این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تنظیم چراغ جلو 405

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تنظیم چراغ جلو 405 را از این سایت دریافت کنید.

  آپارات

  منبع مطلب : www.aparat.com

  آموزش تنظیم دستی چراغ‌های جلو خودرو + 1 ویدئو

  در این مقاله به یکی از مسایل بسیار مهم در مورد سرویس و نگهداری این مجموعه، یعنی تنظیم چراغ‌های جلو پرداخته خواهد شد .

  روش تنظیم دستی چراغ‌های جلو

  سیستم روشنایی در خودروها عموماً به دو دلیل ایجاد ایمنی و آسایش در هنگام رانندگی و همین‌طور جذابیت بصری استفاده می‌شوند. از بین مجموعه چراغ‌های مرتبط با سیستم روشنایی خودرو، چراغ‌های جلو نقش بسیار مهمی در ایمنی رانندگی در هنگام شب را بر عهده دارند. در مقاله سیستم روشنایی چراغ جلو در مورد انواع و اجزا این سیستم نکاتی ارائه شد. در این مقاله به یکی از مسایل بسیار مهم در مورد سرویس و نگهداری این مجموعه، یعنی تنظیم چراغ های جلو پرداخته خواهد شد .

  سرویس و نگهداری مجموعه چراغ جلو

  ممکن است در هنگام رانندگی در شب با این مشکل مواجه شده‌اید که مسیر روبرو را به‌درستی نمی‌توانید مشاهده کنید. یا نور چراغ جلو راننده پشت سر از طریق آینه میانی یا آینه‌های جانبی آزاردهنده است و یا نور راننده روبرویی مستقیم به چشمان شما برخورد کرده و باعث آزار و گاهی ناتوانی لحظه‌ای در مشاهده مسیر شده باشد همانطور که اشاره شد عملکرد چراغ‌های جلو در کیفیت رانندگی مخصوصاً در هنگام شب تأثیر فراوانی دارد. با سرویس و نگهداری مناسب از مجموعه چراغ‌های جلو رانندگی دلپذیر و ایمن‌تری هم برای خود و هم رانندگان دیگر ایجاد خواهید کرد. نمودار شکل ۱ موارد اصلی در سرویس و نگهداری چراغ‌های جلو را نشان می‌دهد.

  شکل ۱- موارد اصلی در سرویس و نگهداری مجموعه چراغ جلو

  نکته: قبل از انجام مراحل تنظیم نور چراغ جلو باید سرویس‌های عمومی چراغ انجام شده تا شرایط برای تنظیم نور فراهم شود.

  تعویض لامپ چراغ‌های جلو

  لامپ‌های چراغ جلو متناسب با نوع مورداستفاده (به مقاله سیستم روشنایی چراغ جلو مراجعه کنید) طول عمر خاص خود را دارند. به صورت کلی عمر مفید لامپ چراغ‌های جلو بین ۴۵۰ الی ۱۰۰۰ ساعت است. معمولا پس از سپری شدن طول عمر لامپ کیفیت نور دهی آن کاهش می‌یابد

  نکته: در هنگام تعویض، از لامپ با توان توصیه شده توسط شرکت خودروساز استفاده شود چون در غیر این صورت چراغ جلو عملکرد مناسبی نخواهد داشت. به‌عنوان‌مثال اگر لامپ توصیه شده در یک خودرو از نوع گازی با توان ۵۵/۶۰ وات است، به‌جای این لامپ گازی با توان ۱۰۰/۱۱۰ وات قرار داده شود علاوه بر افزایش فشار به دسته سیم و کانکتور (و شاید سستم شارژ و باتری – مخصوصاً در خودروهای قدیمی) باعث کدر شدن سریع‌تر کاسه و شیشه چراغ خواهد شد. حتی گاهی به دلیل عدم هماهنگی بین لامپ و کاسه چراغ نور لامپ باعث آزار سایر رانندگان خواهد شد.

  سرویس شیشه و کاسه چراغ

  یکی از دلایل مهم کاهش کیفیت نور چراغ‌های جلو کدر شدن مجموعه شیشه و کاسه چراغ است. این اتفاق به دلایل مختلف رخ می‌دهد. یکی از مهم‌ترین دلایل، حرارت ایجاد شده توسط لامپ چراغ جلو است که به‌مرور هم روی شیشه و هم روی کاسه چراغ تأثیر می‌گذارد. اگر دلیل کدر شدن بخش بیرونی شیشه باشد با سرویس و شستشو مرتب جلو شیشه‌ها می‌توان کدر شدن را به تعویق انداخت.

  درصورتی‌که میزان کدر شدن طوری باشد که با شستشو معمولی رفع نشود می‌توان با کمک شوینده‌های مخصوص موجود در بازار این کار را انجام داد. شکل ۲ نمونه‌ای از این پاک‌کننده‌ها را نشان می‌دهد.

  شکل ۲- دو نمونه پاک‌کننده شیشه چراغ موجود در بازار

  یکی از خدماتی که در برخی باتری‌سازی‌ها ارائه می‌شود، سرویس و شستشو کاسه و شیشه چراغ جلو است. (شکل ۳)

  شکل ۳- مقایسه شیشه کدر با شیشه شفاف شده

  این مطلب را حتما بخوانید  روش نقشه‌خوانی الکتریکی خودروهای چینی

  سرویس مدارهای الکتریکی

  به‌مرور زمان سیم‌کشی خودرو دچار مشکل خواهد شد. به‌عنوان‌ مثال خشک‌شدن سیم یا قطع شدن برخی رشته‌های داخلی سیم در دسته سیم و یا سولفاته شدن یا زنگ زدن اتصالات در کانکتورها اتفاق بیفتد. موارد ذکر شده باعث کاهش شدت جریان در مدار شده و شدت نور کمتری رخ خواهد داد. برخی از این موارد را با استفاده از اضافه‌کردن رله در مدار (درصورتی‌که مدار اصلی رله نداشته باشد) یا استفاده از کانکتور سرامیکی برای جلوگیری از ذوب شدن ترمیم و سرویس کرد و گاهی ضروری است کل سیم‌کشی مربوطه تغییر کند. شکل ۴ نوعی رله برای چراغ جلو را نشان می‌دهد.

  شکل ۴- رله مورداستفاده برای چراغ جلو

  سرویس تجهیزات جانبی

  برخی خودروها دارای تجهیزات جانبی مانند موتورهای تنظیم زاویه و جهت نور و یا تجهیزات شستشو شیشه (شیشه‌پاک‌کن تیغه‌ای یا شیشه‌پاک‌کن تحت‌فشار آب) هستند برای بهترین کارایی عملکرد چراغ جلو باید متناسب با سیستم نصب شده روی خودرو سرویس و نگهداری موردنظر انجام شود.

  تنظیم نور چراغ جلو

  با توجه به اینکه چراغ‌های جلو، چه از نظر لامپ مورد استفاده و چه از نظر شیشه و چه از نظر کاسه چراغ، بسیار متنوع هستند برای تنظیم چراغ خودرو ابتدا باید به راهنمای تعمیراتی خودرو موردنظر مراجعه کرد. آنچه در ادامه می‌آید روش تنظیم عمومی چراغ‌های جلو به روش دستی است.

  آماده‌سازی خودرو برای تنظیم

  تنظیم چراغ جلو به روش دستی معمولاً با کمک یک دیوار انجام می‌شود. فاصله خودرو با دیوار موردنظر باید بین ۴ الی ۱۰ متر (بر اساس کتاب راهنمای تعمیرات) باشد.

  پس از انتخاب فضای موردنظر و قبل از شرع انجام فرایند تنظیم چراغ باید آماده‌سازی خودرو انجام شود.

  این موارد عبارت‌اند از:

  ۱- اطمینان از مناسب بودن فشار باد چرخ‌ها

  ۲- تخلیه بار اضافی داخل کابین و صندوق عقب

  ۳- تطبیق میزان سوخت بار با راهنمای تعمیرات (معمولاً باک نیمه پر)

  ۴- اطمینان از افقی بودن کف فضای مورد استفاده

  ۵- اطمینان از شفاف بودن شیشه و کاسه چراغ

  ۶- استفاده از لامپ با توان مناسب

  ۷- اطمینان از محل صحیح استقرار لامپ داخل کاسه چراغ

  ۸- پیداکردن الگو مناسب تنظیم نور

  منبع مطلب : www.ameg.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید