این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بادشکن قوی روده

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بادشکن قوی روده را از این سایت دریافت کنید.

  18 راهکار خانگی درمان فوری نفخ

  در داروخانه آنلاین دکتر لوکس شما می‌توانید به صورت غیر حضوری اکثر نیازهای دارویی و لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشکی و ارتوپدی و لوازم کودک خود را درب منزل تحویل بگیرید.

  سلامت مقالات

  18 راهکار خانگی درمان فوری نفخ

  28 مهر 1397 0

  18 راهکار خانگی درمان فوری نفخ

  نفخ چیست؟

  نفخ تجمع گاز در دستگاه گوارش است که با آماسیدن و باد کردن شکم، احساس پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود. نفخ از نشانه‌های سوء هاضمه است و معمولاً بر اثر خوردن برخی غذاها که باد زا و نفخ آورند پدید می‌آید.

  علل ایجاد نفخ

  دو مورد در تولید نفخ مؤثر می‌باشند. یکی بلعیدن هوا و دیگری گاز ناشی از تجزیه غذای هضم نشده. در مورد اول بلعیدن هوا باعث جمع شدن گاز درون معده می‌شود و می‌تواند به خاطر تند غذا خوردن یا نجویدن درست غذا رخ دهد و در حالت دوم بدن بعضی از قندها را در روده باریک هضم نمی‌کند و این مواد در روده بزرگ با برخی باکتری‌های بی ضرر واکنش داده و باعث ایجاد گاز می‌شوند. کسانی که غذا را تند می‌خورند و نمی‌جوند اغلب دچار نفخ شکم می‌شوند و حالت سنگینی و خمیری را بعد از صرف غذا در خود احساس می‌کنند. علاوه بر تند خوری و نجویدن غذا، پر خوردی، بد خوردن و زیاد نوشیدن هم این عارضه را ایجاد می‌کند.

  درمان نفخ شکم

  نفخ شکم یکی از شکایات شایع گوارشی در افراد می‌باشد، به طوری که گفته می‌شود در حدود 20٪ از افراد در سنین 93–65 سالگی از اتساع شکم به دنبال نفخ رنج می‌برند. اقدامات درمانی متنوعی همچون تجویز داروهای شیمیایی و تغییرات رژیم غذایی (کاهش مصرف حبوبات، تخم مرغ و افزایش مصرف میوه و سبزیجات) در جهت بهبود افراد مبتلا به نفخ صورت می‌گیرد. گاهی نیز از دارو مانند قر دایمتیکون استفاده می‌شود. از سوی دیگر استفاده از داروهای گیاهی در درمان عارضه نفخ مورد توجه قرار دارد مانند خانواده نعناع (Carminatives)، قطره ضد نفخ کارمینت و کارمیناتیف. نوشیدن دم کرده سنبل ختایی ممکن است به درمان شکم و روده‌ها کمک کند، باید 20 گرم تخم یا برگ سنبل ختایی را در یک لیتر آب جوش دم کنید و یک فنجان از آن را پس از هر وعده غذا بنوشید.

  کپسول ضد نفخ سوپرمینت باریج

  یکی از علل بروز نفخ

  یکی از علل بروز نفخ، عملکرد نامتعادل ماهیچه‌های‌ دستگاه گوارشی است. داروهای ضد اسپاسم نشان داده‌اند که به حل این مشکل کمک می‌کنند. روغن نعناع نیز دارای همین خاصیت ضد اسپاسم است. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که روغن نعناع سبب کاهش نشانه‌های‌ سندرم روده تحریک پذیر از جمله نفخ می‌شود. به علت عدم وجود پاتوفیزیولوژی مشخص، درمان این بیماران هنوز مورد بحث است. درمان‌های متعددی برای نفخ پیشنهاد و مورد استفاده قرار گرفته است. درمانهای دارویی مانند آنتی بیوتیک ها، پروبیوتیک ها، پروکینتیک ها، اپیوئیدها، داروهای ضد اسپاسم و داروهای ضد افسردگی مورد تجربه بالینی قرار گرفته اند. اثر بخشی ضعیف و ناکافی، عوارض جانبی متعدد، عدم توانایی در ارزیابی پاسخ درمانی و نتایج درمانی متناقض از دلایلی هستند که نیاز به بررسی بیشتر و جستجو برای درمان‌های جدید را ایجاد می کنند.

  خوراکی‌هایی باعث نفخ می‌شوند:

  آدامس نوشابه گازدار

  مواد فیبردار (مثل: کلم، کاهو، حبوبات)

  سیر چای ذرت پیاز آلو

  روش‌های خانگی برای درمان نفخ

  اکثر مردم در بسیاری از مواقع از نفخ شکمی شکایت دارند و این در حالی است که برخی ورزش‌ها، مکمل‌ها و ماساژها می‌تواند به سرعت به کاهش نفخ کمک کرده و تغییرات ساده سبک زندگی نیز می‌تواند از بروز دوباره آن جلوگیری کند. به گزارش ایسنا، نفخ شکم معمولا به علت تجمع گاز در دستگاه گوارش یا احتباس مایعات در ناحیه شکمی ایجاد شده و باعث بزرگی بیش از حد معمول شکم و احساس تنگی یا درد در ناحیه شکمی می‌شود.

  علل شایع ایجاد نفخ

  نفخ معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که گاز اضافی در معده یا روده جمع شود. هنگامی که نفخ بلافاصله پس از غذا ایجاد شود، معمولا به طور خودکار از بین می‌رود اما اغلب می‌توان با راهکارهایی این روند را تسریع کرد.

  خرید محصولات مشابه 18 راهکار خانگی درمان فوری نفخ (با ارسال رایگان در تهران)

  قرص سینارکول دینه 50 عدد

  کپسول نرم گاسترولیت باریج 30 عددی

  کپسول ضد نفخ سوپرمینت 20 میلی گرم باریج 30 عدد

  از عوامل موثر در ایجاد نفخ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:‌

  مشکلات گوارشی

  یبوست، حساسیت‌های غذایی و عدم تحمل غذایی می‌تواند موجب نفخ شود. هنگامی که مدفوع در روده بزرگ جمع می‌شود می‌تواند باعث ایجاد نفخ و احساس ناراحتی شود. گاز اضافی نیز پشت مدفوع جمع شده و بر این ناراحتی می‌افزاید.

  رژیم غذایی

  نوشیدنی‌های گازدار، شکر یا نمک بیش از حد و فیبر ناکافی در رژیم غذایی نیز می‌تواند موجب نفخ شود.

  تغییرات هورمونی

  بسیاری از افراد به دلیل تغییرات هورمونی و تجمع آب قبل و در حین قاعدگی دچار نفخ می‌شوند.

  راهکارهای سریع برای از بین بردن نفخ

  بسیاری از درمان‌های خانگی می‌تواند به کنترل درد و ناراحتی ناشی از نفخ کمک کند.

  همچنین راهکارهای سریع زیر می‌تواند در از بین بردن سریع نفـخ موثر باشد:

  1. پیاده روی

  فعالیت فیزیکی می‌تواند به حرکت مرتب روده‌ها و در نهایت خروج گاز اضافی و مدفوع کمک کند. در صورتی که فرد به یبوست دچار باشد، پیاده روی می‌تواند نقش مهمی در رهایی از مدفوع و گاز تجمع یافته در روده‌ها داشته باشد.

  2. حالات مختلف یوگا

  برخی از حالات مختلف یوگا می‌تواند عضلات شکم را به گونه‌ای تنظیم کند که باعث خروج گاز اضافی از روده و کاهش نفـخ شوند. از جمله این حالات می‌توان به حالت بچه، کودک خوشحال و چمباتمه اشاره کرد.

  3. قرص‌های نعناع

  اسانس‌ نعناع می‌تواند برای رفع سوء هاضمه و گازهای گوارشی مفید باشد. این قرص‌ها معمولا تحت عنوان درمان علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) به فروش می‌رسند اما می‌توان از آنها به منظور رفع نفخ نیز استفاده کرد. قرص‌های نعناع با آرام کردن ماهیچه‌های روده باعث حرکت موثرتر گاز و مدفوع در روده می‌شوند. توجه داشته باشید افراد مبتلا به سوزش سر دل نباید این قرص‌ها را مصرف کنند.

  منبع مطلب : drluxe.ir

  نفخ معده چیست؟ درمان نفخ شکم با بهترین روش!!!

  نفخ معده یکی از معضلاتی است که افراد زیادی را درگیر کرده و مشکلات و محدودیت‌هایی را برای آن‌ها پدیدار می‌سازد. به‌ این‌ ترتیب می‌تواند تشخیص دهد که چه نوع خوراکی‌هایی بدن او را دچار مشکلاتی که منجر به بروز نفخ معده می‌شوند کرده و چه خوراکی‌هایی نفخ معده او را سریعاً از بین می‌برند و به درمان نفخ شکم میپردازد.

  نفخ معده چیست؟ درمان نفخ شکم با بهترین روش!!!

  مقالات پزشکی 1401/09/29 اشتراک گذاری چاپ صفحه 3 از 5

  نفخ معده یکی از معضلاتی است که افراد زیادی را درگیر کرده و مشکلات و محدودیت‌هایی را برای آن‌ها پدیدار می‌سازد. ازاین‌رو لازم است هر فرد بالغ نسبت به بدن خود اطلاع لازم را در اختیار داشته و به عبارتی بدن خود را بشناسد. به‌این‌ترتیب می‌تواند تشخیص دهد که چه نوع خوراکی‌هایی بدن او را دچار مشکلاتی که منجر به بروز نفخ معده می‌شوند کرده و چه خوراکی‌هایی نفخ معده او را سریعاً از بین می‌برند و به درمان نفخ شکم میپردازد.

  در ادامه به این پرسش که اساساً نفخ معده چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد پاسخ می‌دهیم. همچنین با رفلکس معده و نفخ معده عصبی آشنا می‌شویم. لازم است درباره نفخ معده و تنگی نفس که گاها ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند نیز اطلاعاتی را کسب کنیم، دوا برای نفخ معده و قرص نفخ معده را بشناسیم و به‌طورکلی دریابیم که چه غذاهایی برای نفخ معده خوب نیست و یا به‌طورکلی برای درد و نفخ معده چه باید کرد.

  نفخ معده چیست؟

  حتماً برای شما هم پیش‌آمده است که گاهی بااینکه غذای زیادی نخوردید، اما به ناگهان احساس کنید که شکمتان بزرگ و سنگین است. در چنین مواقعی به‌اصطلاح عامیانه ممکن است بگویید که به باد شکم دچار شده‌اید و یا در روده‌های خود احساس ناخوشایندی دارید.به‌طورکلی در پاسخ به این سؤال که نفخ معده چیست باید گفت، نفخ معده عبارت است از میزان زیادی باد که در روده‌های شخص حرکت کرده و موجب بزرگ جلوه دادن شکم و معده او می‌شود.

  نفخ معده سبب می‌شود فرد به‌صورت خودآگاه یا ناخودآگاه این باد انباشته‌شده در روده را از طریق معقد از بدن خود خارج سازد. لذا با همین توضیح کوتاه متوجه می‌شویم که نفخ معده چگونه می‌تواند برای یک فرد در زندگی شخصی و اجتماعی او مشکلاتی را پدید آورد.

  نفخ معده عصبی

  گاهی فرد بدون آنکه هیچ‌یک از خوراکی‌های نفاخ را مصرف کرده باشد و یا حتی زمانی که غذای زیادی هم نخورده است دچار نفخ معده می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است وجود اضطراب و استرس زیاد از حد سبب بروز چنین عارضه‌ای شده باشد.زمانی که این نوع نفخ با علائم هشداردهنده دیگری نظیر سکسکه یا بیماری‌های دیگری همراه باشد، می‌تواند نشان از بروز یک بیماری جدی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر باشد.

  نفخ معده و تنگی نفس

  ازآنجایی‌که نفخ معده سبب ورود فشار به دیافراگم می‌شود، در برخی شرایط خاص موجب بروز تنگی نفس می‌شود. تنفس کوتاه و منقطع یا بروز سکسکه از علائم نفخ معده و تنگی نفس هستند. چراکه به هنگام نفخ معده، دیافراگم فضای کمتری برای باز و بسته شدن دارد.درصورتی‌که این شرایط برای مدت‌زمان قابل‌توجهی بر بدن فرد حاکم باشد، میزان اکسیژن لازم برای بدن کاهش‌یافته و فرد دچار اضطراب، تپش قلب، احساس تنگی نفس حاد، مشکلات تعادلی و مواردی ازاین‌دست می‌شود.

  برای رفع باد شکم چه بخوریم؟

  برای نفخ معده چی خوبه؟ به‌ جز داروهای شیمیایی موجود در داروخانه‌ها، دوا برای نفخ معده می‌تواند شامل ترکیبات گیاهی یا خوراکی‌هایی باشد که در منزل یافت می‌شود.

  زنجبیل برگ نعنا جعفری شاه‌ بلوط هندی

  عرقیات تحت نظارت پزشک و با دریافت مشاوره

  همگی از مواردی هستند که به رفع نفخ معده کمک می‌کنند.

  درمان نفخ معده در طب اسلامی

  پیش از آنکه ببینیم چگونه به رفع باد معده را با داروها، غذاها یا قرص‌های موجود در بازار داروی فعلی درمان کنیم و به درمان نفخ معده بپردازیم، بهتر است نگاهی به درمان نفخ در طب سنتی انداخته و از آموزه‌های این حوزه مطالبی را به خاطر بسپاریم تا در شرایط موردنیاز از آن‌ها بهره بجوییم.به یاد داشته باشید، مصرف بیش‌ازحد غذاها و خوراکی‌های مرطوب مانند خیار، کدو و مواردی از این قبیل می‌توانند موجب نفخ شوند. همچنین درصورتی‌که معده و روده شما مستعد نفخ است از مصرف زیاد حبوبات به‌خصوص نخود، عدس و لوبیا پرهیز کنید.

  ترشی، آب یخ، سیر و خوراکی‌های بودار سبب بروز نفخ معده می‌شوند. لذا مصرف این موارد در شرایط نفخ توسط طب سنتی منع شده است.

  برای درد و نفخ معده چه باید کرد؟

  اما پس‌ازاینکه بدن خود را شناختیم و متوجه شدیم که در چه زمان‌هایی دچار نفخ معده می‌شویم، لازم است بدانیم برای درد و نفخ معده چه باید کرد؟

  فعالیت بدنی مفید به‌صورت روزانه

  پیاده‌روی آهسته درصورتی‌که به نفخ دچار هستیم

  داشتن ورزش منظم به‌صورت روزانه

  عدم استعمال دخانیات

  عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی

  عدم مصرف نوشابه

  عدم مصرف حبوبات بدون خیساندن آن‌ها و تعویض آب در حال پخت

  عدم مصرف به‌اندازه و کافی خوراکی‌های گرم مانند عسل

  دریافت مشاوره از یک متخصص یا پزشک تغذیه

  قرص نفخ معده

  اما درصورتی‌که باوجود رعایت تمام موارد ذکرشده، همواره بیش‌ازحد دچار نفخ معده می‌شود و می‌دانید که این‌یک رفلکس بدنی است و خبر از بیماری حاد و جدی ندارد، می‌توانید از داروخانه‌های معتبر قرص ضد نفخ معده تهیه نمایید.

  قرص دایمتیکون داروی کارمینت

  این دو مورد ازجمله داروهایی هستند که به دفع آسان روده کمک می‌کنند. فراموش نکنید که یبوست خود یکی دیگر از علل بروز نفخ است، بنابراین مصرف روزانه چندین لیوان آب سالم می‌تواند به جلوگیری از این مشکل کمک نماید.

  ورزش پیلاتس و یا حرکات یوگا را امتحان کنید

  برخی از حرکات یوگا می توانند عضلات شکم را به گونه ای قرار دهند که ترشح گاز اضافی از دستگاه گوارش را تشویق کنند. این می تواند نفخ را کاهش دهد.ژست کودک، ژست کودک شاد و اسکات همگی می توانند به افراد کمک کنند تا به سرعت تجمع گاز را از بین ببرند. در مورد حرکات یوگا برای نفخ بیشتر بدانید.

  منبع مطلب : www.ghafaridiet.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید