این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ایا کسانی که کم خونی دارند میتوانند روزه بگیرند

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ایا کسانی که کم خونی دارند میتوانند روزه بگیرند را از این سایت دریافت کنید.

  آیا روزه گرفتن برای کم خون‌ها مضر است؟

  خبرگزاری ایمنا: سلول‌های خونی انسان در برابر روزه گرفتن مقاوم است و تنها یک هفته روزه گرفتن ، تعداد سلول‌های قرمز خون را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

  ۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۱

  بسته سلامت ویژه ماه رمضان؛

  آیا روزه گرفتن برای کم خون‌ها مضر است؟

  خبرگزاری ایمنا: سلول‌های خونی انسان در برابر روزه گرفتن مقاوم است و تنها یک هفته روزه گرفتن ، تعداد سلول‌های قرمز خون را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

  به گزارش گروه ترجمه سرویس علم و فناوری ایمنا بیشترین کم خونی ‌ها از نوع تغذیه ‌ای است كه که کم خونی ناشی از فقر آهن در صدر آنها قرار دارد. به گفته کارشناسان خون شناسی سلول های خونی انسان در برابر روزه گرفتن مقاوم است و این سلول ها به طور غریزی میل به زیاد شدن دارند. این در حالی است که تنها یک هفته روزه گرفتن تعداد سلول های قرمز خون را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. علاوه بر این بدن انسان حتی در موارد کم خونی خطرناک دارای مقادیر قابل توجهی ذخیره آهن است که در هنگام روزه گرفتن باعث جایگزین سریع خون، افزایش هموگلوبین و سلول های قرمز خونی می شود. همچنین مقدار زیادی ذخیره اهن در طحال، کبد و سلول های مغز استخوان وجود دارد که هنگام روزه گرفتن به کار می آید. بنابراین به افراد کم خون پیشنهاد می شود مصرف گوشت را در برنامه غذایی خود بگنجانند و  از مصرف چای، حدود یك ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا خوداری كنند.

  همچنین مبتلایان به تالاسمی مینور (خفیف) نیز  بر حسب توان  بدنی خود می‌توانند روزه بگیرند و داروهای خود را در  هنگام سحر، موقع افطار  و یا نیمه شب مصرف کنند. اما افراد مبتلا به تالاسمی ماژور که نیاز به تزریق خون دارند، مجاز به روزه گرفتن نیستند و باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنند.

  /110 کد خبر 195092

  منبع : www.imna.ir

  کم خونی و روزه داری به هم ارتباط دارد؟ 3 ویدیو دستورات مفید

  کم خونی و روزه داری : افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن اگر داروهای شان را در سحر یا افطار مصرف کنند، مشکلی در روزه داری ندارند.

  کم خونی و روزه داری به هم ارتباط دارد؟ 3 ویدیو دستورات مفید

  کم خونی یکی از مشکلاتی است که خیلی از افراد دچار آن می شوند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب میخواهیم بدانیم که کسانیکه کم خونی دارند آیا میتوانند روزه بگیرند یا روزه بر آنها واجب نیست. کم خونی و روزه داری ربطی به هم ندارند. چون اکثر کم خونی ها بخاطر فقر آهن است و کسانیکه این نوع کم خونی را دارند میتوانند روزه بگیرند.

  آیا کم خونی و روزه داری به هم ربط دارد؟

  افرادی که کم خونی تالاسمی دارند روزه بگیرند یا خیر؟!

  کلا چه افرادی نباید روزه بگیرند؟

  آیا کم خونی و روزه داری به هم ربط دارد؟ افرادی که کم خونی تالاسمی دارند روزه بگیرند یا خیر؟! کلا چه افرادی نباید روزه بگیرند؟ کم خونی و روزه داری

  از آنجایی که اکثر کم خونی ها از نوع کم خونی ناشی از کمبود آهن هستند، روزه داری با کم خونی منافاتی ندارد.

  دکتر سیما صدرای، متخصص طب مکمل و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه کم خونی افراد با روزه‌داری منافاتی ندارد، تاکید کرد:

  «باید توجه داشت که نمی توان برای تمام افرادی که به یک نوع بیماری مشترک مبتلا هستند، دستورالعمل یکسانی در مورد روزه داری تجویز کرد؛ چراکه شرایط هر فرد از جمله سن، جنسیت و شدت بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

  بیماران مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن، با مصرف مکمل آهن (قرص یا شربت یا کپسول آهن) در وعده افطار یا سحر به راحتی می‌توانند روزه بگیرند و این مشکل با روزه‌داری منافاتی ندارد.

  البته بیمارانی که میزان ذخایر آهن آنها پایین است و مدام دچار ضعف و سستی می‌شوند و با افزایش ضربان قلب روبرو هستند، در خصوص اقدام به روزه‌داری باید با پزشک مشورت کنند؛ چراکه در این بیماران برعکس بیماران مبتلا به تالاسمی توصیه می‌شود که همراه با گوشت بویژه در وعده افطار از لیموترش تازه استفاده شود.

  علت کم خونی باید ریشه یابی و به صورت هورمونی درمان شود.

  بقیه اطلاعات درباره کم خونی و روزه داری

  اغلب افراد پس از افطار با فاصله کمی یا همراه غذا، چای می‌نوشند که باعث تشدید کم خونی در افراد می‌شود

  طب فشاری یا رفلکس‌تراپی روشی است که برای تمامی اعضای بدن، “نقطه” را در نظر می‌گیرد و با مالش و فشار آن نقطه به رفع ناراحتی می‌پردازد که با فشار دادن مرکز کف دست و میان چهارانگشت منجر به کاهش خونریزی و تقویت بافت رحم در زنان می‌شود.

  همچنین چرب کردن کف پا قبل از خواب با روغن‌های گیاهی منجر به افزایش چرخش خون در بدن در طی روز می‌شود و از سر دردهای حاصل از کم خونی در زمان روزه‌داری جلوگیری می‌کند.

  رعایت رژیم غذایی خون‌ساز در ماه رمضان از اهمیت بسزایی برخوردار است. اغلب افراد پس از افطار با فاصله کمی یا همراه غذا، چای می‌نوشند که باعث تشدید کم خونی در افراد می‌شود.

  بهتر است افراد با کاهش مصرف چای که مانع جذب آهن می‌شود، آب گرم به همراه هل، بیدمشک یا دارچین بنوشند.»

  اغلب افراد پس از افطار با فاصله کمی یا همراه غذا، چای می‌نوشند که باعث تشدید کم خونی در افراد می‌شود

  نکات لازم برای کم خونی های روزه دار

  – بیشترین نوع کم خونی ‌ها از نوع تغذیه ‌ای است که در راس آن ها کم خونی ناشی از فقر آهن (مواد لازم برای ساخت گلبول های قرمز) قرار دارد. افراد مبتلا به این کم خونی اگر داروهای شان را در سحر یا افطار مصرف کنند، مشکلی در روزه داری نخواهند داشت.

  – افراد مبتلا به کم خونی باید از مواد غذایی غنی از آهن و عوامل افزایش دهنده جذب آهن در برنامه غذایی خود استفاده کنند. همچنین از مصرف چای، حدود یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا، جدا خوداری کنند.

  در کم‌خونی فقر آهن، مصرف گوشت قرمز، جگر و حبوبات تجویز می‌شود.

  باید توجه داشت که «آهن» موجود در گوشت قرمز و غذاهای حیوانی به راحتی از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود، ولی آهن موجود در گیاهان و حبوبات کمتر جذب بدن می‌شود.

  راههای درمان کم خونی و روزه داری

  افسنتین، گیاهی است شفابخش که هم به طور وحشی می روید و هم آن را کشت می کنند و براحتی می توانید آن را از عطاری ها تهیه کنید. ۵ تا ۶ گرم از برگ این گیاه را در یک لیتر آب جوش بریزید و چند دقیقه آن را بجوشانید و بعد بگذارید خنک شود.

  آن را صاف کرده و با کمی عسل شیرین کرده و قبل از ناهار و شام یک فنجان از آن را میل کنید. این جوشانده برای درمان کم خونی و لاغری بسیار موثر است. انگور به علت داشتن آهن، منگنز و منیزیم برای درمان کم خونی بسیار موثر است؛ البته انگور شیرین با پوست نازک.

  نوشیدن روزانه ۳ تا ۵ فنجان شربت بارهنگ کم خونی را از بین می برد.

  ۲۰ گرم از آب تره را با عسل مخلوط کرده و روزانه ۲ تا ۳ فنجان از آن را میل کنید که درمان کامل و خوبی برای کم خونی است.

  ۲۰ گرم جو پوست کنده را در یک لیتر آب سرد بریزید و بجوشانید و آب اول آن را دور ریخته و دوباره یک لیتر آب روی آن بریزید و یک ربع بجوشانید و صاف کنید و پس از هر وعده غذا یک فنجان از آن را بنوشید.

  کسانی که دچار کم خونی هستند یک روز در میان بعد از وعده غذایی پنج، شش عدد فندق خام بخورند.

  برگ های کلم سبز و قرمز خام را به صورت سالاد قبل از هر وعده غذایی میل کنید. برگ های کلم دارای کلسیم و گوگرد فراوان بوده و بسیار برای کم خونی مفید است.

  جوشانده برگ یا پوست گردو بهترین دارو برای کم خونی است.

  ۲۰ تا ۳۰ گرم از برگ های خشک گزنه را در نیم لیتر آب سرد بریزید و ۳ تا ۵ دقیقه بجوشانید و سپس ۱۰ دقیقه کنار بگذارید تا دم بکشد، بعد آن را صاف کنید و روزی ۳، ۴ بار و هر بار یک فنجان از آن را بنوشید که برای کم خونی بسیار موثر است.

  حدود ۵ گرم از ریشه خشک ریواس را به صورت پودر درآورید و داخل یک لیوان آب ولرم حل کرده و با عسل شیرین کنید و خوب هم بزنید و هر روز قبل از غذا یک فنجان از آن را بنوشید.

  داشتن تغذیه خوب و مناسب همراه با گیاهان دارویی می تواند بسیاری از بیماری ها را معالجه و ریشه کن کند، پس از معجزه این مواد غافل نشوید.

  ‫0/5 ‫(0 نظر)

  افراد مبتلا به کم خونی

  بیشترین نوع کم خونی ‌

  درمان کم خونی

  راههای درمان کم خونی

  روزه داری

  روزه داری با کم خونی

  منبع : mag.asanteb.com

  آیا افراد کم خون می توانند روزه بگیرند؟

  مضرات روزه برای افراد کم خون فواید روزه برای افراد کم خون,داروهای گیاهی برای کم خونی,کم خونی,درمان کم خونی,کم خونی و روزه داری,روزه گرفتن افراد کم خون

  آیا افراد کم خون می توانند روزه بگیرند؟

  مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

  برای درمان کم خونی از غذاهایی که غنی از آهن می‌باشند استفاده کنید

  بیشترین نوع کم خونی ‌ها از نوع تغذیه ‌ای است که در راس آن ها کم خونی ناشی از فقر آهن قرار دارد.

  از آنجایی که اکثر کم خونیها از نوع کم خونی فقر آهن هستند وبه خاطر مشکلات تغذیه؛ روزه داری با کم خونی به شرط رعایت چند نکته مضر نیست. در این  مقاله شما را با این نکات آشنا میکنیم.

  نکاتی راجع به روزه گرفتن افراد کم خون

  1.بیشترین نوع کم خونی ‌ها از نوع تغذیه ‌ای است که در راس آن ها کم خونی ناشی از فقر آهن (مواد لازم برای ساخت گلبول های قرمز) قرار دارد؛ افراد مبتلا به این کم خونی اگر داروهای شان را در سحر، موقع افطار و نیمه شب مصرف کنند، مشکلی در روزه داری نخواهند داشت.

  2.افراد مبتلا به کم خونی باید، از منابع غذایی آهن دار و عوامل افزایش دهنده جذب آهن در برنامه غذایی خود استفاده کنند. همچنین از مصرف چای، حدود یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا، جدا خوداری کنند.

  3.برای یک روزه داری بهتر با وجود کم خونی از غذاهایی که غنی از آهن می‌باشند مثل جگر، قلوه و ... استفاده کنید.

  4. مبتلایان به بیماری کم خونی از نوع بدخیم که تحت درمان با داروهای شیمی درمانی، چه به صورت خوراکی و چه به صورت تزریقی هستند، در اکثر موارد اجازه روزه داری ندارند و اگر قرار است در موارد خاصی روزه داری انجام شود، حتما بایستی با نظر پزشک معالج باشد.

  مبتلایان به تالاسمی مینور بر حسب توان و تحملی که دارند می توانند روزه بگیرند، اما افراد مبتلا به تالاسمی ماژور که نیاز به تزریق مکرر خون دارند، مجاز به روزه گرفتن نیستند .

  شربت عسل برای افراد کم خون مفید می باشد

  توصیه‌های طب سنتی به افراد کم خون برای روزه‌داری

  یکی از علت‌های ابتلا به سردرد در ماه رمضان، ابتلا به کم‌خونی است. اما بیماران مبتلا به کم‌خونی هم، از نظر طب سنتی می‌توانند با رعایت شرایط خاص و اصلاح الگوی غذایی خود، روزه‌هایشان را بگیرند.

  درمان کم خونی 

  * بیماران مبتلا به کم‌خونی می‌توانند در طول ماه مبارک رمضان، روزی 2 استکان شربت عسل با عسل و آب جوش تهیه و هنگام سحر و قبل از خواب شبانه آن را میل کنند.

  پیشنهاد ویژه

  1 گام مهم برای بالا بردن امنیت خانه !

  میخوای درآمد کلان داشته باشی؟ این صرافی ایمن راهشو داره

  میخوای بدونی شیطنت کودکت طبیعیه یا بیش فعالی؟

  ضمن اینکه مصرف روزی 3 لیوان شربت شیره انگور رقیق‌شده با آب، همراه با سحری، افطاری و در نیمه شب هم برای این بیماران بسیار مفید است.

  * افراد مبتلا به کم‌خونی می‌توانند در ماه رمضان برای پیشگیری از تشدید بیماری خود، هفته‌ای 2 مرتبه و هر بار حدود 1.5 کیلوگرم استخوان راسته گوسفندی را بدون گوشت و مغز حرام  به‌ همراه نمک، پیاز و زردچوبه حدود 8 تا 10 ساعت بجوشانند. سپس عصاره گوشت را صاف کنند و بعد از افطار، هنگام سحر و در نیمه‌های شب، هربار یک استکان از آن را گرم کنند و بنوشند یا حتی در طبخ غذا از این عصاره مقوی کمک بگیرند.

  * بیماران مبتلا به کم‌خونی می‌توانند در طول ماه مبارک رمضان، روزی 2 استکان شربت عسل با عسل و آب جوش تهیه و هنگام سحر و قبل از خواب شبانه آن را میل کنند

  * مصرف یک لیوان شیر همراه با یک قاشق غذاخوری شیره انگور و یک قاشق مرباخوری بادام پوست‌کنده و آسیاب‌شده هم هنگام خواب یا قبل از سحر برای بیماران مبتلا به کم‌خونی بسیار مفید است.

  در کم‌خونی فقر آهن مصرف اسفناج مفید است

  * در کم‌خونی فقر آهن، مصرف گوشت قرمز، جگر، اسفناج و حبوبات تجویز می‌شود.

  باید توجه داشت که «آهن» موجود در گوشت قرمز و غذاهای حیوانی به راحتی از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود، ولی آهن موجود در گیاهان و حبوبات کمتر جذب بدن می‌شوند

  * پیشگیری از سردرد ناشی از کم‌خونی در ماه رمضان می‌توان حدود یک قاشق چای‌خوری پودر سبوس گندم یا برنج به‌ازای هر نفر به غذای خود اضافه کنید.

  گردآوی:بخش سلامت بیتوته

  منابع: variani.ir alamaneh.com

  منبع : www.beytoote.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید