در کشور قرار دارد.

  منبع مطلب : www.ghasrangasht.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید