این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  برای خلط سینه و سرفه

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای خلط سینه و سرفه را از این سایت دریافت کنید.

  درمان سرفه خلط دار؛ علائمش را بشناسید و اصولی بهبود پیدا کنید!

  عوامل مختلفی می‌توانند باعث سرفه خلط دار شوند. انواع روش‌های درمانی هم برای تسکین و از بین‌بردن آن وجود دارد. تشخیص علت گام مهمی برای درمان این نوع از سرفه‌ها خواهد بود.

  درمان سرفه خلط دار؛ علائمش را بشناسید و اصولی بهبود پیدا کنید!

  مجله دکتردکتر > گوش، حلق و بینی > درمان سرفه خلط دار؛ علائمش را بشناسید و اصولی بهبود پیدا کنید!

  آخرین بروزرسانی: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ نویسنده: نیلوفر شهدوست

  سرفه‌ چیز عجیبی نیست اما گاهی نشانه‌ای از بیماری یا وضعیت ناخوشایندی است که نیاز به پیگیری دارد. بعضی از سرفه‌ها خشک و برخی با خلط و مخاط همراه هستند. سرفه‌های خلط‌دار به خاطر وجود عاملی تحریک‌کننده در هوا مانند دود، گرد و غبار یا گرده‌های گیاهی رخ می‌دهند. بعضی اوقات هم دلیل چنین سرفه‌ای عفونت ریه‌ها یا راه‌های تنفسی است. برای پیگیری وضعیت سرفه‌ها و درمان آن می‌توانید به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در این مقاله از مجله دکتردکتر از انواع درمان سرفه خلط دار و البته دلایل مختلف بروز و نشانه‌های آن می‌خوانید.

  درمان سرفه خلط دار؛ انواع سرفه را می‌شناسید؟

  سرفه خلط دار یکی از انواع سرفه است که معمولا در فصول سرد  سال به سراغمان می‌آید و بهتر است که در صورت بروز، هر چه زودتر درمان شود. اما اولین قدم برای درمان، شناخت مشکل و داشتن اطلاعات کافی در مورد آن است؛ برای همین اول می‌خواهیم کمی بیشتر در مورد سرفه خلط دار و مشکلات آن برای صحبت کنیم. سرفه‌ها به دو دسته سرفه خشک و خلط‌دار تقسیم می‌شوند. در نوع خلط‌دار مخاط گلو و بینی را حس می‌کنید. در بیشتر موارد، سرفه‌ واکنشی طبیعی و خودکار از سوی بدن است. در واقع، بدن می‌خواهد با سرفه‌کردن عوامل محرک گلو و راه‌های تنفسی را از میان بردارد.

  بیشتر اوقات سرفه‌های خلط‌دار نشانه مشکلی جدی نیستند و در طی ۳ هفته از بین می‌روند. گاهی هم نیاز به پیگیری جدی‌تر وجود دارد و نمی‌توان از آن‌ها به‌راحتی گذر کرد. برای مرور انواع درمان سرفه خلط دار باید با انواع بیماری‌ها و مشکلاتی آشنا شوید که دلیل چنین سرفه‌هایی هستند. خلط‌ها انواع مختلفی هم دارند که درباره آن‌ها در ادامه می‌خوانید.

  انواع خلط

  بدن در حالت طبیعی و سلامت کامل هم خلط تولید می‌کند اما مقدار آن زیاد نیست. زمانی که رنگ و حجم خلط تولیدی تغییر می‌کند، نشانه‌هایی از بروز مشکلات جدی دیده می‌شود. سیگارکشیدن یا حساسیت‌داشتن به چیزی باعث ترشح و شکل‌گیری زیاد خلط در گلو و بینی می‌شود اما علل ایجاد سرفه خلط دار فقط همین‌ها نیست. سرفه‌های خلط‌دار می‌توانند نتیجه مشکلات گوناگونی در بدن باشند.

  باید به رنگ خلط و مخاط موجود در سرفه‌تان دقت کنید:

  خلط سفید

  التهاب و تورم در بینی با تولید مخاط و خلط سفید همراه است. این رنگ از خلط نشانه سرماخوردگی ساده است. تب، عطسه، گلودرد، سردرد و بدن‌درد هم در چنین موقعیتی به‌وجود می‌آیند. خلط سفید غلیظ نشانه عفونت میکروبی است و برای درمان آن، باید   آنتی‌بیوتیک مصرف کرد.

  خلط زرد

  خلط زرد در سرفه نشان از آن دارد که در آستانه ابتلا به سرماخوردگی یا عفونت هستید. چنین خلطی به خاطر تولید گلبول‌های سفید بیشتری است که حاوی نوتروفیل هستند. این سلول‌ها به‌ سمت عفونت موجود در بدن حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. با پیشروی عفونت در بدن، خلط از زرد به رنگ سبز تغییر پیدا می‌کند.

  خلط سبز

  خلط سبز نشانه عفونت میکروبی یا ویروسی است. این رنگ از خلط به خاطر گلبول‌های سفید مرده و مواد زائد دیگر بدن به‌ وجود می‌آید. اگر وجود چنین رنگی از خلط با علامت‌های دیگر همراه باشد، باید وضعیت را به‌‌طور جدی پیگیری و دارو مصرف کنید.

  خلط قرمز

  خلط قرمز نشان از وجود خون در ترشحات دارد. شاید خلط خونی نتیجه خشکی بینی و گلو باشد. پاک‌کردن زیاد بینی و فین‌کردن شدید هم باعث شکل‌گیری خلط و مخاط خونی می‌شوند. اگر خلط خونی دیدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. شاید این موضوع ریشه در وضعیتی مانند سرطان یا ذات‌الریه داشته باشد.

  پزشکان متخصص گوش، حلق و بینی

  مشاهده همه پریسا مقدم

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  تبریز دریافت نوبت محمدمهدی رستمی

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  گرگان دریافت نوبت محمدحسین ارزاقی

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  ساری دریافت نوبت لیلا دلخواه اکبری

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  تهران دریافت نوبت ماریا مرادی

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  تهران دریافت نوبت محمدحسین برادران فر

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  یزد دریافت نوبت اصغر شوشتری مقدم

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  تهران دریافت نوبت حامد هاتفی

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  یزد دریافت نوبت باقر بحرینی

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  کرمان دریافت نوبت احمد پرورش

  متخصص گوش حلق و بینی ...

  ارومیه دریافت نوبت

  سرفه خلط دار علائم کدام بیماری‌ها است؟

  برای درمان، لازم است بدانید که سرفه خلط دار نشانه چیست. از جمله مشکلاتی که باعث سرفه‌های خلط‌دار می‌شوند، باید موارد زیر را نام ببریم:

  عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

  عفونت دستگاه تنفسی تحتانی

  بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

  برونشکتازی (Bronchiectasis)

  سرفه خلط دار در کرونا

  رفلاکس معده حساسیت آسم سل

  اگر سرفه خلط‌دارتان نتیجه مبتلابودن به این بیماری‌ها است، باید حتما به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. در ادامه درباره هر کدام از این بیماری‌ها بیشتر می‌گوییم.

  1. عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

  عفونت دستگاه تنفسی فوقاتی در بیشتر مواقع، نتیجه سرماخوردگی معمولی یا آنفلونزا است. عامل این دو بیماری هم ویروس‌ها هستند. در کنار درد قفسه سینه، گلو درد، ضعف و آبریزش بینی، سرفه خلط‌دار هم از علائم و نشانه‌های سرماخوردگی و آنفلونزا است.

  2. عفونت دستگاه تنفسی تحتانی

  در عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، ریه‌ها و راه‌های هوایی تنفس تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این عفونت‌ها به ۲ دسته تقسیم می‌شوند: پنومونی (pneumonia ) یا ذات‌الریه و برونشیت (bronchitis).

  پنومونی یا ذات‌الریه عفونت و التهاب ریه‌ها است. دلیل آن می‌تواند عفونت ویروسی، میکروبی، انگلی یا قارچی باشد. برونشیت هم نتیجه التهاب و عفونت نایژه‌های ریه است. سرفه خلط دار از علائم و نشانه‌های این دو بیماری هم به‌ شمار می‌رود.

  منبع مطلب : drdr.ir

  درمان سرفه و خلط پشت حلق

  در این مطلب به درمان سرفه و خلط پشت حلق می پردازیم. پس از تشخیص علت سرفه به درمان سرفه و خلط سینه با داروی گیاهی آلمانی نیز اشاره شده است.

  درمان سرفه و خلط پشت حلق

  ۲۵ اسفند ۱۴۰۰

  اغلب افراد ممکن است یک الی چندین بار در روز سرفه کنند. گاهی این سرفه ها خفیف و اندک هستند و اصلا متوجه آن ها نمی شویم؛ اما گاهی نیز تعداد آن ها افزایش یافته، آزاردهنده شده و در فعالیت های روزمره حین کار و خوابیدن طی شب اختلال ایجاد می کنند. سرفه های طولانی مدت و پشت سر هم ممکن است با حالت تهوع، خشونت صدا، تعریق، احساس گیجی، سردرد، نشت ادرار و درد قفسه سینه همراه شوند. اما سرفه چیست؟ و اصلا چرا سرفه می کنیم؟!

  سرفه در حقیقت مکانیسم دفاعی بدن در برابر ورود عوامل محرک یا آلوده به مجاری هوایی و گلو می باشد. پس از ورود ذرات خارجی به مجاری هوایی، اعصاب دیواره مجاری تحریک شده و به مغز پیام می فرستند؛ مغز نیز در پاسخ به عضلات قفسه سینه و شکم دستور می دهد تا منقبض شده و با سرفه و ایجاد فشار جریان هوا، ذرات بیگانه یا محرک را از مجاری هوایی خارج کرده و به بیرون راهنمایی کنند. اگرچه اغلب علل منجر به سرفه خطرناک و آسیب رسان نیستند، اما سرفه علل بسیار متنوعی دارد. گاهی یک عفونت خفیف تنفسی سرفه های کوتاه مدتی ایجاد کرده، و گاهی نیز به دلیل تجمع خلط پشت حلق سرفه های طولانی را تجربه می کنیم. علل سرفه اغلب با توجه به زمان شروع آن و علائم همراه با آن دسته بندی می شوند؛ در ادامه بیشتر در رابطه با علل مختلف سرفه و نحوه درمان سرفه و خلط پشت حلق و سایر علل آن توضیح داده شده است.

  سرفه و خلط پشت حلق می توانند علل مختلف و متنوعی داشته باشند. عفونت های ویروسی مجاری تنفسی و آسم سرفه ای شایع ترین علل سرفه های طولانی مدت و مزمن در افراد می باشند. ریفلاکس نیز از علل دیگر سرفه های طولانی مدت می باشد. شناسایی صحیح علت سرفه و خلط پشت حلق و درمان علت زمینه ای آن نقش مهمی در برطرف کردن سرفه ها دارد. در این مطلب به طور کامل در رابطه با علل سرفه مزمن و طول کشیده و انواع درمان های سرفه و خلط پشت حلق توضیح داده شده است.

  علل ایجاد سرفه

  اگرچه تک سرفه های گهگاهی در طول روز طبیعی بوده و نشانه بیماری جدی نمی باشند، اما افزایش تعداد و ادامه آن ها می تواند نشانه بیماری باشد. علل ایجاد سرفه بر اساس مدت زمان شروع آن ها متفاوت می باشند. به سرفه هایی که طی کمتر از ۳ هفته قطع شوند، سرفه حاد (Acute) گفته می شود. چنانچه سرفه بیشتر از ۸ هفته طول بکشد، سرفه مزمن (Chronic) نامیده می شود. اگر طول مدت سرفه ها بین ۳ الی ۸ هفته متغیر باشند، به آن ها سرفه های تحت حاد (Subacute) گفته می شوند. شایع ترین علل ایجاد سرفه بر اساس مدت زمان شروع آن عبارتند از:

  علل سرفه حاد: سرفه به دنبال عفونت های تنفسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا، آلودگی هوا، استشمام دود، سیگار و مواد شیمیایی معمولا در این دسته قرار می گیرند و طی کمتر از ۳ هفته برطرف می شوند.علل سرفه تحت حاد: گاهی پس از بهبود عفونت های تنفسی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا و طی دو سال اخیر به دنبال ابتلا به کووید ۱۹ سرفه ها تا چندین هفته و حتی تا یک الی دو ماه ادامه پیدا می کنند. سرفه های ناشی از سیاه سرفه نیز در این دسته طبقه بندی می شوند.سرفه های مزمن: سرفه به دنبال بیماری های قلبی، برخی داروها، برخی بیماری های ریوی و بدخیمی ها، آسم نوع سرفه ای و ترشحات پشت حلق ممکن است چندین هفته الی چندین ماه ادامه پیدا کنند.سایر علل سرفه: سینوزیت، برونشیت، بیماری های انسدادی ریه، سرطان ریه، سل، آسم، خروسک، آمفیزم، نارسایی قلبی، سارکوئیدوز، آمبولی ریه و بسیاری از ویروس های تنفسی دیگر نیز می توانند منجر به سرفه های طول کشیده و خسته کننده شوند.

  در ادامه بیشتر در رابطه با جزئیات علل سرفه های مزمن و طول کشیده و درمان سرفه و خلط پشت حلق و سایر انواع سرفه توضیح داده شده است.

  علل سرفه مزمن چیست؟

  درمان انواع سرفه بر حسب علت آن می تواند بسیار متنوع باشد. از این رو آشنایی با این موضوع که علل سرفه مزمن چیست، بر روی نحوه درمان بسیار تاثیرگذار است. شایع ترین علل سرفه مزمن عبارتند از:

  خلط پشت حلق

  زمانی که ترشحات بینی وارد حلق شده و در پشت گلو تجمع پیدا می کنند، منجر به تحریک گلو و متعاقب آن سرفه می شوند. خلط پشت حلق به طور شایع در افراد مبتلا به آلرژی های فصلی، سینوزیت، سرماخوردگی و رینیت دیده می شود. علائم خلط پشت حلق به صورت احساس نیاز به صاف کردن مکرر سینه، عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و احساس ترشحات مایع و غلیظ در پشت گلو می باشند. اگرچه اغلب افراد حداقل یکی از علائم اشاره شده را ذکر می کنند، اما گاهی نیز سرفه تنها علامت خلط پشت حلق می باشد. در قسمت های بعد به طور کامل در رابطه با درمان سرفه و خلط پشت حلق توضیح داده شده است.

  ریفلاکس

  مری، عضوی لوله ای شکل می باشد که ارتباط بین دهان و معده را برقرار می کند؛ یعنی غذا پس از جویدن و قورت دادن از طریق مری وارد معده می شود. بازگشت اسید از معده به درون مری، ریفلاکس نامیده می شود. ریفلاکس اسید از معده به مری ممکن است با علائمی مانند سوزش سر دل، احساس ترشی در دهان، گلو درد، گرفتگی و خشونت صدا و آروغ زدن مکرر به خصوص پس از صرف غذا یا دراز کشیدن به پشت همراه باشد. ریفلاکس از شایع ترین علل سرفه های طول کشیده نیز می باشد. اغلب سرفه با علائم ذکر شده همراه می باشد؛ ولی گاهی نیز سرفه تنها علامت ریفلاکس اسید به مری می باشد.

  عفونت های تنفسی

  عفونت های ویروسی مجاری هوایی فوقانی نیز می توانند سرفه های طولانی مدت ایجاد کنند. گاهی این سرفه ها به جهت تجمع خلط پشت حلق رخ داده و گاهی نیز به دلیل تحریک بیش از حد مجاری هوایی توسط عوامل عفونی هستند. گاهی نیز عفونت های باکتریال به آن ها اضافه شده و منجر به تولید خلط چرکی (زرد رنگ، سبز یا قهوه ای) می شوند. چنانچه علائم عفونت های باکتریال مانند خلط چرکی وجود داشته باشند، استفاده از آنتی بیوتیک ها جهت درمان سرفه مزمن ضروری می باشند.

  سندروم سرفه افزایش حساسیتی

  این نوع از سرفه ها به دلیل حساس شدن پایانه های حسی عصبی و مسیرهای عصبی ایجاد می شوند؛ و به سختی به درمان پاسخ می دهند. سرفه ها معمولا خشک یا مختصری خلط دار هستند و با احساس خارش یا حساسیت در حلق همراه می باشند.  صحبت کردن، خندیدن یا فعالیت سبب تشدید سرفه ها می شوند. در زنان شایع تر هستند و ممکن است تا سال ها ادامه پیدا کنند. تشخیص این نوع از سرفه ها بسیار مشکل می باشد.

  منبع مطلب : bionoricair.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید