این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ترتیب فصل ها

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ترتیب فصل ها را از این سایت دریافت کنید.

  فصل

  فصل

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای دیگر کاربردها فصل (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  چهار فصل، فصول تعریف‌شده در میان برخی کشورها

  بخشی از نوشتارها درباره

  هوا

  گسترش

  فصل‌های مناطق معتدله و قطبی

  گسترش فصل‌های مناطق حاره گسترش توفان‌ها گسترش بارندگی گسترش موضوع‌ها گسترش

  واژه‌نامه

  درگاه هوا نبو

  این نگاره نشان‌دهنده آن است که چگونه انحراف محوری زمین با نور خورشید سبب انقلاب زمستانی در نیمکرهٔ شمالی و برعکس آن در نیمکرهٔ جنوبی می‌شود و همچنین این انحراف زمین تاریکی قُطب شمال و روشنایی قُطب جنوب را موجب می‌گردد.

  فصل یا فرگرد یکی از تقسیمات سال[۱] بر اساس تغییرات آب‌وهوایی، بوم‌شناسی و تعداد ساعات روز(روشنایی خورشید) در یک منطقه مشخص در کرهٔ زمین است. در زمین، فصول نتیجه گردش زمین به دور خورشید و انحراف محوری زمین نسبت به دایرةالبروج است.[۲][۳] در مناطق معتدل و قطبی، فصول با تغییراتی در شدت نور خورشید که به سطح زمین می‌رسد مشخص می‌شود، تغییراتی که ممکن است باعث خواب زمستانی جانوران و گیاهان یا مهاجرت جانوران به مناطق دیگر شود. فرهنگ‌های گوناگون تعداد و ماهیت فصول را بر اساس تغییرات منطقه‌ای خود تعریف می‌کنند و به همین دلیل تعداد فصول در ملل گوناگون متفاوت است.

  فصل‌ها اغلب برای جوامع کشاورزی اهمیت ویژه‌ای دارند، که زندگی آن‌ها حول محور زمان کاشت و برداشت می‌چرخد، و تغییر فصل اغلب با آیین‌ها خاصی همراه است. تعریف تعداد فصل‌ها هم تا حدی مربوط به فرهنگ هر ملت می‌شود. در هندوستان، از دوران گذشته تا به امروز، شش فصل (یا به اصطلاح ریتو) بر اساس گاهشمارهای مذهبی یا فرهنگی جنوب آسیا برای اهدافی مانند کشاورزی و بازرگانی به‌وجود آمده‌است.

  نگاره‌ای از شش فصل بوم‌شناسی.

  زمانبندی عرفی فصل‌ها[ویرایش]

  تاریخ و زمان (به وقت ایران)

  انقلابین و اعتدالین روی زمین[۴]

  زمان اعتدال بهاری انقلاب تابستانی اعتدال پاییزی انقلاب زمستانی ماه اسفند/ فروردین خرداد/ تیر شهریور/ مهر آذر/ دی سال

  روز ساعت روز ساعت روز ساعت روز ساعت

  ۱۴۰۰ ۳۰ ۱۳:۰۷ ۳۱ ۰۷:۰۲ ۳۱ ۲۲:۵۱ ۳۰ ۱۹:۲۹

  ۱۴۰۱ ۲۹ ۱۹:۰۳ ۳۱ ۱۲:۴۴ ۱ ۰۴:۳۴ ۱ ۰۱:۱۸

  ۱۴۰۲ ۱ ۰۱:۵۴ ۳۱ ۱۸:۲۸ ۱ ۱۰:۲۰ ۱ ۰۶:۵۷

  ۱۴۰۳ ۱ ۰۶:۳۷ ۱ ۰۰:۲۱ ۱ ۱۶:۱۴ ۱ ۱۲:۵۰

  ۱۴۰۴ ۳۰ ۱۲:۳۲ ۳۱ ۰۶:۱۲ ۳۱ ۲۱:۵۰ ۳۰ ۱۸:۳۳

  ۱۴۰۵ ۲۹ ۱۷:۴۶ ۳۱ ۱۱:۵۵ ۱ ۰۳:۳۶ ۱ ۰۰:۲۰

  تاریخ و زمان متوسط (به وقت ایران)

  اعتدالین (°۰) و انقلابین ('۲۶ °۲۳±) روی زمین

  نقاط فصول اعتدال بهاری انقلاب تابستانی اعتدال پاییزی انقلاب زمستانی

  زمان ۱ فروردین ۳۱ خرداد ۱ مهر ۱ دی

  ساعت ۰۰:۰۷ ۱۸:۰۳ ۰۹:۴۴ ۰۶:۱۳

  زمین در مداری بیضی شکل به دور خورشید می‌چرخد. مدار زمین در دوسوی صفحه فرضی صفحه مداری یا استوا قرار دارد. محور زمین نسبت به صفحه استوا زاویه ۲۳٫۵ درجه می‌سازد. این انحراف سبب نامساوی شدن طول روز و شب در زمان‌های متفاوت سال در یک مکان می‌شود.

  زمین دو بار در مدار خود صفحه مداری استوا را قطع می‌کند (نقاط اعتدال) و دو بار در بیشترین حالت انحراف قرار می‌گیرد (نقاط انقلاب). هرکدام از نقاط چهارگانه مبدأ یکی از فصولند. ساکنین نیمکره شمالی، نقطه اعتدال شمالی را اعتدال بهاری و نقطه اعتدال جنوبی را اعتدال پاییزی و نقطه انقلاب شمالی را انقلاب تابستانی و نقطه انقلاب جنوبی را انقلاب زمستانی می‌گویند.

  از نظر زمان عرفی بهار شامل سه ماه فروردین ،اردیبهشت و خرداد است و شروع آن اول فروردین است. تابستان شامل تیرماه، مرداد و شهریور است و شروع آن اول تیرماه‌است. پاییز شامل ماه مهر، آبان و آذر است و شروع آن در اول مهرماه‌است؛ و زمستان شامل ماه‌های دی و بهمن و اسفند است و آغاز آن اول دی ماه‌است.

  زمان‌بندی اخترشناسانهٔ فصل‌ها[ویرایش]

  در تقویم جلالی (هـ. ش) اول فرودین (آغاز سال) بر اساس تحویل نجومی اعتدال بهاری (شمالی) بوده و ساعت صفر بامداد اول فروردین میانگین حلول سال (مابین زمان تحویل ظهر آخرین روز و ظهر اولین روز سال) و آغاز بهار قرارداد شده است. بر اساس این تقویم می‌توان میانگین آغاز دقیق و نجومی فصول را تعیین نمود.

  اعتدال بهاری: از نظر نجومی به وقت نصف‌النهاری ایران، به طور میانگین تحویل اعتدال بهاری (شمالی) و آغاز بهار معمولاً یکم فروردین (۲۱ مارس)، (متوسط ساعت ۰۰:۰۷ بامداد یکم فروردین[۵]) و بهار ۹۲ روز و ۱۷:۵۶ ساعت بطول می‌کشد. از نظر نجومی زمان رسیدن ظاهری خورشید به نقطهٔ تقاطع صفحهٔ استوا با مدار زمین در هنگام عبور شمالی اعتدال بهاری گویند. در گاهشماری رسمی ایران یکم فروردین، آغاز سال با لحظهٔ اعتدال گره خورده‌است و مرز تحویل سال مابین دو ظهر آخرین روز سال و نخستین روز سال بعد است. به نحوی که ساعت صفر بامداد یکم فروردین تقریباً میانگین لحظهٔ اعتدال است. از این رو لحظهٔ اعتدال بهاری با توجه به گاهشماری ایرانی در نیمهٔ نخست روز یکم فروردین (۲۱ مارس) یا در نیمهٔ دوم روز آخر سال (۲۹ یا ۳۰) اسفندماه است. در زمان عرفی آغاز بهار، یکم فروردین دانسته می‌شود.

  انقلاب تابستانی معمولاً در ۳۱ خرداد (۲۱ ژوئن)، (متوسط ساعت ۱۸:۰۳ روز ۳۱ خرداد) تحویل می‌شود و تابستان ۹۳ روز و ۱۵:۴۱ ساعت می‌باشد. تنها در حدود یک‌چهارم موارد انقلاب شمالی یکم تیرماه رخ می‌دهد. در زمان عرفی یکم تیر آغاز تابستان دانسته می‌شود.

  اعتدال پاییزی و آغاز پاییز، معمولاً یکم مهرماه (۲۳ سپتامبر)، (متوسط زمانی ساعت ۰۹:۴۴ یکم مهر) و طول پاییز ۸۹ روز و ۲۰:۲۸ می‌باشد. در یک‌دهم موارد نیز اعتدال پاییزی روز قبل یعنی ۳۱ شهریور است. در زمان عرفی یکم مهر آغاز پاییز دانسته می‌شود.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  ویژگی های چهار فصل سال

  دگرگونی هوا در بیشتر جاهای زمین سبب می شود که فصل های گوناگون پدید آیند. در  حقیقت دگرگونی هوا در منطقه های آب و هوایی زمین، نتیجه چگونگی تابش خورشید در زمانی است که زمین به دور آن (حرکت انتقالی) می گردد.

  ویژگی های چهار فصل سال

  شریفی زارچی (سوم) پیگیری نویسنده / ۴

  ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ / ۲۰:۰۱:۳۹

  ۷۲۲۰۳ ۲ ۳ پیگیری مطلب / ۰

  دگرگونی هوا در بیشتر جاهای زمین سبب می شود که فصل های گوناگون پدید آیند. در  حقیقت دگرگونی هوا در منطقه های آب و هوایی زمین، نتیجه چگونگی تابش خورشید در زمانی است که زمین به دور آن (حرکت انتقالی) می گردد.

  چرا فصل های گوناگون پدید می آیند؟

  از زمان های قدیم، انسان کنجکاو بوده تا بفهمد که چرا فصل های گوناگون پدید می آیند.

  در واقع دگرگونی هوا در بیشتر جاهای زمین سبب می شود که فصل های گوناگون پدید آیند. در  حقیقت دگرگونی هوا در منطقه های آب و هوایی زمین، نتیجه چگونگی تابش خورشید در زمانی است که زمین به دور آن (حرکت انتقالی) می گردد.

  پس: چگونگی تابش خورشید در حرکت انتقالی زمین فصل های گوناگون را پدید می آورند.

  نام های چهار فصل چیست؟

  نام های چهار فصل به ترتیب عبارت است از: بهار، تابستان، پاییز و زمستان.

  ویژگی های هوا در فصل بهار چیست؟

  در بهار هوا کم کم گرم می شود. برگ درختان می روید. شکوفه ها باز می شوند.

  در این فصل گاهی باران های شدید می بارد.

  ویژگی های هوا در فصل تابستان چیست؟

  تابستان گرمترین فصل سال می باشد، زیرا هوا گرمتر از بهار می شود. گرمای تابستان به رسیدن میوه ها کمک می کند.

  در ایران در فصل تابستان باران کم می بارد.

  ویژگی های هوا در فصل پاییز چیست؟

  در فصل پاییز هوا کم کم سرد می شود. بادهای شدید می وزد. برگ بیشتر درختان زرد می شود و می ریزد.

  در پاییز بیشتز از تابستان باران می بارد.

  ویژگی های هوا در فصل زمستان چیست؟

  زمستان سردترین فصل سال است. در زمستان بیشتر درختان برگ ندارند و به نظر می آید که خشک شده اند. در این فصل آب یخ می بندد و زمین گاهی از برف پوشیده می شود.

  پس از زمستان بار دیگر فصل بهار فرا می رسد.

  دگرگونی تابش خورشید در فصل های گوناگون چگونه است؟

  تابش خورشید از فصلی به فصل دیگر دگرگون می شود:

  1 – در بهار، تابش خورشید به زمین مایل / کج است. اما با گذشت هر روز، از کجی تابش خورشید کم می شود و راست تر می تابد.

  2 - در تابستان، تابش خورشید به زمین بسیارعمود / راست است.

  3 – در پاییز، تابش خورشید به زمین مایل / کج است. اما با گذشت هر روز، به کجی تابش خورشید اضافه می شود و کج تر می تابد.

  4 - در زمستان، تابش خورشید بسیار مایل / کج است.

  میوه ها و سبزیجات چهار فصل

  میوه های بهاره:

  گوجه سبز درختی، چغاله بادام سبز، سیب قندک، سیب گلاب، سیب درختی، سیب قرمز عباسی، سیب شهریار، سیب شمیرانی، سیب تخم لبنانی، نیم سفیده و نیم قرمز، شبرنگ (شلیل قرمز رنگ)، گلابی دم کج، گلابی شاه میوه، انگور یاقوتی، گیلاس، آلبالو، گوجه سبز برقان، گرمک، هنداونه، طالبی، خیار، توت سفید و سیاه و توت فرنگی

  میوه های تابستانی:

  علاوه بر میوه های بهاره که کم و بیش در این فصل موجود است می توان به زردآلو، قیسی، شبرنگ (شلیل قرمز)، شلیل سفید، شلیل سفید (آلو سیاه)، انگور مهدی خانی و بی دانه، شاهانه، کندری (سحابی)، عسگری، فرنیگ و انگور سفید همدان، لواسانات، کرج، شاهرود و انگور سیاه اصفهانی، گلابی بیروتی، چینی، دم کج، حاج علیاسی، ویلیام دوشیز، انجیر بی دانه و تازه، گوجه سبز و قرمز رسیده، آلو زرد، آلو سیاه، خیار، خیار چنبر، توت سفید، توت سیاه، ذغال اخته، تمشک، موز، هنداونه ترکمن، جهرمی، محبوبی، قرقی و خربزه مشهدی و یزد، گرمسار و ایوانکی، آلبالو، گیلاس، لیمو ترش، انجیر بندی اشاره نمود.

  میوه های پائیزی:

  نارنگی، پرتقال، نارنج، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت تو سرخ، گلابی زیدی، دماوندی، تخم نطنز و تبریزی، انار، انار سیاه، ازگیل، به، سیب، هلو، خرمالو، خرما، رطب، هندوانه شریف آباد قزوین و همدان، خربزه ایوانکی، زالزالک، بالنگ، دارابی و سایر میوه های تابستانی که کم و بیش در این فصل موجود است.

  میوه های زمستانی:

  انواع مرکبات از قبیل پرتقال، نارنگی، لیمو ترش و شیرین، دارابی، بالنگ یا بادرنگ و گریپ فروت، انار بندرعباس، هندوانه اهواز، خربزه ایوانکی و اصفهان، زالزالک شهریار در دسترس می باشد.

  سبزیجات بهاره:

  نعنا، ترخان، ریجان بنفش و سبز، پیازچه، تربچه، تره و جعفری، اسفناج، شاهی، گشنیز، کنگر، پونه، ریواس، تره کوهی (تره فرنگی)، قارچ، سیر سبز، کرفس، سیب زمینی پشندی، بامیه، نخود فرنگی سبز، باقلای سبز، مارچوبه، برگ گل سرخ، کلم پیچ، کلم قمری، کاهو ایرانی، کاهو ساقه ای و سالادی، پیاز، گوجه فرنگی، هویج فرنگی، مرزه، بابونه، شلغم، موسیر، دنبلان، از سبزیجات صحرایی دیگر از قبیل بولاغ اوتی، شنگ، والک، غازیاغی، آرتیشو و غیره در این فصل می توان یافت.

  سبزیجات تابستانی:

  علاوه بر سبزیجاتی که در فصل بهار ذکر شده است و کم و بیش در تابستان نیز وجود دارد سبزیجات دیگری از قبیل فلفل سبز، فلفل دلمه ای، لوبیا سبز، کدو مسمایی، بادمجان قلمی و دلمه ای، نوع دیگر بامیه، سیب زمینی استانبولی و پشندی، غوره، برگ چغندر، شبت (شوید)، سیر خشک، هویج فرنگی، برگ مو، ریواس، باقلا سبز، پیاز سفید کاشان، پیاز قرمز آذر شهر، پیاز قرمز پشت گلی و گرد چرخی در این فصل یافت می گردد.

  سبزیجات پائیزی:

  سبزیجات پائیزی کم و بیش همان سبزیجات تابستانی است به اضافه آندیو، فلفل قرمز (تند)، انواع کاهو، انواع پیاز و سیب زمینی پشندی، سوسن عنبر، بولاغ اوتی، مرزه، هویج ایرانی، ترب سفید و سیاه، زیتون سبز، زیتون سیاه، نخود سبز، سیر خشک

  سبزیجات زمستانی:

  در این فصل ریحات و ترخان نیست و یا کمیاب است و کم و بیش از سبزیجات سایر فصول دیده می شود ولی سبزیجاتی از قبیل چغندر (ریشه ای)، شلغم پونه، ترب سفید و سیاه، لوبیای سبز، کدو تنبل، کدو حلوایی و نظیر اینها دیده می شود.

  ویدیوی زیر فصل های مختلف سال را با استفاده از تصاویر میکروسکوپی و ماکرو نشان می دهد. عوامل این کار از واکنش های شیمیایی و رنگ های مختلف استفاده کرده اند تا بتوانند زیبایی ها و ویژگی های ایام مختلف را به تصویر بکشند.

  منبع مطلب : hedayatmizan.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید