این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  توده استخوانی چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  توده استخوانی چیست را از این سایت دریافت کنید.

  تومور استخوانی و سرطان استخوان چیست؟

  تومور استخوانی چیست و به چه علت ایجاد می شود؟ علائم تومورهای استخوانی چیست؟ عکس برداری و روش های درمان تومور استخوان کدام است؟

  تومور استخوانی و سرطان استخوان چیست؟ – درمان تومور استخوانی

  خانه›بیماری ها›تومور استخوانی و سرطان استخوان چیست؟ – درمان تومور استخوانی

  از تاریخ ۱۴۰۱/۰۱/۲۷ مرکز تهران ارتوپدی به ساختمان جدید واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان ظفر، نرسیده به بلوار اسفندیار، خیابان بابک بهرامی، پلاک ۷، ساختمان پزشکان بابک، طبقه ۴ نقل مکان می کند.

  تهیه شده در تهران ارتوپدی بیماری ها ,تومورهای استخوانی

  تومورهای استخوانی یا سرطان استخوان زمانی رشد می کنند که سلول های استخوانی به طور غیرقابل کنترلی تقسیم می شوند و یک توده یا ضایعه بافتی غیر طبیعی را تشکیل می دهند. در این مقاله از تهران ارتوپدی به انواع تومور استخوانی خواهیم پرداخت.

  بیشتر تومورهای استخوانی غیر سرطانی (خوش خیم) هستند. تومورهای خوش خیم معمولا تهدید کننده ی حیات نیستند و در بیشتر موارد به دیگر اعضای بدن پخش نمی شوند. بسته به نوع تومور، گزینه های درمانی بسیار متفاوتی وجود دارد که از یک درمان مراقبتی تا جراحی برای خارج کردن تومور را در بر می گیرد.

  جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر صادق صابری متخصص ارتوپدی و جراح تومور استخوانی از اینجا اقدام کنید

  جهت ویزیت و نوبت دهی دکتر مسعود میرکاظمی متخصص جراحی ارتوپدی و فلوشیپ فوق تخصصی ارتوپدی انکولوژی (تومورهای استخوانی و عضلانی) از اینجا اقدام کنید.

  برخی تومورهای استخوانی سرطانی (بدخیم) هستند. تومور های بدخیم استخوانی می توانند متاستاز بدهند. (باعث شوند تا سلول های سرطانی درون بدن پخش شوند.) در بیشتر موارد، درمان تومور های بدخیم یک درمان ترکیبی است که شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی می شود.

  آقای دکتر صادق صابری در این ویدیو در مورد متاستازهای استخوانی صحبت می کنند:

  تومور استخوانی یا سرطان استخوان چیست؟

  تومور های استخوانی می توانند هر استخوانی از بدن را تحت تاثیر قرار دهند و در هر استخوانی رشد کنند (از سطح استخوان تا مرکز استخوان که مغز استخوان نامیده می شود.) یک تومور در حال رشد (حتی یک تومور خوش خیم) بافت سالم را از بین می برد و استخوان را تضعیف می کند و استخوان را نسبت به شکستگی ها آسیب پذیر تر می کند.

  وقتی یک تومور استخوانی سرطانی است، یا یک سرطان استخوانی اولیه است یا ثانویه. یک سرطان استخوان اولیه از استخوان شروع شده است در حالی که سرطان استخوان ثانویه از نقطه دیگری در بدن شروع شده است و سپس با متاستاز دادن به استخوان منتشر شده است. به سرطان ثانویه استخوان، بیماری متاستاتیک استخوان نیز می گویند.

  برخی از سرطان هایی که از جای دیگر شروع شده اند و به استخوان نیز منتشر می شوند شامل موارد زیر هستند:

  سینه ریه تیروئید کلیه پروستات

  سرطان استخوان اولیه

  چهار مورد از شایع ترین سرطان های اولیه استخوان شامل موارد زیر است:

  مالتیپل میلوما

  مالتیپل میلوما شایع ترین سرطان اولیه استخوان است. این سرطان، یک سرطان بدخیم مغز استخوان (بافت نرم مرکز بسیاری از استخوانها که سلول های خونی را تولید میکند) است. هر استخوانی در بدن میتواند دچار این سرطان بشود.

  مالتیپل میلوما در هر سال تقریبا شش نفر از هر صد هزار نفر را درگیر میکند. طبق آمار موسسه ملی سرطان، تقریبا نود هزار نفر در هر سال در حال زندگی با این بیماری هستند. بیشتر بیماران در سنین بین ۵۰ تا ۷۰ سالگی دیده میشوند. مالتیپل میلوما به طور معمول با شیمی درمانی، رادیوتراپی و در برخی موارد با جراحی درمان می شود.

  استئوسارکوما

  استئوسارکوم دومین سرطان اولیه شایع استخوان است. هر ساله دو تا پنج نفر در یک جمعیت یک میلیونی به این بیماری مبتلا میشوند که بیشتر این بیماران کودکان و نوجوانان هستند. بیشتر تومور ها اطراف زانو و در استخوان های فمور (ران) یا تیبیا (ساق پا) رشد می کنند. دیگر مناطق شایع شامل مفصل ران و شانه میشوند. استئوسارکوما به طور معمول با شیمی درمانی و جراحی درمان می شود.

   سارکوم یوئینگ

  سارکوم یوئینگ معمولا در افرادی که در بازه سنی ۵ تا ۲۰ سال هستند رخ میدهد. شایع ترین مناطق درگیر شامل ران، ساق پا، لگن، بازو و دنده ها می باشند. سارکوم یوئینگ به طور معمول با شیمی درمانی و جراحی یا رادیوتراپی درمان می شود.

  کندروسارکوما

  کندروسارکوما یک تومور بدخیم متشکل از سلول های تولید کننده غضروف است. این بیماری بیشتر در افراد بین سنین ۴۰ تا ۷۰ سال دیده میشود. بیشتر در مفصل ران، لگن یا شانه رخ میدهد. در بیشتر موارد، جراحی تنها درمان مورد استفاده برای کندروسارکوما است.

  تومورهای استخوانی خوش خیم

  انواع مختلفی از تومورهای خوش خیم استخوانی وجود دارد، همینطور برخی بیماری ها می توانند یک تومور استخوانی را تداعی کنند در حالی که در واقع یک تومور استخوانی نیستند و در بسیاری از موار، درمان مشابهی همچون یک تومور را نیاز دارند.

  برخی از انواع شایع تومور خوش خیم استخوانی و دیگر بیماری هایی که با تومور ها در یک گروه قرار می گیرند شامل موراد زیر می شوند:

  فیبروما غیر استخوانی

  کسیت استخوانی تک رنگ (ساده)

  استئوکندروما تومور جاینت سل انکندروما دیسپلازی فیبرو کندروبلاستوما

  کیست استخوانی آنوریسمال

  استئوئید استئوما

  علل تومورهای استخوانی خوش خیم

  علل بیشتر تومورهای استخوانی ناشناخته اند.

  منبع مطلب : tehranortopedy.com

  تومور استخوانی چیست؟ "متخصص تومور های استخوانی در تهران"

  دلیل به وجود آمدن تومور استخوانی مشخص نشده است. این تومورها باعث ایجاد نگرانی می‌شوند اما با رعایت نکات پزشکی می‌توانند بهبود یابند...

  تومور استخوانی چیست؟

  تومور و یا توده زمانی به وجود می‌آید که سلول ها به طور غیرطبیعی و غیر قابل کنترلی تقسیم شوند. تومور های استخوانی در استخوان به وجود می‌آیند و وقتی رشد می کنند بافت غیرطبیعی را جایگزین بافت طبیعی و سالم می کنند. تومور یا توده استخوانی سبب استخوان درد می شود. به طور کلی تومور ها به دو دسته ی خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند.

  تومور های خوش خیم سرطانی نبوده اما غیرطبیعی هستند. و زمانی که تشکیل می شوند در جای خود باقی مانده و خطر جدی ای جان بیمار را تهدید نمی کند. تومور های خوش خیم باید به سرعت درمان شوند زیرا ممکن است به تومورهای بدخیم تبدیل شوند. این تومورها می توانند رشد کرده و بافت سالم را فشرده کنند. نتیجتا باعث ایجاد مشکلات بعدی می شوند . تومور های بدخیم تومور های سرطانی ای هستند که منجر به گسترش سرطان در بدن شده و در همه ی قسمت های بدن پخش می شوند.

  انواع تومور های خوش خیم استخوانی

  تومور خوش خیم استئوکندروما:

  احتمال تشکیل تومورهای خوش خیم بیشتر از تومور های بدخیم است . بر اساس گفته ی آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا به تومورهای خوش خیم استخوان ، استئوکندروما می‌گویند. این نوع تومور بین ۳۵ تا ۴۰٪ همه ی تومورهای خوش خیم را شامل می شود.

  تومور خوش خیم استئوکندروما در نوجوانان و جوانان شایع بوده و در نزدیکی انتهای استخوان های بلند مانند بازو و پا که در حال رشد هستند تشکیل می شود. این دسته از تومور ها علاقه دارند که در انتهای تحتانی استخوان ران ، انتهای فوقانی استخوان پایین پا و در انتهای فوقانی استخوان بازو قرار گیرند. تومورها از استخوان و غضروف تشکیل شده‌اند. تومور استئوکندروما به عنوان یک ناهنجاری در رشد شناخته شده و حتی یک کودک می‌تواند به این تومور مبتلا شود.

  تومور استخوانی خوش خیم یونی کمرال (کیستی):

  تومور خوش خیم یونی کمرال یک کیست ساده ی استخوانی و تنها کیست واقعی استخوان است. این تومور یا کیست معمولا در پا تشکیل می‌شود و بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده شده است.

  تومور های سلول های بزرگ:

  این تومورهای سلول های بزرگ به‌ صورت تهاجمی رشد کرده و در بزرگسالان به وجود می‌آیند. این نوع از تومور ها را می توان در انتهای استخوان مشاهده کرد . این تومور بسیار نادر است.

  تومور آنکندروما:

  این تومور یک کیست غضروفی است که داخل مغز استخوان تشکیل می شود . تشکیل این تومور در دوران کودکی شروع شده و تا بزرگسالی ادامه می یابد. این نوع از تومور ها علاقه داشته که بخشی از سندرم هایی به نام سندرم مانوچی باشند. سندروم مانوچی سندرمی است که از ترکیب انکندروم و تومورهای عروقی به وجود آمده است. تومور آنکندروما در استخوان دست و پا و همچنین استخوان های بلند بازو و ران تشکیل می شود.

  تومور دیسپلازی فیبرو:

  این تومور یک جهش بوده که باعث می‌شود فیبر استخوانی در برابر شکستگی بسیار آسیب پذیر شود. این تومور ۷٪ تومورهای خوش خیم را تشکیل داده است. تومور دیسپلازی در تمام استخوان ها دیده شده  اما بیشتر اوقات در استخوان ران، بازو، ساق، لگن، جمجمه و دنده به وجود می آید.

  کیست آنوریسمی استخوان:

  این کیست نوعی اختلال در رگ های خونی است که از مغز استخوان شروع می شود. این تومور می تواند به سرعت رشد کرده و اثرات مخربی را بر جای بگذارد ، زیرا بر روی صفحات رشد تاثیر می‌گذارد.

  کیست آنوریسمی استخوان ، توانایی تشکی در تمامی استخوان های بدن را داشته اما بیشتر در استخوان های بلند تحتانی تشکیل می شود.

  انواع تومورهای بدخیم استخوانی

  انواع مختلفی از سرطان ها وجود داشته که منجر به ایجاد تومور های  بدخیم می شوند .

  سرطان استخوان به آن معنا است که سرطان ابتدا از استخوان نشأت گرفته باشد ؛ طبق تحقیقات دانشکده بین المللی سرطان، سرطان اولیه استخوان کمتر از ۱٪  همه ی انواع سرطان های استخوان را تشکیل می دهد . سه مورد از شایع ترین سرطان اولیه استخوان شامل: استئوسارکوم، هم خانواده تومورهای سارکوم یوئینگ و کندروسارکوما است.

  تومور بدخیم استئوسارکوما:

  این تومور دومین نوع سرطان استخوان شایع در بین کودکان و نوجوانان است. این تومور معمولاً در اطراف ران، شانه و زانو تشکیل می‌شود. تومور استئوسارکوما به سرعت رشد کرده و به بقیه ی قسمت های بدن رسیده و آن ها را نیز درگیر می کند . بیشترین بخش های مستند رشد این تومور ، استخوان های در حال رشد است یعنی انتهای تحتانی استخوان ران و انتهای فوقانی استخوان ساق پا. گاهی اوقات به این تومور ” سارکوم استئوژنیک ” نیز می گویند.

  هم خانواده ی تومور های سارکوم یوئینگ:

  تومور های سارکوم یوئینگ در حفره های استخوان (مغر استخوان ) تولید می شود ؛ این تومور نیز در جوانان و نوجوانان شایع بوده و گاهی می تواند کودکان ۵ ساله را نیز درگیر کند ؛ معمولا این نوع تومور در پاها، لگن، ستون فقرات، دنده ها، بازوها و جمجمه دیده می شود .

  این تومور علاوه بر استخوان‌ها می‌تواند در تمام قسمت های نرم بدن مانند چربی، عضله و رگ ها نیز رشد کند. طبق تحقیقات انجام شده، کودکان آفریقایی_آمریکایی به ندرت به این تومور مبتلا می‌شوند و آقایان نسبت به خانم‌ها بیشتر مستعد این تومورهستند. تومور سارکوم یوئینگ به سرعت رشد می کند.

  سرطان ثانویه ی استخوان

  سرطان ثانویه استخوان به معنی این است که سرطان از سایر قسمت های بدن شروع شده و بعد به استخوان سرایت می کند . این موضوع بیشتر برای افراد سالمند رخ می دهد. سرطان هایی که باعث می‌شوند استخوان ها نیز تحت تاثیر قرار بگیرد شامل سرطان غده تیروئید، سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان سینه و سرطان کلیه است.

  مولتیپل میلوما : یکی از شایع ترین سرطان ثانویه ی استخوان ، میلوم چندگانه نامیده می شود. این سرطان استخوان به صورت تومور در مغز استخوان قرار داشته و معمولاً در افراد مسن رخ می دهد.

  منبع مطلب : www.asudclinic.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید