این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بلدرچین ایرانی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بلدرچین ایرانی را از این سایت دریافت کنید.

  بلدرچین معمولی

  بلدرچین معمولی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  بلدرچین معمولی

  وضعیت حفاظت

  کمترین نگرانی (IUCN 3.1)

  رده‌بندی علمی فرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران رده: پرندگان راسته: ماکیان‌سانان تیره: قرقاولیان سرده: گونه: نام دوبخشی

  کارل لینه، ۱۷۵۸

  زادآور ساکن نازادآور

  احتمال انقراض و معرفی

  موجود و معرفی‌شده (ساکن)

  بلدرچین معمولی (نام علمی: ) پرنده‌ای کوچکی از تیره قرقاولیان، راسته ماکیان‌سانان است. این گونه بومی آسیا، اروپا و آفریقا است و تنها گونهٔ بلدرچین بومی ایران است. بلدرچین‌های اهلی از این گونه نیستند و به گونه دیگری به نام بلدرچین ژاپنی تعلق دارند. شباهت ظاهری این دو گونه قابل توجه است اما صدای آنها متفاوت است.

  بلدرچین‌ها جثهٔ کوچک و خپلی دارند و زندگی بر روی زمین را ترجیح می‌دهند. از دانه‌ها و نیز حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می‌کنند. بر روی زمین لانه می‌سازند و بر پروازهای کوتاه و سریع قادرند. در بهار بیشتر از سوسک علفزار، حشرات و مورچه تغذیه می‌کنند. این غذای پر پروتئین انرژی از دست رفته در طول مهاجرت طولانی را جبران و انرژی لازم برای تولیدمثل را تأمین می‌کند. در بقیه سال دانه‌ها قسمت اعظم خوراک او را تشکیل می‌دهد.

  ویژگی‌ها[ویرایش]

  این پرنده خپل و کره‌ای شکل است و تا حدود ۱۶ تا ۱۸ سانتیمتر رشد می‌کند. یک نوار سفید در بالای چشم دارد. تفاوت بلدرچین نر و ماده در پرهای سینه‌شان است که برای نرها حنایی‌رنگ و ماده‌ها خرمائی سوخته (خاکستری با نقاط سیاه‌رنگ) می‌باشد. جنس ماده بالغ سنگین‌تر از جنس نر است. وزن نر ۸۵ تا ۱۱۰ گرم و وزن ماده ۹۰ تا ۱۲۰ گرم است. بلدرچین با توجه به این‌که پرنده‌ای مهاجر است برخلاف دیگر ماکیان‌سانان بال‌های بلندی دارد که طول آن‌ها به ۳۲ تا ۳۵ سانتیمتر می‌رسد.

  تولید مثل[ویرایش]

  دو عدد تخم بلدرچین در کنار یک تخم مرغ

  فصل زاد و ولد بر حسب موقعیت و مکان متفاوت است. بلدرچین‌های نر زودتر مهاجرت بهاری را آغاز کرده و برای خود قلمرویی انتخاب می‌کنند و پرنده ماده یک نر را به همسری انتخاب می‌کند. آنها لانه‌ای را بین علف‌های صخیم می‌سازند. بلدرچین ماده بین ۶ تا ۱۸ تخم بر روی زمین می‌گذارد و ۱۶ تا ۲۰ روز بر روی تخم می‌خوابد. پرنده نر در خوابیدن روی تخم‌ها مشارکت نمی‌کند. تخم بلدرچین کوچک است و بین ۱۵ تا ۱۸ گرم وزن دارد، سفید رنگ با خال‌های سیاه، قهوه‌ای و حتی آبی می‌باشد. جوجه‌ها در سه هفتگی می‌توانند پرواز کنند و در دو ماهگی توانایی مهاجرت را دارند.

  پراکندگی[ویرایش]

  بلدرچین معمولی در تابستان در نقاط مختلف آسیا و اروپا از چین گرفته تا اروپای غربی حضور دارند و شمالی‌ترین مرز پراکنش آنها در جنوب اسکاندیناوی و ایسلند است. در تابستان به آفریقا و برخی نقاط جنوب آسیا مهاجرت می‌کنند. بلدرچین‌ها در سراسر ایران در بهار و تابستان دیده می‌شوند و معدودی از آنها زمستان‌ها در زمین‌های کم‌ارتفاع سراسر ایران باقی می‌مانند.

  آنها در علفزارها و نقاط کوهپایه‌ای و مزارع کشاورزی و هر جایی که غذای کافی شامل حشرات و دانه‌های پرانرژی باشد، حضور دارند اما به دلیل استتار بسیار عالی مشاهده آنها دشوار است.

  بلدرچین‌ها برخلاف اکثر پرندگان مهاجر برنامه مهاجرت دقیقی ندارند. ممکن است برخی از آنها مهاجرت نکنند یا مقصد سفرشان از سال گذشته متفاوت باشد. جمعیت جهانی این پرنده بین ۳۵ تا ۳۰۰ میلیون برآورد می‌شود.[۱]

  تاریخ[ویرایش]

  شکار بلدرچین با توجه به پراکندگی زیاد و فراوانی نسبی در غرب آسیا و اروپا و شمال آفریقا بسیار رایج بوده‌است و هنوز هم در مسیرهای مهاجرت خود در سواحل مدیترانه به صورت گسترده‌ای شکار می‌شود. آسانی شکار این پرنده که قادر به پروازهای طولانی نیست هم دلیل دیگری بر انتخاب این پرنده از سوی شکارچیان است.

  این پرنده به روایت عهد عتیق (سِفْرِ خروج ۱۳:۱۶، سفر اَعداد ۳۱–۳۳:۱۱) بلدرچین یکی از مائده‌های آسمانی بود که یهوه برای اسرائیلیان سرگردان پس از مهاجرت از مصر فرو فرستاد. به این موضوع در قرآن (بقره: ۵۷، اَعراف: ۱۶۰ و طه: ۸۰) نیز اشاره شده‌است. این پدیده با توجه به مهاجرت بلدرچین‌ها از منطقه مدیترانه قابل تبیین است. این پرنده‌ها هر سال بهار در گله‌های پرشمار از مسیر صحرای سینا از آفریقا به اروپا و آسیا مهاجرت می‌کنند و در پائیز مسیر رفته را بازمی‌گردند. از آن‌جا که این پرندگان در ارتفاع بسیار کم پرواز کرده و خیلی زود خسته می‌شوند و بر زمین می‌نشینند، به راحتی شکار می‌شوند.

  ملکه بریتانیا جین سیمور همسر هنری هشتم در سال ۱۵۳۷ وقتی ادوارد ششم پادشاه آینده را باردار بود ویار سیری‌ناپذیری برای خوردن بلدرچین پیدا کرده بود تا جایی که درباریان و دیپلمات‌ها موظف به تأمین مقادیر کافی بلدرچین برای علیاحضرت شده بودند.

  منابع[ویرایش]

  ↑ Coturnix coturnix IUCN Red List, 2009

  بلدرچین وب‌سایت کویرهای ایران

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Common quail». در ، بازبینی‌شده در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۰.

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  بلدرچین

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ موجود است.

  در ویکی‌ موجودات زنده منابعی در رابطه با

  بلدرچین معمولی

  موجود است. نهفتن نبو جانوران زنده گسترش مهره‌داران گسترش بی‌مهرگان گسترش نبو ردهٔ پرندگان گسترش نبو ماکیان

  رده‌ها: فهرست سرخ IUCN از گونه‌های کمترین نگرانیبلدرچین‌هابلدرچین‌های نمادینپرندگان آسیاپرندگان آفریقاپرندگان اروپاپرندگان اوکراینپرندگان ایرانپرندگان پاکستانپرندگان ترکیهپرندگان توصیف‌شده در ۱۷۵۸ (میلادی)پرندگان مرکز آسیاقرقاولانآرایه (زیست‌شناسی) نام‌گذاری‌شده توسط کارل لینه

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  معرفی کامل بلدرچین

  پراور در این مطلب به معرفی کامل بلدرچین (Full introduction of quail) از خصوصیات گرفته تا تعیین جنسیت بلدرچین پرداخته است.

  معرفی کامل بلدرچین

  4.7/5 - (21 امتیاز)

  در این مطلب سعی داریم به معرفی کامل بلدرچین (Full introduction of quail) بپردازیم. چنانچه با این پرنده خوشمزه و لذیذ آشنا نیستید توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با سایت پرآور همراه باشید. بسیاری از افراد با توجه به محبوب بودن گوشت و مرغ بلدرچین دوست دارند با مشخصات عمومی، سن بلوغ، میزان تخم گذاری، روش تعیین جنسیت و نژادهای مختلف بلدرچین به طور کامل آشنا شوند. ما در این مطلب از سایت پرآور زمینه ای را برای شما فراهم ساخته ایم تا بتوانید به بهترین شکل با تمامی این موارد آشنا شوید. چنانچه به دنبال منبعی برای  شناخت کامل بلدرچین میگردید، این مطلب از سایت برابر بهترین و جامع ترین منبع برای شما خواهد بود. مطالعه این مطلب به 8 دقیقه زمان نیاز دارد.

  مشخصات عمومی بلدرچین

  از لحاظ جانورشناسی بلدرچین به راسته مرغ ها، خانواده قرقاول، زیر خانواده مرغ های مزرعه و گونه بلدرچین ها تعلق دارد. در حالت کلی دوگونه بلدرچین ژاپنی و اروپائی بسیار مورد توجه هستند، شباهت های زیادی بین این دو گونه وجود دارد و تنها تفاوت آنها در سایز بدن و جثه می باشد به گونه ای که بلدرچین اروپایی دارای طول بدن ۱۸ سانتیمتر و بلدرچین ژاپنی دارای طول بدن ۱۵ سانتی متر می باشد.

  خصوصیات عمومی

  دمای محیطی مورد نیاز 24 ال 26 درجه سانتیگراد

  رطوبت محیطی مورد نیاز 45 الی 70 درصد

  تعداد ضربان قلب 500 الی 600 در دقیقه

  متوسط مصرف خوراک 25 الی 30 گرم در روز

  دوره جوجه کشی 15 الی 18 روز

  مشخصات بلدرچین ها در سن بلوغ

  به طور کلی بلدرچین ها پرندگانی پر طاقت، مقاوم و نیرومند می باشند و می توانند در مناطق مختلفی با آب و هوای گوناگون رشد کنند و تولید مثل نمایند که این توانائی ناشی از قدرت سازگاری بالای آنها با شرایط محیطی می باشد.

  این پرندگان سریع رشد می کنند به نحوی که سن بلوغ در این پرندگان پایین بوده و در سن 1.5 الی 2 ماهگی به بلوغ کامل جنسی می رسند که در این هنگام وزن پرنده نر به 120 الی 150 گرم و ماده ها به 150 الی 180 گرم می رسد. (وزن پرنده بسته به نوع نژاد و نوع سیستم پرورش می تواند متفاوت باشد.) این پرنده پس از رسیدن به سن بلوغ به مدت 4 الی 6 ماه تخمگذاری خواهد کرد که متوسط تخمگذاری در این مدت حدود ۱۰۰ عدد تخم خواهد بود که از این تعداد حدود 70 الی 75 درصد به جوجه تبدیل خواهند شد. جوجه های بدست آمده از گله مادر پس از گذشت 35 ال 45 روز به وزن کشتار می رسند و در این هنگام وزن متوسط لاشه در آنها می تواند بسته به نوع و نژاد از ۱۴۰ گرم الی ۲۲۰ گرم متغیر باشد.

  چرا پرورش بلدرچین سودآور است؟

  سن بلوغ پایین، سن کشتار مناسب، کیفیت مطلوب گوشت، هزینه های ثابت و جاری مناسب در مقایسه با دیگر پرندگان و همچنین مقاومت بالای پرنده نسبت به شرایط نا مساعد محیطی، پرورش بلدرچین را تبدیل به صنعتی سودآور نموده که امروزه مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان در سراسر جهان قرار دارد.

  میزان تخمگذاری در بلدرچین ها

  میزان تخمگذاری در بلدرچین ها حدود ۲۵۰ عدد در هر سال می باشد. بلدرچین ماده در سن 50 الی 60 روزگی به اوج تولید تخم می رسند. متداول ترین نژاد در پرورش صنعتی این پرنده نژاد ژاپنی (COTURNIX) می باشد که در سال حدود ۲۰۰ تخم گذاشته و در سن ۴۰ روزگی نیز به وزن کشتار ۲۵۰ گرم می رسند. از لحاظ ظاهری بلدرچین ماده درشت تر از بلدرچین نر بوده و پرهای سینه اش نیز خالدار می باشند در حالی که بلدرچین نر دارای پرهای سینه ای به رنگ قهوه ای می باشد. در این قسمت از مطلب معرفی کامل بلدرچین به درستی با میزان تخمگذاری آن آشنا شدید.

  پرورش بلدرچین در قفس مخصوص

  پرورش بلدرچین عموما بدون چراگاه بوده و در قفس های مخصوص انجام می گیرد و به طور کلی مناسبترین و سودآورترین حالت جهت پرورش این پرنده استفاده از سیستم قفس میباشد. قفس بلدرچین به شما این امکان را می دهد که بهترین کنترل را بر روی عوامل گوناگون موثر بر کیفیت و کمیت تولید داشته باشید و در نتیجه سودآوری بیشتری بدست آورید. جهت پرورش بلدرچین های تخمگذار و گوشتی می توان از قفس هایی با ابعاد 62*100 سانتی متر و ارتفاعی در حدود 15 الی 16 سانتی متر استفاده کرد. جهت تامین آب مورد نیاز میتوان از آبخوریهای نیپل استفاده نمود.

  بلدرچین

  بیشتر بخوانید: نگهداری از جوجه بلدرچین ها به صورت قدم به قدم

  نکات مهم در پرورش بلدرچین

  1- استفاده از قفس های استاندارد

  2- اجتناب از هرگونه حمل و نقل بی مورد

  3- فراهم نمودن محیطی آرام و دور از استرس

  4- اعمال برنامه کاهش تدریجی دما

  5- تامین نور کافی و استفاده از برنامه نوری مناسب

  6- استفاده از جیره های بالانس شده و با کیفیت

  7- رعایت کلیه اصول بهداشتی

  روش تعیین جنسیت

  تشخیص جنسیت بلدرچین ها در ۳ هفته اول زندگی بسیار مشکل و توام با خطای زیاد است ولی بعد از سه هفتگی شناسائی به طور واضح امکان پذیر می باشد، بدین صورت که در بلدرچینهای نر، پرهای گردن قهوه ای و پرهای سینه قرمز مایل به قهوه ای روشن (حنائی) بوده در حالی که در بلدرچین ماده پرهای گردن و سینه روشن و با لکه های سیاه رنگ به شکل نقطه ها یا نوارهایی ظاهر می شوند.

  خواص درمانی در طب سنتی

  در پزشکی سنتی خواص گوناگونی برای بلدرچین بیان شده است، از جمله این که به گفته شریف ادریسی «لیسیدنِ زهره بلدرچین برای درمان صرع سودمند است، و چکاندن خون آن در گوش دردمند، گوش‌ درد را درمان می‌کند، و استمرار در خوردن گوشتِ آن دلِ سخت را نرم می‌سازد».

  عبدالملک بن زُهْر اندلسی طبیب قرن ششم هم به این اشاره می‌کند که «گوشتِ بلدرچین سنگ کُلیه و مثانه را خُرد می‌کند، و مدرّ بول است». برخی پزشکان نیز تصور می‌کنند که تخم بلدرچین زبان انسان را گویا کرده و موجب می‌شود تا کودکان پیش از موعد زبان باز کنند. این باور ناشی از پرچانگی و صدای بلند بلدرچین نسبت به جثه اوست که آن را حمل بر فصاحت وی کرده‌اند. در ادامه مطلب معرفی کامل بلدرچین با تمامی نژادهای این پرنده آشنا خواهید شد.

  منبع مطلب : paravar.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید