این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جمعیت مراکش

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جمعیت مراکش را از این سایت دریافت کنید.

  اطلاعات کلی کشور مراکش

  کشور مراکش دارای اقلیم قاره ای است به طوری که اغلب دارای آب و هوای خشک است. تابستان های این کشور بسیار گرم و خشک است. زمستان های مراکش نیز نسبتاً سرد است.

  کشور مراکش

  مَراکِش یا مغرب (به انگلیسی: Morocco) با نام رسمی پادشاهی مراکش کشوری است در شمال غربی آفریقا. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد. کشور مراکش از سوی خاور با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی از شمال با اسپانیا از جنوب با جمهوری دموکراتیک عربی صحرا هم‌مرز است. پایتخت مراکش شهر رباط است. از آن‌جا که مراکش در زمان هارون الرشید از سلطه بغداد خارج شده و تحت تسلط ترکان عثمانی نیز درنیامده بود، از جمله کشورهای عربی بود که توانست بر فرهنگ منطقه‌ای خود تأکید ورزد، اما بعدها تحت سیطره استعمار فرانسه و اسپانیا واقع شد. درهم یکای پول کشور مراکش است. 

  در این مقاله از موسسه مهاجرتی GO2TR جزئیاتی در مورد کشور مراکش بررسی خواهد شد تا کسانی که قصد مهاجرت به مراکش، تحصیل در مراکش، سفر به مراکش و یا زندگی در مراکش را دارند، اطلاعاتی در مورد این کشور به دست آورده باشند. همراه GO2TR باشید!

  نام انگلیسی: Morocco

  پایتخت: رباط

  نوع حکومت: پادشاهی پارلمانی

  زبان رسمی: عربی، بربر

  زبان‌های رایج: عربی حسنیا-

  جمعیت: 37,705,759 میلیون نفر در سال 2022

  واحد پولی: درهم مراکش معادل 0.10 دلار آمریکا

  منطقه زمانی: (GMT+1)

  پیش‌شماره کشور: 00212

  پسوند دامنه وب‌سایت‌ها: .ma

  ویزای مراکش مهاجرت به مراکش زندگی در مراکش سفر به مراکش تحصیل در مراکش

  درباره کشور مراکش

  کشور مراکش دارای اقلیم قاره‌ای است به طوری که اغلب دارای آب و هوای خشک است. تابستان‌های این کشور بسیار گرم و خشک است. زمستان‌های مراکش نیز نسبتاً سرد است. پاییز و بهار در این کشور اغلب دارای آب و هوای معتدل است، این فصل بهترین زمان برای سفر به مراکش محسوب می‎‌شود. بیشترین بارندگی در فصل زمستان صورت می‎‌گیرد و ماه جولای گرم‌ترین ماه سال محسوب می‌‎شود.

  بخش خدمات بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی در کشور مراکش را تشکیل می‎‌دهد و همینطور صنعت شامل معادن و ساخت‌وساز و تولید خواهد بود که نقش مهمی ‎در اقتصاد کشور مراکش دارد و مخابرات در کشور مراکش رشد زیادی کرده و بخش مهم اقتصادی محسوب می‌‎شود. وضعیت تولید ناخالص داخلی کشور مراکش بسته به شرایط آب و هوای این کشور است. مشخص است که وضعیت کسری بودجه در کشور مراکش براساس میزان سرمایه‌های مشخص ارزیابی می‌‎شود.

  این موضوعات نشان می‎ دهد که در تولیدات این کشور دولت سعی در ایجاد شرایط خوبی دارد. وضعیت اقتصادی کشور مراکش نشان می‎دهد که تولید در این کشور سازه‌های مشخصی را طی کرده است و دولت سعی دارد که سرمایه‌های داخلی را بیشتر نماید. تولید ناخالص داخلی در کشور مراکش ۱۱۸.۵۰ میلیارد دلار آمریکا است. وضعیت تولید ناخالص داخلی در مراکش با توجه به آب و هوای خشک و کمبود بارندگی معمولا یک وضعیت ثابت دارد.

  وضعیت تولید ناخالص داخلی سرانه در کشور مراکش ۳۳۵۷.۴۰ دلار آمریکا، تولید ناخالص داخلی از کشاورزی ۳۰۷۴۷.۰۰ میلیون درهم مراکش و وضعیت تولید ناخالص داخلی از ساخت و ساز در این کشور نیز ۳۳۴۵۲.۰۰ میلیون درهم مراکش اعلام شده است. وضعیت تولید ناخالص داخلی از ساخت به ۳۳۴۵۲.۰۰ میلیون درهم مراکش رسیده است. وضعیت تولید ناخالص داخلی از معادن در کشور مراکش ۳۸۴۷.۰۰ میلیون درهم مراکش است.

  اقتصاد و منابع مالی و درآمدی مراکش

  کشور مراکش که اسم دیگر آن «مغرب» است یکی از کشورهای شمال دریای مدیترانه محسوب می‌‎شود. این کشور در غرب اقیانوس اطلس قرار دارد. به دلیل وجود سواحل بیش از ۳۵۰۰ کیلومتری کشور مراکش از منابع عظیم دریایی و تجمع گونه‌های مختلف مملو است. کشور مراکش در زمینه صادرات انواع ماهی مانند ساردین و نرم تنان بسیار عالی عمل کرده است.

  صادرات کشور مراکش به اروپا و آمریکا و آسیا به صورت دقیق صورت گرفته است. اقتصاد کشور مراکش بر اساس ماهیگیری و کشاورزی و تجارت صورت می‌‎گیرد.

  وضعیت صنعت گردشگری این کشور بسیار عالی است به طوری که سود اقتصادی زیادی را در بر می‎ گیرد. بارندگی در زمین‌های کشاورزی این کشور سبب رشد طبیعی گیاهان زیادی شده است. در بخش‌های مرکزی و شمالی این کشور درختان زیتون دیده می‌‎شوند. میوه و سبزیجات از اقلام صادراتی کشور مراکش محسوب می‌شود. کشور مراکش به عنوان یک پل بین دو قاره آفریقا و اروپا قرار می‎ گیرد.

  این کشور یکی از شرکای تجاری اروپا محسوب می‌‎شود و به طور کلی روند اقتصادی خوبی داشته است. اقتصاد به طور کلی جنبه رقابتی دارد. دسترسی به دریای آزاد و وجود منابع عظیم فسفات به طور کلی در اقتصاد کشور مراکش تأثیر زیادی گذاشته است. ذخایر غنی نفتی و همینطور فسفات بخش مهمی از اقتصاد کشور مراکش را به خود اختصاص داده‌اند. قیمت درهم کشور مراکش نسبت به دلار ارزانتر است اما نوسان نرخ درهم کشور مراکش کمتر است. هر یک از شهرهای کشور مراکش اقتصاد مشخصی دارند.

  بخش خدمات بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی در کشور مراکش را تشکیل می‌‎دهد و همینطور صنعت شامل معادن و ساخت و ساز و تولید خواهد بود که نقش مهمی در اقتصاد کشور مراکش دارد. مخابرات نیز در کشور مراکش رشد زیادی داشته است. وضعیت تولید ناخالص داخلی کشور مراکش به شرایط آب و هوایی این کشور وابستگی دارد. پوشش بیمه درمانی مهاجرتی در برخی از مناطق کشور مراکش به خوبی دیده نمی‎‌شود.

  رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های مراکش

  وضعیت تولید ناخالص داخلی سرانه در کشور مراکش ۳۳۵۷.۴۰ دلار آمریکا، تولید ناخالص داخلی از کشاورزی ۳۰۷۴۷.۰۰ میلیون درهم مراکش و وضعیت تولید ناخالص داخلی از ساخت و ساز در این کشور نیز ۳۳۴۵۲.۰۰ میلیون درهم مراکش اعلام شده است. وضعیت تولید ناخالص داخلی از ساخت به ۳۳۴۵۲.۰۰ میلیون درهم مراکش رسیده است. وضعیت تولید ناخالص داخلی از معادن در کشور مراکش ۳۸۴۷.۰۰ میلیون درهم مراکش است.

  تولید ناخالص داخلی از خدمات در مراکش ۲۸۹۰۳.۰۰ میلیون درهم مراکش و تولید ناخاص داخلی از اداره امور عمومی ۱۹۶۵۹.۰۰ میلیون درهم مراکش است. تولید صنعتی در این کشور ۲.۰۰ درصد است. سرعت اینترنت در کشور مراکش به ۵۱۶۸.۴۷ KBps رسیده است. IP آدرس‌ها در کشور مراکش ۳۷۳۲۷۰۵.۰۰ است. آسانی کسب و کار در کشور مراکش، ۶۰.۰۰ است. شاخص‌های فساد مالی در کشور مراکش به طور کلی ۴۳.۰۰ امتیاز دارد.

  رتبه‌های فساد مالی در کشور مراکش، ۷۳.۰۰ ارزیابی شده است. شاخص رقابتی در کشور مراکش، ۵۸.۴۹ امتیاز داشته و و رتبه رقابتی در این کشور ۷۵.۰۰ است. میزان تولید فولاد در این کشور، ۴۵.۰۰ هزار تن برآورد شده است.

  منبع مطلب : go2tr.co

  مراکش

  مراکش

  مختصات: ۳۴°۰۲′ شمالی ۶°۵۱′ غربی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای دیگر کاربردها مراکش (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  پادشاهی مراکش ⵜⴰⴳⴻⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛ تاگلدیت نـ موراکوش المملکة المغربیة مراکش، مغرب پرچم نشان ملی

  شعار: الله، وطن، شاهسرود: سرود شریفین

  1:08 پایتخت رباط

  ۳۴°۰۲′ شمالی ۶°۵۱′ غربی

  بزرگترین شهر کازابلانکا

  زبان(های) رسمی عربی و آمازیغی

  حکومت حکومت متمرکز پادشاهی مشروطه

  • • پادشاه • نخست‌وزیر محمد ششم عزیز اخنوش بنیان‌گذاری ۱۵۵۴ ۱۶۶۶ ۲ مارس ۱۹۵۶ ۷ آوریل ۱۹۵۶ مساحت • کل

  ۴۴۶٬۵۵۰ کیلومتر مربع (۱۷۲٬۴۱۰ مایل مربع) (۵۷ اُم بدون احتساب صحرای غربی)

  • آبها (٪) ۲۵۰ جمعیت • سرشماری

  ۳۶٬۰۰۰٬۰۰۰ (۴۰ اُم با احتساب صحرای غربی)

  • تراکم

  ۵۱⁄۸ بر کیلومتر مربع (۱۶٫۵ بر مایل مربع) (۸ام)

  تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۰۷

  • کل

  ۱۲۶٫۹۴۳ میلیارد دلار (۵۴ام)

  • سرانه ۴٬۰۹۳ دلار (۱۰۹ام)

  شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۷) ۰٫۶۴۶

  ۱۲۶ام(بالا)

  واحد پول درهم مراکش (MAD)

  منطقه زمانی WET

  • تابستان (ساعت تابستانی)

  WEST پیش‌شماره تلفنی ۲۱۲ دامنه سطح‌بالا .ma

  مَراکِش (به موراکوش: Murakuc، آمازیغی، ⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛ، به عربی: المغرب، به فرانسوی: Maroc) با نام رسمی پادشاهی مراکش کشوری است در شمال غربی آفریقا. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد. کشور مراکش از سوی شرق با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی از شمال با اسپانیا از جنوب با جمهوری دموکراتیک عربی صحرا هم‌مرز است، جمعیت آن با احتساب صحرای غربی بیش از ۳۶٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر است.[۱]

  مراکش ادعای مالکیت صحرای غربی را دارد و آن را از سال ۱۹۷۵ اداره می‌کند که با احتساب آن، مساحت مراکش به بیش از ۷۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع هم می‌رسد. وضعیت صحرای غربی هنوز مورد اختلاف و مناقشه است.

  پایتخت مراکش شهر رباط است. از آن‌جا که مراکش در زمان هارون الرشید از سلطه بغداد خارج شده و تحت تسلط ترکان عثمانی نیز درنیامده بود، از جمله کشورهای عربی بود که توانست بر فرهنگ منطقه‌ای خود تأکید ورزد، اما بعدها تحت سیطره استعمار فرانسه و اسپانیا واقع شد و به تدریج تلاش‌ها برای استقلال کشور آغاز شد.[۲]

  واحد پول این کشور درهم نام دارد. هر درهم مراکش معادل ۰٫۱۰۱ دلار آمریکاست و هر دلار آمریکا معادل ۹٫۸۴ درهم می‌باشد. (آوریل ۲۰۲۲).[۳]

  نام[ویرایش]

  نام مراکش از نام پایتخت کهن یعنی شهر مراکش برگرفته شده‌است، که واژه‌ای بربر به معنای «سرزمین خدا» است.[۴] نام Maroc در فرانسوی هم تغییر یافته واژه مراکش است. تا همین چند دهه اخیر هم این سرزمین در زبان عربی مراکش خوانده می‌شد.[]

  نام «مراکش» در فارسی امروز معمولتر از «مغرب» است و نیز نام بین‌المللی پادشاهی مغرب ماروک است که برگرفته از نام مراکش است. دولت آن کشور هم نام رسمی بین‌المللی ماروکو را به رسمیت می‌شناسد و نه نام عربی المغرب.[] ترکیه تنها کشور دنیا است که از پادشاهی مراکش با نام کشور فاس نام می‌برد.

  ابوالحسن نجفی در می‌نویسد: «[این کشور] در قدیم نامیده می‌شده [...] فقط ایالتی از این کشور، [...] و نیز نام کرسی این ایالت است. علت این اطلاق جزء بر کلّ ظاهراً این بوده که در دوران اخیر کلمهٔ به کشورهای اروپا و آمریکا اطلاق شده‌است و در کتاب‌های فارسی، برای رفع ابهام، لفظِ را بر کلّ کشور تعمیم داده‌اند. [...] باید دانست که هم در متون گذشتهٔ فارسی و عربی و هم در اصطلاح امروزهٔ کشورهای عربی‌زبان، نام این کشور است و نه .» و نیز کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران نام این کشور را به صورت «مغرب» ضبط کرده‌است.[۵]

  تاریخ[ویرایش]

  شهر باستانی ولیلی

  مقالهٔ اصلی: تاریخ مراکش

  تاریخ کهن[ویرایش]

  قبایل بربری یا آمازیغ ساکن منطقه شمال آفریقا از دیرباز دارای روابطی گسترده با ملل و تمدن‌های کهن فنیقی، کارتاژی، رومانی، وندالی و بیزانسی بوده‌اند. با این وجود هیچ‌یک از این تمدن‌ها توانائی تسلط کامل بر منطقه را نداشتند. چرا که قبایل ساکن آن دارای صفات متمایزی چون ایستادگی و مقاومت و هم‌چنین آزادی‌خواهی و پایبندی به فرهنگ و زبان خود بودند.

  با رسیدن دعوت اسلامی به آن منطقه در سال ۵۰ هجری قمری (برابر سال ۶۶۵ میلادی) ساکنان منطقه با اهداف اسلامی آشنا گشته و در نتیجه دین اسلام را پذیرا شدند.

  اسلام سرانجام در سال ۱۷۰ هجری قمری (برابر سال ۷۸۶ میلادی) و به‌طور مشخص پس از گریز یکی از نوادگان محمد، پیامبر اسلام، معروف به مولا ادریس بن عبدالله بن الحسن بن الحسن ابن علی از دست حاکمان عباسی بغداد به صورت ریشه‌ای و بنیادین در منطقه گسترش یافته تا اینکه مراکشیان وی را به امیرالمؤمنین بودن برگزیده و پس از بیعت و اعلام وفاداری، با کمک او نخستین دولت اسلامی مستقل از خلافت مشرق عربی را بر پا نمودند که نام دولت ادریسیان را به خود گرفت.

  ساکنان و حکمرانان مراکش، گذشته از تفاوت‌های قبیله‌ای و ریشه‌ای خود همواره کوشیده بودند تا دین اسلام را نه تنها در سراسر کشور بلکه در مناطق جنوب و دیگر سرزمین‌های آفریقایی و هم‌چنین در مناطق شمال و کشورهایی همچون اسپانیا، پرتغال و جنوب فرانسه گسترش دهند.

  تاریخ معاصر[ویرایش]

  سال‌های ۱۹۱۲–۱۸۷۳ مصادف با حکومت‌های حسن اول، عبدالعزیز و مولای حفیظ است. این دوران در پرتو رقابت قدرت‌های بزرگ استعماری، مراکش استقلال خود را حفظ می‌کند. لیکن در سال ۱۹۱۲ پس از موافقتنامه‌های الجزیره (۱۹۰۶ م)، فرانسه بخش عظیمی از مراکش را اشغال می‌کند و از این سال به بعد مبارزه علنی مردم علیه سلطه فرانسه تحت رهبری عبدالکریم خطاب آغاز می‌گردد. در سال ۱۹۲۷ میلادی، محمدبن یوسف (محمد پنجم) به تخت سلطنت می‌نشیند و بعلت مخالفت با سلطه فرانسویان بدون اینکه خواهان گسستن کامل از فرانسه باشد تبدیل به یک چهره ملی می‌گردد که در آینده به پدر استقلال مراکش شهرت می‌یابد. فرانسه که حاضر به پذیرش استقلال مراکش نبود کوشید از برخی گروه‌ها علیه محمد پنجم استفاده نماید که در رأس آن‌ها الجلاوی بود.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید