این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تظاهرات در ساوه

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تظاهرات در ساوه را از این سایت دریافت کنید.

  نگاهی به تظاهرات مردم ساوه در دی ماه ۱۳۵۷

  در روز نه دی مردم ساوه در گروه‌های ۵۰۰ نفری در خیابان‌های تهجدی و اکباتان با برافروختن لاستیک و سد معبر کردن به مقابله با مأموران دولت پهلوی پرداخته و در تاریخ 1357/10/11 نیز مردم ساوه در گروه‌های ۱۰۰ نفری چند نقطه‌ی شهر تظاهرات نمودند. در ۲۱ دی ماه مردم ساوه به طرفداری از امام خمینی تظاهراتی برپا کردند: «مدارس، بانک‌ها و برخی از اداره‌های شهرستان ساوه تعطیل بود و صبح و عصر امروز تظاهرات پراکنده‌ای به رهبری فرهنگیان در سطح شهر برپا شد».

  استان‌ها » استان‌ها کد خبر: ۷۴۶۰

  نگاهی به تظاهرات مردم ساوه در دی ماه ۱۳۵۷

  در روز نه دی مردم ساوه در گروه‌های ۵۰۰ نفری در خیابان‌های تهجدی و اکباتان با برافروختن لاستیک و سد معبر کردن به مقابله با مأموران دولت پهلوی پرداخته و در تاریخ 1357/10/11 نیز مردم ساوه در گروه‌های ۱۰۰ نفری چند نقطه‌ی شهر تظاهرات نمودند. در ۲۱ دی ماه مردم ساوه به طرفداری از امام خمینی تظاهراتی برپا کردند: «مدارس، بانک‌ها و برخی از اداره‌های شهرستان ساوه تعطیل بود و صبح و عصر امروز تظاهرات پراکنده‌ای به رهبری فرهنگیان در سطح شهر برپا شد».

  تاریخ انتشار: ۱۲:۲۶ - ۲۸ دی ۱۴۰۰ - 2022January 18

  پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روزهای زمستان 1357 در حالی سپری می‌شد که تظاهرات مردمی در شهرهای مختلف گسترش می‌یافت. گزارشات روزانه نهادهای نظامی و انتظامی از اقصی نقاط کشور حکایت از تشدید فعالیت‌های مبارزاتی علیه رژیم پهلوی داشت. شهر ساوه نیز یکی از هزاران شهری بود که در این راستا وارد عمل شده بود.

  در روز نه دی مردم ساوه در گروه‌های ۵۰۰ نفری در خیابان‌های تهجدی و اکباتان با برافروختن لاستیک و سد معبر کردن به مقابله با مأموران دولت پهلوی پرداخته و خسارات زیادی به بانک‌ها وارد آوردند: « از ساعت ۱۸ روز جاری جمعیتی متشکل در گروه‌های ۵۰۰ نفری پس از اجتماع در مقابل مسجد مقدس زاده ضمن دادن شعارهای ضد ملی «بگو مرگ بر شاه» در خیابان‌های تهجدی - سلمان ساوجی شرقی اکباتان با برافروختن لاستیک و گذاشتن تیرآهن ابتدا معابر را مسدود و شروع به تظاهرات نمودند و با سنگ و آجر و بطری‌های آتش‌زا با مأمورین به مقابله پرداختند که مأمورین گارد با پشتیبانی عوامل این شهربانی ضمن تیراندازی هوائی و پرتاب گاز اشک آور جمعیت را متفرق نمودند.

  این درگیری ساعت 21:30 خاتمه پذیرفت. در این درگیری یک بانک ملی شعبه‌ی تهجدی به آتش کشیده شد که با همکاری آتش نشانی خاموش منزل استوار جهانشاهی وسیله متظاهرين مورد حمله و آسیب قرار گرفت. منزل رئیس دایره‌ی اطلاعات به وسیله‌ی متظاهرين مورد حمله قرار گرفته که در نتیجه چند جام شیشه‌های منزل نامبرده شکسته شد. استوار امیری از ژاندارمری ساوه الحين عبور مورد اصابت سنگ و آجر تظاهرکنندگان قرار گرفت و از ناحیه‌ی سر مجروح گردید...».

  در تاریخ 1357/10/11 نیز مردم ساوه در گروه‌های ۱۰۰ نفری چند نقطه‌ی شهر تظاهرات نمودند: «از ساعت ۱۹ عده‌ای از جوانان و محصلین در گروه‌های صدنفری در چند نقطه‌ی شهر شروع به تظاهرات و دادن شعارهای ضد ملی نمودند و در میدان ملی شیشه‌های شعبه‌ی بانک صادرات را با پرتاب سنگ شکسته که با دخالت مأمورین انتظامی متفرق گردیدند. ضمناً بازار و بعضی از دکاکین خیابان‌ها و دبیرستان‌ها و مدارس راهنمایی و اداره پست تعطیل و بعضی از بانک‌ها به حالت نیمه تعطیل بودند».

  بنابر گزارش روزنامه‌ی کیهان حدود ده هزار نفر از مردم ساوه علیه دولت بختیار دست به تظاهرات زدند. در این تظاهرات پلیس به سرکوب مردم اقدام و یک نفر را مجروح کرد».

  همچنین در تاریخ ۲۱ دی ماه مردم ساوه به طرفداری از امام خمینی تظاهراتی برپا کردند: «مدارس، بانک‌ها و برخی از اداره‌های شهرستان ساوه تعطیل بود و صبح و عصر امروز تظاهرات پراکنده‌ای به رهبری فرهنگیان در سطح شهر برپا شد».

  یا در جای دیگر آمده است: «از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰ حدود ۲۰ هزار نفر از مردم ساوه در اکثر خیابان‌های این شهر راهپیمایی کردند. این عده پس از اجتماع در میدان امیرکبیر و برگزاری مراسم سخنرانی پراکنده شدند».

  منبع: انقلاب اسلامی در استان مرکزی (جلد دوم)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

  خبرهای مرتبط

  مروری بر حیات سیاسی حجت‌الاسلام علی موحدی ساوجی

  نقش جوانان شوشتر در پخش اعلامیه‌ها و نوارهای انقلابی / شعارنویسی جالب شوشتری‌ها در دوران مبارزه

  تقدیر امام خمینی از یک تاریخنگار/ کتابی که درباره تاریخ نهضت اسلامی در لبنان چاپ شد

  شادمانی مردم کرمانشاه پس از فرار محمدرضا پهلوی/ شعار اشتباه هواداران سلطنت برای بازگشت شاه

  کردها چگونه فرار شاه را جشن گرفتند؟ / شرکت جامعه کلیمیان در تظاهرات مردم سنندج

  ۰ پسندیدم گزارش خطا

  برچسب: مرکز اسناد انقلاب اسلامی ، انقلاب اسلامی ، امام خمینی ، ساوه ، استان ها

  بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ارسال نظر

  منبع مطلب : irdc.ir

  تظاهرات در ساوه

  ساعت 1000 روز جارى بیش از 6000 نفر از جوانان فرهنگیان کارمندان زنان و کسبه در بعضى از خیابانها با دادن شعارها مبنى بر مراجعت آیت‏الله خمینى به کشور و تشکیل حکومت اسلامى و مخالفت با دولت به تظاهرات و راهپیمائى پرداخته و در میدان امیرکبیر اجتماع نموده و سخنرانیهائى در این زمینه از طرف بعضى از روحانیان ایراد و بدون درگیرى و اتفاق متفرق گردیدند. رئیس شهربانى ساوه آقاى فرمان ـ شهربانى قم ساعت 9100 تاریخ...

  07 بهمن 1393

  تظاهرات در ساوه

  1784 بازدید

  ساعت 1000 روز جارى بیش از 6000 نفر از جوانان فرهنگیان کارمندان زنان و کسبه در بعضى از خیابانها با دادن شعارها مبنى بر مراجعت آیت‏الله خمینى به کشور و تشکیل حکومت اسلامى و مخالفت با دولت به تظاهرات و راهپیمائى پرداخته و در میدان امیرکبیر اجتماع نموده و سخنرانیهائى در این زمینه از طرف بعضى از روحانیان ایراد و بدون درگیرى و اتفاق متفرق گردیدند.

  رئیس شهربانى ساوه

  آقاى فرمان ـ شهربانى قم

  ساعت 9100 تاریخ 7/11/57

  * امروز در اراک نیز تظاهراتى به وقوع پیوست. «در اراک ساعت 0900 روز 7/11/1357 حدود 000/10 نفر با داشتن پلاکاردهایى به طرفدارى خمینى و عکسهایى از مصدق و دکتر شریعتى راه‏پیمایى کردند.» (گزارش نوبه‏اى اطلاعاتى شماره 50 اداره سوم ستاد بزرگ ارتشتاران، ص 16)

  منبع مطلب : psri.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید