این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تعداد کلمات قرآن

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تعداد کلمات قرآن را از این سایت دریافت کنید.

  آمار کلمات قرآن

  آمار کلمات قرآن

  ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

  منظور از آمار کلمات قرآن، الفاظ به کار رفته در قرآن می‌باشد.

  فهرست مندرجات

  ۱ - تعریف ۱.۱ - مثال

  ۲ - تعداد کلمات قرآن

  ۳ - اقوال دیگر ۴ - پانویس ۵ - منبع

  ۱ - تعریف

  [ویرایش]

  واژه «کلمات قرآن» اصطلاحی عام در علوم قرآنی است با زیرمجموعه‌ای گسترده که به لحاظ‌های مختلف طبقه بندی و تنظیم شده‌اند. وجه مشترک واژه‌های زیرمجموعه این اصطلاح، دلالت آن‌ها بر ویژگی‌های کلماتی است که در قرآن کریم به کار رفته‌اند؛

  ۱.۱ - مثال

  برای نمونه، گاهی کلمات قرآن به لحاظ بلندی و کوتاهی مورد دقت قرار گرفته‌اند و گاهی به لحاظ اشتقاق و عدم اشتقاق؛ گاهی به لحاظ افراد و تثنیه و جمع، و گاهی تانیث و تذکیر؛ گاهی به اعتبار تشابه و عدم تشابه حروف، و گاهی به اعتبار تشدید و تخفیف حروف؛ زمانی به ملاک تعریف و تنکیر، و زمانی به ملاک کیفیت دلالت؛ زمانی به لحاظ لهجه و لغات قبایل، و زمانی به لحاظ معنای مستعمل فیه.[۱][۲]

  به این ترتیب، اصطلاحات فراوانی ذیل واژه «کلمات قرآن» قابل دستیابی است.

  ۲ - تعداد کلمات قرآن

  [ویرایش]

  و اما در مورد تعداد کلمات قرآن کریم اقوال مختلفی ذکر شده است. و با توجه به محدود و مشخص بودن کلمات قرآن کریم،زرکشی و سیوطی علت این اختلاف را «حقیقت و مجاز» و «لفظ و رسم»کلمه می‌دانند. احتمالات دیگری از جمله عدم دقت کافی در شمارش و در دسترس نبودن ابزارهای لازم برای شمارش را نیز در این جا باید مد نظر داشت.[۳][۴][۵]

  محقق کتاب فرهنگ آماری کلمات قرآن کریم، قرآن را دارای ۷۷۸۰۷ کلمه می‌داند.

  ۳ - اقوال دیگر

  [ویرایش]

  اقوال دیگر عبارتند از: ۷۷۹۳۴؛ ۷۷۴۳۹؛ ۷۹۲۷۷؛ ۷۷۴۳۷؛ ۷۷۴۳۶؛ ۷۷۷۰۱؛ …. [۶][۷]

  ۴ - پانویس

  [ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikifeqh.ir

  تعداد آیات، حروف و کلمات قرآن چند تا است؟

  تعداد آیات، حروف و کلمات قرآن چند تا است؟

  تعداد آیات، حروف و کلمات قرآن چند تا است؟ تعداد کلمات قرآن

  قرآن دارای چند کلمه است ؟ تعدا کلمات قرآن چند تا است؟

  درباره تعداد آیات ، کلمات ، حروف و دیگر اطلاعات آماری قرآن ، زحمات و تحقیقات فراوانی به وسیله محققین علوم قرآنی صورت گرفته است ولی به عللی در تعداد آنها اختلاف شده که از جمله می توان به علل ذیل اشاره کرد:

  الف ) عده ای در تمام سوره ها (بجز توبه ) بسم الله را آیه ای مستقل و عده دیگر تنها بسم الله را در ابتدای سوره حمد یک آیه محسوب کرده اند ، که باعث اختلاف در آیات ، کلمات و حروف قرآن می شود .

  ب ) تفاوت های چاپی و گاه اشتباه نویسندگان و خطاطان قرآن در محل آیه ، موجب کم یا زیاد شدن آیات می گردد .

  ج ) بخاطر اختلاف قرائت ها گاهی تعداد حروف کم یا زیاد می شود ، مثلا ، در «مالک یوم الدین » که «ملک یوم الدین » نیز خوانده می شود . د) اختلاف رسم الخط ها که موجب ازدیاد یا نقصان حروف می شود ، مثل : «ملائکه » و «ملئکه » و «شیطان » و «شیطن » . هـ) اختلاف در نوع کلمات ، مثلا: «ما اصبرهم » را عده ای یک کلمه و عده ای دو کلمه می دانند ، ولی آنچه در ذیل می آید ، از بقیه اقوال صحیح تر به نظر می رسد .

  تعداد آیات قرآن ، 6236 آیه

  تعداد کلمات قرآن ، 77437 کلمه.

  تعداد حروف قرآن ، 321180 حرف یا 322770 حرف .

  2. لازم به ذکر است بنا به گفته مفسر بزرگ قرآن ، علامه طبرسی، قول کوفیین منسوب به حضرت علی(ع ) بوده و صحیح ترین اقوال است .

  منابع: 1. دایره ‏المعارف شیعه، شیخ محمدحسین اعلمی حائری، ج 14، ص 301، نشر اعلمی، بیروت. 2. دایره ‏المعارف، همان ـ مرآت‏العقول، ج 2، ص 536.

  پرسمان قرآنی

  منبع مطلب : www.pasokhkadeh.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید