این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جشن شکرگزاری

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جشن شکرگزاری را از این سایت دریافت کنید.

  روز شکرگزاری

  روز شکرگزاری

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  روز شکرگزاری

  دعا کردن پیش از خوردن بوقلمون - پنسیلوانیا، ۱۹۴۲

  برپایی توسط  ایالات متحده آمریکا

  کانادا لیبریا پورتوریکو جزیره نورفولک نوع ملی، فرهنگی

  تاریخ دومین دوشنبه ماه اکتبر (کانادا)

  اولین پنجشنبه نوامبر (لیبریا)

  آخرین چهارشنبه ماه نوامبر (جزیره نورفورک)

  چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر (آمریکا)

  روز شکرگزاری (به انگلیسی: تلفظ: تَنکس‌گیوینگ) یک تعطیلی ملی در آمریکا و کانادا است و در این روز مردم به شکرانه برداشت محصولات جشنی برگزار می‌کنند. جشن‌های مشابهی هم در برخی نقاط دیگر دنیا برگزار می‌شود؛ در آمریکا روز شکرگزاری در چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر و در کانادا در دومین دوشنبه ماه اکتبر گرفته می‌شود. جشن شکرگزاری ریشه در اعتقادات مذهبی و فرهنگی مردم دارد.

  تاریخچه[ویرایش]

  تقریباً در هر منطقه از جهان و در میان هر قومی و دینی، جشن و شکرگزاری‌ای بعد از برداشت محصولات برگزار می‌شود. ریشه روز شکرگزاری را به منطقه بین‌النهرین نسبت می‌دهند اما جشن گفتن این روز در آمریکای شمالی ریشه در آداب و رسوم انگلیسی داشته و بعد از اصلاحات پروتستانی رایج شد.

  در آمریکا[ویرایش]

  نقاشی اولین جشن شکرگزاری در ماساچوست امروزی - سال ۱۹۱۴

  مقالهٔ اصلی: روز شکرگزاری (آمریکا)

  ریشه اولین جشن شکرگزاری در آمریکا به سندی که به تاریخ ۱۶۲۱ اشاره دارد برمیگردد. در این سال جشنی در منطقه ماساچوست امروزی برای شکرانه برداشت محصول برگزار می‌شد. همچنین مهاجرت زائران از انگلستان به آمریکا، باعث شد تعدادی جشن سنتی مردم انگلیس نیز با آن‌ها به آمریکا و به محل سکونتشان که نیوانگلند بود منتقل شود. به همین دلیل چندین روز مختلف در نیوانگلند برای شکرانه محصول جشن گرفته می‌شد که امروز آن جشن‌ها تحت نام «جشن شکرگزاری اولیه» شناخته می‌شوند. چندی بعد نیز در سال ۱۶۲۳ جشن شکرگزاری به شکل رسمی تعیین شد ولی با این حال در ایالت نیوانگلند تا حدود ۱۶۶۰ تاریخ مشخصی را قبول نداشته و در تاریخ‌های مختلف جشن می‌گرفتند.

  تا سال ۱۶۸۲ مرجع اعلام جشن شکرگزاری، کلیساها بودند، ولی بعد دولت محلی نیز در کنار کلیسا و تا پیش از انقلاب آمریکا این کار را انجام می‌دادند. بعد از انقلاب آمریکا اعلام این روز تحت تأثیر عوامل سیاسی قرار گرفت. کنگره قاره‌ای، جورج واشینگتن و جان هنکاک هرکدام اعلامیه خود را داشتند. همچنین جورج واشینگتن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، اولین اعلامیه ملی آمریکا را برای جشن روز شکرگزاری در ۲۶ نوامبر ۱۷۸۹ قرائت کرد.

  در حال حاضر بر طبق قوانین، در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر هر سال این جشن در آمریکا برگزار می‌شود. در روز شکرگزاری امروزی، رئیس‌جمهور آمریکا علاوه بر اعلام روز شکرگزاری، یک بوقلمون را عفو می‌کند. با این کار بوقلمون حق ادامه زندگی خود را به شکل آزاد در مزرعه (و یا گاهی حیاط کاخ سفید) خواهد داشت.

  تعیین روز در آمریکا[ویرایش]

  در طول تاریخ روز شکرگزاری در آمریکا در روزهای متفاوتی جشن گرفته می‌شد. در دوره پدران بنیان‌گذار آمریکا تا دوره آبراهام لینکلن تاریخ برگزاری جشن از یک ایالت تا ایالتی دیگر متفاوت بود. در اوایل قرن نوزدهم، آخرین پنجشنبه ماه نوامبر به عنوان روز شکرگزاری شناخته می‌شد. همچنین در سال ۱۸۶۳ بعد از اعلام روز شکرگزاری توسط آبراهام لینکلن و برای اولین بار تمامی ایالت‌های آمریکا با هم و در یک تاریخ این روز را جشن گرفتند.

  بوقلمون، غذای محبوب روز شکرگزاری

  در سال ۱۹۳۹ و با تغییر روزها و زمان، ماه نوامبر به جای ۴ پنجشنبه، ۵ پنجشنبه‌ای شد و این اتفاق مصادف شد با دوره‌ای که آمریکا از یک رکود بزرگ اقتصادی رنج می‌برد. به همین دلیل فرانکلین دلانو روزولت، رئیس‌جمهور وقت آمریکا تصمیم گرفت چهارمین پنجشنبه نوامبر را به عنوان روز شکرگزاری انتخاب کند، به این دلیل که با برگزاری زودتر این جشن، فرصت کافی برای تاجرها جهت فروش محصولاتشان تا کریسمس وجود خواهد داشت و شاید این روش کمکی به کشورش جهت خروج از رکود اقتصادی شود (در همین دوره عقاید عموم مردم بر این بود که تبلیغات محصولات برای کریسمس، تا قبل از جشن روز شکرگزاری کار پسندیده‌ای نیست)

  در نهایت و در سال ۱۹۴۱، ریاست جمهوری آمریکا با همراهی کنگره طرحی را ارائه کردند تا روز شکرگزاری از سال آینده (۱۹۴۲) به بعد در یک تاریخ ثابت جشن گرفته شود. در همین راه، تاریخ روز شکرگزاری همانند یک قانونی فدرالی شده و به تاریخ ثابت امروزی آن یعنی چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر هر سال تغییر یافت.

  با این حال تا چندین سال بعد هم در ماه‌های نوامبری که ۵ پنجشنبه‌ای می‌شدند، باز هم تعدادی از ایالت‌ها از همان روش قدیمی آخرین پنجشنبه استفاده می‌کردند. به عنوان مثال ایالت تگزاس تا سال ۱۹۵۶ همین کار را ادامه داد.

  سنت‌های آمریکا[ویرایش]

  غذاها

  بوقلمون یکی از محبوب‌ترین غذاهایی است که تقریباً در هر میز غذایی در روز شکرگزاری یافت می‌شود. انتخاب بوقلمون از این جهت بود که مثل سایر مواد غذایی، همچون گوشت گاو و … هرروزه استفاده نمی‌شد و برای یک جشن مخصوص مناسب بود. از این رو به روز شکرگزاری حتی «روز بوقلمون» نیز گویند. ریشه استفاده از بوقلمون به سال‌های بسیار قبل و به زمانی که اولین بار جشن شکرگزاری برگزار می‌شد برمی‌گردد. طبق اسناد به دست آمده، در حدود سال ۱۶۲۱ مردم مهاجری که به آمریکا آمده بودند بوقلمون‌های وحشی را برای این روز شکار می‌کردند.[۱]

  خیریه[ویرایش]

  در روز شکرگزاری به افراد فقیر کمک می‌شود. این کمک می‌تواند به شکل فردی بوده یا عمدتاً توسط نهادهای کوچک خیریه‌ای صورت می‌گیرد که در هر منطقه‌ای وجود دارند و کمک‌ها را در قالب غذا یا بسته‌های کمکی به دست مردم فقیر می‌رساند.

  شکرگزاری[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  ‫ جشن شکرگزاری در 10 کشور جهان + ایران

  جشن شکرگزای چیست؟ این سوالی است که در این مقاله به ان پرداخته‌ایم. پس همین حالا آماده شوید و باشکوه‌ترین مراسم شکرگزاری 10 کشور دنیا را ببینید و بشناسید.

  رویدادهای ایران و جهان

  جشن شکرگزاری چیست؟

  سيده مهتا افخمی 8 آذر 1399

  زمان برای مطالعه 6 دقیقه

  0 2969

  جشن شکرگزاری از آن آیین‌ها و رویدادهایی است که در بسیاری از کشورهای جهان با شکوه خاصی برگزار می‌شود. این مراسم جزو رویدادهای مهم جهانی است که اهمیت تاریخی و فرهنگی دارد. روز شکرگزاری، غذاها، تاریخچه، رژه و بلک فرایدی؛ اینها جزئیاتی است که در یومگ بخوانید!

  جشن شکرگزاری یکی از آداب و رسومی است که برای بسیاری از مردم کشورهای دنیا اهمیت بالایی دارد و روزهایی از سال را به آن اختصاص داده‌اند. این روز آنقدر مهم است که برگزاری آن همراه با برپا کردن جشن‌ها و مراسم‌هاست. در این بین یکی از پرطرفدارترین روزهای شکرگزاری که به احتمال زیاد با آن آشنایی دارید (شاید هم نه!) در نزدیکی کریسمس است. روز شکرگزاری زمانی است که مردم یک کشور برای سپاسگزاری از نعمات فراوانی که خداوند در اختیارشان گذاشته‌ است، به خوشحالی مشغول هستند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که مراسم شکرگزاری در سرتاسر دنیا برایتان جذابیت دارد و می‌خواهید درباره آن اطلاعاتی کسب کنید، پس جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. با

  یوتراوز همراه باشید.

  همه آنچه درباره جشن شکرگزاری باید بدانید:

  روز شکرگزاری یا تنکس گیوینگ را بیشتر بشناسید

  با تاریخچه جذاب روز شکرگزاری بیشتر آشنا شوید

  غذاهای روز شکرگزاری را چقدر می‌شناسید؟

  رژه روز شکرگزاری از جذابیت‌های تکرارنشدنی این مراسم

  هنوز بلک فرایدی هم در راه است

  برگزاری مراسم شکرگزاری در کشورهای مختلف دنیا

  روز شکرگزاری یا تنکس گیوینگ را بیشتر بشناسید

  آیا تا به حال نام روز شکرگزاری (Thanks Giving) به گوشتان خورده‌ است؟ این روز به معنای همان روز شکرگزاری است که در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان عید و روزی ملی شناخته می‌شود. جالب است بدانید برگزاری مراسم شکرگزاری در بین مردم آمریکا، کانادا، آلمان و ژاپن بیش از هر جای دیگری طرفدار دارد و مردم به آن مقید هستند. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که این به معنای آن نیست که در کشورهای دیگر خبری از مراسم شکرگزاری نیست.

  روز شکرگزاری برای مردم آمریکا چهارمین پنجشنبه ازماه نوامبر است و برای کانادایی‌ها در دومین دوشنبه از ماه اکتبر است. یکی از مهمترین دلایل برگزاری جشن در این روز در کشورهای آمریکا و کانادا، برای برداشت محصول است. اگر کمی عکس‌های روز شکرگزاری در کشورهای مختلف را نگاه کنید، با کدو تنبل هم به عنوان محصولی برداشت شده مواجه می‌شوید! کدویی که بیشتر در روز هالوین به چشممان می‌خورد در مراسم شکرگزاری هم نقش مهمی ایفا می‌کند.

  در این روز خانواده‌ها و دوستان در کنار هم جمع می‌شوند و در یک روز آزاد، به خاطر تمام نعمت‌هایشان در زندگی، خدا را سپاس می‌گویند. اما مراسم شکرگزاری از چه زمانی در بین مردم این کشورها مرسوم شده‌است؟ تاریخچه روز شکرگزاری به کجا بر می‌گردد؟

  با تاریخچه جذاب روز جشن شکرگزاری بیشتر آشنا شوید

  مراسم شکرگزاری مانند هر جشن دیگری دارای آداب و رسوم خاص خودش است. اگر تا به حال چنین جشنی را تجربه نکرده‌اید، باید بدانید مانند عید نوروز ما غذاهای خاصی را در این روز می‌خورند و کارهای خاصی را انجام می‌دهند! اما پیش از آنکه بخواهیم شما را با غذاها و مراسم شکرگزاری در کشورهای مختلف آشنا کنیم، باید بدانید سرچشمه این جشن از کجاست.

  برای گشت‌وگذار در تاریخچه روز شکرگزاری باید به آمریکای شمالی برویم. جایی که یکی از قبیله‌های بومی آمریکا به نام وامپنوگ همه روزه بخشی از ساعت‌هایشان را به سپاسگزاری نعمت‌هایشان اختصاص می‌دهند. بیشتر مردم آن زمان برای ثمر بیشتر و برداشت مناسب از زمین‌هایشان چنین مراسمی را برگزار می‌کنند.

  در سال 1621 یکی از بهترین سال‌های زندگی برای بومیان آن زمان بود. آنها بعد از سالی پر از بیماری و قحطی، با برداشت محصول تمام غم‌هایشان فراموش و جبران شد. آن‌ها در آن سال خدا را بسیار شکر کردند و آداب و رسوم برداشت محصولاتشان را با جشن‌ها در آمیختند.

  البته این تنها بخشی از تاریخچه مراسم شکرگزاری بود. چرا که بعدها با ورود پدران زائر و پیوریتن‌ها این آداب و رسوم‌ها کمی دستخوش تغییر شد. پیوریتن‌ها تنها بر دعا و ضیافت تمرکز داشتند. این در حالی است که افراد بومی دارای سنت برداشت محصول بودند. امروزه مراسم شکرگزاری ترکیبی از این دو سنت است.

  این جشن و آداب و رسوم تا اواخر دهه ی 1660 تبدیل به جشنی رسمی نشد که همه ساله مردم آن را برپا دارند. مدت زمانی کوتاه بعد از انقلاب آمریکا اعلامیه‌های شکرگزاری توسط دولت مردان و رهبران کلیساها در بین مردم پخش می‌شد و رفته رفته روزی با عنوان روز شکرگزاری و یکی از جشن‌های ملی در بسیاری از کشورها شناخته شد.

  در سال 1789 جرج واشینگتن به‌طور رسمی روزی را برای شکرگزاری در تقویم اختصاص داد و در سال 1863 آبراهام لینکن روز جشن شکرگزاری را اعلام کرد. همان‌طور که در ابتدای این مطلب گفتیم، برگزاری این جشن با نوش‌جان کردن خوردنی‌هایی خاص همراه است. در ادامه بیشتر با آداب و رسوم مراسم شکرگزاری آشنا می‌شوید.

  غذاهای روز شکرگزاری را چقدر می‌شناسید؟

  از آنجایی‌که یکی از مهمترین آداب و رسوم روز شکرگزاری، برداشت محصول است، غذاهایی هم که در این شب پخته می‌شود با این موضوع مرتبط است. در واقع همین برداشت محصول سبب شده است تا با گذشت زمان مراسم شکرگزاری به شبی برای دورهمی و نوش جان کردن انواع غذاهای خوشمزه تبدیل شود. و اما بهترین و پرطرفدارترین غذایی که در این شب سرو می‌شود، چیست؟ بوقلمون شکم پر! بوقلمون یکی از غذاهایی است که معمولاً در تمامی فرهنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد . نوع شکم پر آن به وسیله سبزیجات و انواع مواد غذایی دیگر، رایج‌ترین و محبوب‌ترین غذای مراسم شکرگزاری است.

  منبع مطلب : utravs.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید