این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جمعیت اکراین

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جمعیت اکراین را از این سایت دریافت کنید.

  اوکراین

  اوکراین

  مختصات: ۴۹° شمالی ۳۲° شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله تحت تاثیر رویداد زیر قرار دارد: حمله ۲۰۲۲ روسیه به اوکراین. با گذشت زمان، ممکن است اطلاعات به‌سرعت تغییر کند. اخبار اولیه ممکن است نامعتبر باشد و آخرین به‌روزرسانی‌های این مقاله شاید همهٔ اتفاق‌ها دربارهٔ این رویداد را بازتاب ندهد. لطفاً اقدام به بهبود این مقاله کنید یا در صفحهٔ بحث تغییرات موردنظر خود را به بحث بگذارید.

  اوکراین Україна (اوکراینی) پرچم نشان ملی

  سرود: Державний Гімн України

  «سرود ملی اوکراین» 1:20

  موقعیت  اوکراین  (سبز)

  قلمروهای مورد مناقشه توسط روسیه (سبز روشن)

  پایتخت کیف ۴۹° شمالی ۳۲° شرقی بزرگترین شهر پایتخت

  زبان(های) رسمی اوکراینی

  زبان(های) محلی

  بلاروسیبلغاریتاتارهای کریمهگاگائوزییونانیعبریمجاریلهستانیرومانیاییروسیاسلواکیییدیش[۱][۲]

  گروه‌های قومی (۲۰۰۱)[۳]

  ۷۷٫۸٪ اوکراینی‌ها ۱۷٫۳٪ روس‌ها ۴٫۹٪ سایرین دین(ها) (۲۰۱۸)[۴] ۸۷٫۳٪ مسیحیت ۱۱٫۰٪ بی‌دینی ۰٫۸٪ سایرین ۰٫۹٪ بی‌پاسخ

  نام(های) اهلیت اوکراینی

  حکومت متمرکز نظام نیمه‌ریاستی جمهوری

  • رئیس‌جمهور ولودیمیر زلنسکی • نخست‌وزیر دنیز شمیهال • رئیس ورخوونا رادا روسلان استفانچوک

  قوه مقننه ورخوونا رادا

  تشکیل • روس کیف ۸۸۲ • پادشاهی روتنیا ۱۱۹۹ • کازاک هتمنیت ۱۸ اوت ۱۶۴۹

  • جمهوری خلق اوکراین

  ۱۰ ژوئن ۱۹۱۷

  • اعلام استقلال جمهوری خلق اوکراین

  ۲۲ ژانویه ۱۹۱۸

  • جمهوری خلق اوکراین غربی

  ۱ نوامبر ۱۹۱۸ • لایه اتحاد ۲۲ ژانویه ۱۹۱۹

  • عدول از اتحاد شوروی

  ۲۴ اوت ۱۹۹۱ • همه‌پرسی ۱ دسامبر ۱۹۹۱ • قانون اساسی کنونی ۲۸ ژوئن ۱۹۹۶

  • انقلاب ۲۰۱۴ اوکراین[۵]

  ۱۸–۲۳ نوامبر ۲۰۲۲ مساحت • کل

  ۶۰۳٬۶۲۸ کیلومتر مربع (۲۳۳٬۰۶۲ مایل مربع) (۴۵م)

  • آبها (٪) ۷ جمعیت

  • برآورد سال ژانویه ۲۰۲۲

  ۴۳٬۰۹۵٬۴۴۹ref name="auto">"Population (by estimate) as of 1 January 2022". . Retrieved 20 February 2022.

  (به استثنای شبه‌جزیره کریمه) (۳۶م)

  • سرشماری ۲۰۰۱ ۴۸٬۴۵۷٬۱۰۲[۳] • تراکم

  ۷۳٫۸ بر کیلومتر مربع (۱۹۱٫۱ بر مایل مربع) (۱۱۵م)

  تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۲۲

  • کل

  $۶۲۲ میلیارد[۶] (۴۸م)

  • سرانه $۱۵٬۱۲۴[۶] (۱۰۸م)

  تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی) برآورد ۲۰۲۲

  • کل

  $۲۰۴ میلیارد[۶] (۵۶م)

  • سرانه $۴٬۹۵۸[۶] (۱۱۹م)

  شاخص جینی (۲۰۱۹) ۲۶٫۶[۷]

  شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۹) ۰٫۷۷۹[۸]

  ۷۴م

  واحد پول هریونیا (₴) (UAH)

  منطقه زمانی یوتی‌سی+۲[۹] (EET)

  • تابستان (ساعت تابستانی)

  یوتی‌سی+۳ (EEST) جهت رانندگی راست پیش‌شماره تلفنی ۳۸۰ دامنه سطح‌بالا .ua .укр

  اوکراین[الف] ( آوا راهنما·اطلاعات به انگلیسی: Ukraine، به اوکراینی: Україна، به روسی: Украина)، کشوری در اروپای شرقی است. این کشور، دومین کشور از نظر وسعت در اروپا بعد از روسیه است که در شرق و شمال شرقی با روسیه هم‌مرز است.[ب] همچنین اوکراین دارای مرز مشترک با بلاروس از شمال؛ لهستان، اسلواکی و مجارستان از غرب؛ رومانی و مولداوی[پ] از جنوب و دارای خط ساحلی با دریای آزوف و دریای سیاه است. این کشور دارای مساحت ۶۰۳٬۶۲۸‏[ت] کیلومتر مربعی بوده و دارای جمعیت ۴۳٫۶ میلیونی است که هشتمین کشور اروپا از نظر جمعیت است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن کی‌یف است.

  قلمروی اوکراین مدرن از ۳٬۲۰۰ قبل از میلاد مسکونی بوده‌است. طی قرون وسطی، مساحت یکی از مسائل کلیدی در فرهنگ اسلاوهای شرقی بوده‌است، به‌طوری‌که فدراسیون قبیله‌ای روس کی‌یف، پایه‌ای برای هویت اوکراینی را تشکیل می‌دهد. پس از تکه‌تکه شدن اوکراین به چندین قلمرو سلطنتی در قرن ۱۳ میلادی و نابودی ناشی از هجوم مغول‌ها، اتحاد این قلمرو از بین رفت و مورد مناقشه و تقسیم قرار گرفت و توسط قدرت‌های مختلفی شامل مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی، امپراتوری اتریش-مجارستان، امپراتوری عثمانی و روسیه تزاری تقسیم شد. هتمنیت قزاق ظهور پیدا کرد و طی قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی کامیاب شد، اما قلمرویش در نهایت بین لهستان و امپراطوری روسیه تقسیم شد. در واقع پس از انقلاب روسیه، تحرکات ملی اوکراین برای خودمختاری ظهور پیدا کرده و جمهوری خلق اوکراین در صحنه بین‌المللی به‌رسمیت شناخته شده و در ۲۳ ژوئن ۱۹۱۷ میلادی استقلال یافت. جمهوری شوروی اوکراین، عضو مؤسس اتحاد جماهیر شوروی در ۱۹۲۲ میلادی بود. این کشور استقلال خود را در ۱۹۹۱ میلادی پس از فروپاشی شوروی مجدداً بدست آورد.

  اوکراین پس از استقلال، از لحاظ سیاسی خود را بی‌طرف اعلام کرد؛[۱۰] این مسئله شراکت نظامی با روسیه و سایر کشورهای مشترک‌المنافع را محدود کرد، درحالی‌که موجب ایجاد مشارکتش با ناتو در ۱۹۹۴ میلادی شد. در ۲۰۱۳ میلادی، پس از این که حکومت ویکتور یانوکویچ تصمیم به تعلیق توافقنامه «انجمن اتحاد اوکراینی-اروپایی» گرفت و به دنبال روابط اقتصادی نزدیک‌تری با روسیه بود، موج اعتراضات چندین ماهه‌ای که به یورومیدان شناخته می‌شد آغاز گشته که بعداً تشدید شده و منجر به «انقلاب ۲۰۱۴» گشت که سرانجام یانوکوویچ را براندازی کرده و دولت جدیدی را تأسیس نمود. این رویدادها پس‌زمینه الحاق کریمه به روسیه در مارس ۲۰۱۴ میلادی و جنگ در دونباس را تشکیل می‌دهند، جنگی که نزاع طولانی مدتی داشت و همچنین با جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه بود که از آوریل ۲۰۱۴ میلادی تا هجوم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ میلادی ادامه یافت. اوکراین مؤلفه اقتصادی «ناحیه تجارت آزاد عمیق و جامع» را همراه با اتحادیه اروپا در ۲۰۱۶ میلادی عملیاتی نمود.[۱۱]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  معرفی کشور اوکراین

  کشور اوکراین بیوگرافی کشور اوکراین بیوگرافی کشور اوکراین در یک نگاه مساحت اوكرین كه سرزمین پست و همواری است كه كه بیشتر قسمت هی آن را جلگه در بر گرفته ۶۰۳۷۰۰ كیلو متر مربع می باشد.نام محلی آن اوكرین با تلفظ «اوكرائین» به معنی پیان قلمرو و یا «كرانه» می باشد. پایتخت: شهر کیف میادین...

  کشور اوکراین بیوگرافی

  کشور اوکراین بیوگرافی کشور اوکراین بیوگرافی

  کشور اوکراین در یک نگاه

  مساحت اوكرین كه سرزمین پست و همواری است كه كه بیشتر قسمت هی آن را جلگه در بر گرفته ۶۰۳۷۰۰ كیلو متر مربع می باشد.نام محلی آن اوكرین با تلفظ «اوكرائین» به معنی پیان قلمرو و یا «كرانه» می باشد.

  پایتخت: شهر کیفمیادین معروف پیتخت : خرشاتیك – سیرك – استقلال پاركهی معروف پیتخت : پارك شفچنكو – گیدروپارك شهرهی معروف : كیف – خاركف – پولتاوا – ادسا – لوو شهرهی توریستی و تاریخی : شبه جزیره كریمه – كیف – خاركف موقعیت در اروپا : كاندیدی اتحادیه اروپا سال ۲۰۰۸ زبان تدریس دانشگاهها : روسی، اوكرینی، انگلیسی،آلمانی،فرانسویصنیع : كشتی سازی – هوا و فضا – صنیع نیروگاهی و دفاعی – فولاد صنیع هنری : نقاشی – مجسمه سازی – موسیقی – تئاتر و سینما

  علوم دانشگاهی معروف : هوا و فضا – ساخت و تولید موتورهی هواپیما – ساخت و تولید موشك وراكت – الكترومكانیك- فیزیك لیزر- مهندسی جوش – مهندسی مكانیك- مهندسی سینما – موسیقی- شاخه هی هنر- علوم پزشكی – تخصص چشم پزشكی – رادیولوژی و بیوتکنولوژی،مهندسی ژنیک پیشرفته،بیوفییک،بیوشیمی و…

  محدوده جغرافییی: ین كشور در شمال دریی سیاه قرار گرفته و طول سواحل سواحل آن ۲۷۸۲ كیلومتر می باشد. دریی آزوف در جنوب شرقی اوكرین جزئی از دریی سیاه به حساب می ید كه به وسیله تنگه ی كرچ به آن متصل است و میان روسیه، شبه جزیره ی كریمه و خاك اصلی اوكرا ین قرار دارد. ین كشور از شمال به بلاروس، از شمال شرق و شرق به روسیه، از جنوب و جنوب غربی به رومانی و ملداوی و از غرب به كشورهی لهستان، مجارستان و اسلواكی محدود می شود. همچنین از طریق دریی سیاه با تركیه، بلغارستان، و گرجستان داری مرز مشترك دریائی می باشد.

  اوکراین بزرگترین  کشور بزرگ اروپا

  اوكرین دومین كشور بزرگ اروپا به لحاظ وسعت پس از روسیه به حساب می ید كه در قرون وسطی با عنوان روسیه (كیفسكی روس) هسته ی مركزی اسلاو هی شرقی محسوب می شد.

  ین سرزمین در پی جنگهی متعدد تجزیه شد و تحت كنترل سیر كشورها به ویژه لهستان و اواخر قرن هجدهم روسیه در آمد اوكرین پس از انقلاب اكتبر سال ۱۹۱۷ در روسیه به عنوان یكی از جماهیر سوسیالیستی محسوب می شد تا ینكه در تاریخ ۲۴/۸/۹۱ پس از فروپاشی شوروی به استقلال رسید. شیان ذكر است اوكرین حتی در زمانیكه جز اتحاد شوروی به شمار می رفت واجد حق ری در سازمان ملل متحد بود و از ۲۴ اكتبر ۱۹۴۵ عضو ین سازمان محسوب می شود. ین كشور یكی از اركان چهارگانه اصلی تشكیل دهنده شوروی بود كه در تاسیس و انحلال ین امپراطوری سهم به سزیی داشته است.

  نژاد مردم اوکراین

  نژاد اوكرینی از گروه نژاد هی اسلاو شرقی می باشد.اوكرینی ها ۷۳ در صد جمعیت را تشكیل می دهند. روسها بزرگترین اقلیت نژادی در ین كشور به حساب می یند كه بیش از یك پنجم جمعیت اوكرین را تشكیل می دهند. طبق آخرین آمار در حدود ۵۰۰ هزار نفر یهودی در اوكرین زندگی می كنند كه حدود یك درصد جمعیت اوكرین را شامل می شود. اقوام ساكن دیگر در اوكرین شامل بلاروسها ۸ درصد، ملداویائی ها ۶ درصد، لهستانیها ۸/۱ درصد و ما بقی مجار ها،یونانیها، رومانیائی ها و تاتارها می باشند.

  تقسیمات کشور اروپایی اوكرین

  از لحاظ تقسیمات كشوری اوكرین از یك جمهوری خود مختار كریمه و ۲۴ استان تشكیل شده است.

  شورا هی شهری و روستاها نقش مهمی یفا می كنند و در هر یك از بخش ها، شهر ها و استان ها نمینده رسمی رئیس جمهور اداره ی امور را بر عهده دارد.

  جمعیت کشور اروپایی اوكرین

  جمعیت اوكرین در بین سال هی ۹۲ تا ۹۵ در حدود ۵۲ میلیون نفر بود ولی با توجه به آنكه در سال هی اخیر رشد جمعیت در ین كشور منفی بوده است بر اساس آخرین سرشماری رسمی (۲۲ آذر ۱۳۸۰) جمعیت اوكرین ۴۱۵۰۰۰/۴۸ نفر اعلا م گردیده كه شامل ۵۴ درصد زن و ۴۶ درصد مرد و ۳۲ میلیون جمعیت شهر نشین و ۱۶ میلیون روستائی می باشد.

  در سال ۲۰۱۳ جمعیت اوکراین در حدود ۴۵ میلون نفر بوده است.پیتخت آن كیف نیز ۶/۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

  آب وهوی كشور اروپایی اوكرین

  آب و هوا در اوكرین در شمال سرد و در جنوب معتدل است. در شهر كیف ۲ تا ۳ ماه از سال یخبندان كامل است كه دما تا ۲۵ درجه زیر صفر هم میرسد.

  میانگین دما در ماه ژانویه منفی ۶ درجه و در جولی مثبت ۲۰ درجه سانتیگراد است ولی در جنوب كشور حرارت در ژانویه ۴ درجه و در جولی ۲۸ درجه است.

  آب وهوی كشور اوكرین در تابستان معتدل و در زمستان سرد است به نحوی كه حتی تا ۲۵ درجه زیر صفر نیز میرسد و شبیه به آب و هوی استان اردبیل میباشد.

  اختلاف ساعت تهران با کیف اوکراین

  زمان كیف ((GMT+2 ، ۳۰ دقیقه عقب تر از ساعت تهران می باشد.

  آب لوله كشی آشامیدنی اوكرین

  آب: آب لوله كشی آشامیدنی نیست و بید آب معدنی تهیه نمیید.

  برخورد با خارجیها در كشور اروپایی اوكرین

  بر اساس قوانین كشور اوكرین خارجیانی كه بصورت قانونی در ین كشور اقامت دارند و فاقد ملیت اوكرینی هستند میتواننــد از حقوق افراد اوكرینی برخوردار شوند

  زبان مردم كشور اروپایی اوكرین

  زبان مردم اوكرین از گروه زبان هی اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد.به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوكرینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان ین زمان به مانند زبان روسی می باشد.

  زبان روسی بیشترین رواج را پس از زبان اوكرینی در ین كشور دارد. اخیراً با هدف انسجام بخشیدن به زبان و فرهنگ اوكرینی اهمیت بیشتری به آن داده می شود و ین امر باعث بروز اختلافاتی میانی اوكرینی ها و روسها از یكسو و دو كشور روسیه و اوكرین از سوی دیگر شده است. ین امر در مناطق غربی اوكرین به ویژه لووف باعث تنشها حتی خونریزی هم شده است. ضمناً الفبی زبان اوكرینی نظیر زبان روسی سیریلیك می باشد و تفا وت میان ین دو اندك است.

  پرچم كشور اروپایی اوكرین

  پرچم اوكرین متشكل از دو رنگ آبی در قسمت بالا و زرد در پائین می باشد.رنگ زرد سمبل مزارع گندم اوكرین می باشد. به رویت دیگر دو رنگ آبی و زرد ین پرچم مظاهر آب و آتش نیز محسوب شده اند.

  نشان ملی كشور اروپایی اوكرین

  پس از استقلال اوكرین «سر نیزة سه شعبه» نشان رسمی اوكرین شناخته شد. «نیزة سه شاخه» در مناطق مركزی اوكرین از قرن ۶ میلادی به عنوان سمبل «قدرت» شناخته شده است.

  منبع مطلب : www.irukraine.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید