این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اولین زنی که نماز گزارد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اولین زنی که نماز گزارد را از این سایت دریافت کنید.

  اولین زنی که نماز خواند، کیست؟

  حدیث مشهوری میان اهل شیعه و اهل سنت است که پیغمبر(ص) فرمودند: از مردان گروه زیادی به کمال رسیدند ولی از میان زنان فقط چهار زن که عبارتند از: آسیه دختر مزاحم (زن فرعون)، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد (ص).

  جام جهانی

  عکس هایی از مجسمه‌هایی عظیم به شکل توپ فوتبال

  ریچارلیسون بهترین بازیکن دیدار برزیل- صربستان شد

  ویدئو / ۸ گل در پنجمین روز مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

  ویدئو / خلاصه بازی فوتبال برزیل و صربستان

  برتری قاطع برزیل برابر صربستان در آمار

  سه‌شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۳ / ۰۸:۴۰

  دسته‌بندی: دین و اندیشه

  کد خبر: 93041709741 خبرنگار : 71461

  دهم رمضان سالروز وفات اولین زن مسلمان

  دهم رمضان سالروز وفات اولین زن مسلمان اولین زنی که نماز خواند، کیست؟

  حدیث مشهوری میان اهل شیعه و اهل سنت است که پیغمبر(ص) فرمودند: از مردان گروه زیادی به کمال رسیدند ولی از میان زنان فقط چهار زن که عبارتند از: آسیه دختر مزاحم (زن فرعون)، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد (ص).

  حدیث مشهوری میان اهل شیعه و اهل سنت است که پیغمبر(ص) فرمودند: از مردان گروه زیادی به کمال رسیدند ولی از میان زنان فقط چهار زن که عبارتند از: آسیه دختر مزاحم (زن فرعون)، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد (ص).

  خدیجه(س) از بزرگترین بانوان اسلام به شمار می‏‌رود. او اولین زنی ‏بود که به اسلام گروید چنان که علی‌‏بن‌ابی‏طالب (ع) اولین ‏مردی بود که اسلام آورد. اولین زنی که نماز خواند، خدیجه بود. او انسانی روشن بین و دور اندیش بود. با گذشت، علاقه‏‌مند‌ به ‏معنویات، وزین و با وقار، معتقد به حق و حقیقت و متمایل به‏ اخبار آسمانی بود. همین شرافت‏ برای او بس که همسر رسول خدا (ص) بود و گسترش اسلام به کمک مال و ثروت او تحقق یافت.

  به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در دهم ماه مبارک رمضان سال دهم بعثت ‏خدیجه(س) بانوی فداکار و همسر بی نهایت مهربان حضرت رسول (ص) به سن 65 سالگی از دنیا رفت و پیامبر (ص) او را با دست مبارک خویش در حجون مکه (قبرستان ابوطالب) به خاک سپرد، و حزن درگذشت او پیامبر (ص) را بسیار محزون ساخت که پیامبر (ص) سال درگذشت‏ حضرت خدیجه(س) را «عام الحزن‏» سال اندوه نام نهاد.

  پدر حضرت خدیجه خُوَیلد بن اسد و مادر او فاطمه دختر زائده است. تولّد حضرت خدیجه(س) سال 68 پیش از هجرت است. ازدواج مبارک خدیجه با وجود مبارک و نازنین حضرت محمّد (ص) هنگامی بود که 25 سال از عمر شریف پیامبر (ص) و چهل سال از عمر حضرت خدیجه (س) می گذشت. او از لحاظ نسب از همه زنان پیغمبر (ص) به پیامبر(ص) نزدیک‌تر است.

  حضرت خدیجه(س) در دوران جوانی با تشکیل کاروان‌های تجاری به کسب درآمد پرداخت. وی با مدیریت و درایتی قوی و به دور از رسم تاجران زمانه که رباخواری را از اصول ثروت اندوزی قرار داده بودند، به تجارت روی آورده بود.

  تاریخ نگاران، بارها از او با عنوان‌هایی همچون «بانوی دوراندیش و خردمند» یا «بانوی عاقل» یاد کرده‌اند. حضرت خدیجه(س) یکی از ثروتمندان مکه بود، ولی هرگز از یاری فقیران روی برنگرداند و خانه‌اش همواره کعبه آمال مردم بینوا و پناه گاه نیازمندان بود. کرم، سخاوت، دوراندیشی، درایت، عفت و پاک دامنی، از وی بانویی پرهیزکار و مورد احترام ساخته بود. لقب «بانوی بانوان قریش» که در آن زمان به وی داده شد، نشان دهنده جایگاه او در میان مردم است.

  حضرت خدیجه(س) در 24 سال زندگی مشترک با پیامبر گرامی اسلام(ص)، خدمات بسیاری برای آن بزرگوار و دین اسلام انجام داد. حمایت‌های مالی، روحی، عاطفی از حضرت محمد(ص)، تصدیق و تأیید پیامبر در روزگاری که هیچ کس تأییدش نمی‌کرد و یاری ایشان در برابر آزار مشرکان، گوشه‌هایی از این خدمات ارزشمند است. حضرت خدیجه (س) پس از ازدواج با پیامبر، دارایی‌اش را به ایشان بخشید تا آن را هرگونه می‌خواهد مصرف کند. رسول گرامی اسلام در این زمینه می‌فرماید: "هیچ ثروتی به اندازه ثروت خدیجه (س) برای من سودمند نبود."

  حضرت خدیجه (س)، این بانوی بزرگوار نه تنها از عمق جان به رسالت پیامبر ایمان آورد، بلکه او را در برابر سختی‌ها و تکذیب مشرکان و بدخواهان یاری داد. تا زنده بود، اجازه نداد آزار و شکنجه مشرکان بر رسول خدا سخت آید. هنگامی که رسول الله با باری از مصیبت و اندوه به خانه می‌آمد، خدیجه او را دلداری می‌داد و نگرانی را از ذهن و خاطرش می‌زدود.

  شمه‌ای از فضایل حضرت خدیجه(س)

  اولین زنی که در نزد پیامبر از احترام و محبوبیت خاصی برخوردار بود.

  پیامبر(ص) نیز فرمودند: بهترین زنان بهشت چهار زن هستند: مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد، فاطمه دختر محمد(ص)، آسیه دختر مزاحم.

  در تفسیر عیاشی از امام باقر(ع)، از رسول خدا روایت است که فرمود: درشب معراج چون بازگشتم، از جبرئیل پرسیدم آیا حاجتی داری؟ جبرئیل گفت: خدیجه را از طرف خداوند و از جانب من سلام برسان.

  او یک همسر فداکار و ایثارگر، بهترین یاور برای رسول خدا و در تمام مشکلات و سختی‌های پی در پی و تبعیدها و محاصره‌های پیامبر، قوی‌ترین پشتییان و همراه او بود. اموال خود را در راه اهداف الهی همسرش و گسترش و تقویت اسلام، بخشش کرد و با ثروت بسیارش در راه تثبیت و پیشرفت اسلام، بسیار موثر بود.

  او زنی با کمال و با شخصیت و با فضیلت بود و از همین رو از زنان دیگر ممتاز و پیامبر خدا او را بسیار دوست می‌داشت.

  برخی وقایع دوران زندگی حضرت خدیجه با رسول گرامی اسلام(س)

  تجدید بنای خانه کعبه و حکمیت رسول خدا که در ۳۵ سالگی رسول اکرم اتفاق افتاد.

  مبارزه با بت پرستی و اختلاف بین بت پرستان، توسط مردان و سران جامعه آن روز.

  بعثت رسول اکرم و پیغمبری آن حضرت.

  جنگ‌های پیغمبر. منابع:

  فضیلت خدیجه در گفتار بزرگان، گلستان قرآن، ش 7، آذر 1380، ص 25

  سیر اعلام النبلاء تفسیر المیزان انتهای پیام

  اخبار مرتبط

  آیت‌الله مکارم شیرازی:

  وضعیت جهان اسلام بحرانی است

  نظرات

  محمد جواد ۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۱۰:۴۳

  درود خداوند بر بانويي که حضرت حق به وسيله پيامبرش به او سلام رساند

  زهرا ۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۱۳:۰۴

  سلام و درود خدا بر ام المؤمنين حضرت خديجه کبري سلام الله عليها

  م.ب. ۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۱۳:۵۷

  سلام بر ام المومنين حضرت خديجه ( س)

  مهديس ۱۳۹۳-۰۴-۱۷ ۱۴:۱۷

  يكي از زيباترين بخش هاي ايسنا "سرويس معارف - دين و انديشه" است كه با خواندن آن گاهي كل اندوه آدمي از خاطرش مي رود...

  منبع مطلب : www.isna.ir

  اولین زنی که نماز خواند

  به دنیا آمد او را خدیجه نامیدند.خانواده ی‏خدیجه از نظر شرافت‏خانوادگى و نسبت‏هاى‏خویشاوندى ، یکی از بزرگترین قبیله‏هاى عرب بود . این‏خاندان در همه حجاز(عربستان) نفوذ داشت . که این بزرگى و نجابت و شرافت ازرفتارو گفتار خدیجه مشخص بود . پدرش خویلدبن اسد قریش

  به دنیا آمد او را خدیجه نامیدند.خانواده ی‏خدیجه از نظر شرافت‏خانوادگى و نسبت‏هاى‏خویشاوندى ، یکی از بزرگترین قبیله‏هاى عرب بود . این‏خاندان در همه حجاز(عربستان) نفوذ داشت . که این بزرگى و نجابت و شرافت ازرفتارو گفتار خدیجه مشخص بود . پدرش خویلدبن اسد قریش

  بازدید : 4767

  زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه

  تاریخ : شنبه 1389/05/30

  اولین زنی که نماز خواند

  68 سال قبل از هجرت در خانواده‏اى از قبیله هاشم در خانواده ای که یکی از ثروتمندان قریش‏ بودند، دختری به دنیا آمد که او را خدیجه نامیدند. خانواده ی ‏خدیجه از نظر شرافت ‏خانوادگى و نسبت‏هاى‏ خویشاوندى ، یکی از بزرگترین قبیله‏هاى عرب بود . این‏ خاندان در همه حجاز (عربستان) نفوذ داشت . که این بزرگى و نجابت و شرافت از رفتار و گفتار خدیجه مشخص بود . پدرش خویلدبن اسد قریشى و مادرش فاطمه دختر زائد بن اصم نام داشتند.

  خدیجه در بین اقوام خود کم نظیر، و به حسن اخلاق و سخاوت معروف بود. حتى قبل از اسلام وى را «طاهره‏» و «مبارکه‏» و «سیده زنان‏» مى‏خواندند. ایشان از بزرگترین بانوان اسلام به شمار مى‏رود . و اولین زنى‏بود که اسلام آورد. همانطور که على‏بن ابى‏طالب (علیه السلام ) اولین ‏مردى بود که اسلام آورد . اولین زنى که نماز خواند ، خدیجه بود. او انسانى روشن بین و دور اندیش بود . با گذشت ، علاقه‏مند به‏معنویات ، متین و با وقار ، معتقد به حق و حقیقت. همین شرافت‏ براى او بس که همسر رسول خدا (ص) بود و گسترش اسلام به کمک مال و ثروت او تحقق یافت .

  جالب این است او از کسانى بود که انتظار ظهور پیامبر اکرم (ص) مى‏کشید و همیشه به دنبال نشانه‏هاى‏نبوت مى‏گشت .

  چه مى‏توان گفت در شان کسى که مایه آرامش خاطر رسول ‏خدا (ص) بود ؟ ! حضرت محمد (ص) هر وقت از بدی های قریش و اذیت‏هاى ایشان‏ آزرده  خاطر مى‏شدند ، به دیدن خدیجه می رفتند و از دیدن ایشان شاد می شدند.

  خدیجه کبری در پیشگاه خداوند چنان مقام والایى داشت که پروردگار بارها براو درود و سلام فرستاد . طبق روایتى از حضرت امام محمد باقر (ص) : پیامبر اکرم (ص) هنگام باز گشت از معراج ، به جبرئیل‏فرمود : آیا حاجتى دارى ؟ جبرئیل عرض کرد : خواسته‏ام این است که از طرف خدا و من به‏ خدیجه سلام برسانى‏.خدیجه  سه سال قبل از هجرت به علت بیماری در سن 65 سالگى در ماه رمضان سال دهم بعثت در خارج از شعب ابوطالب جان به جان آفرین تسلیم کرد . پیغمبر خدا (ص) شخصاً خدیجه را غسل داد و با پارچه‏اى که جبرئیل ‏از طرف خداوند عزوجل براى خدیجه آورده بود ، کفن کرد . رسول ‏خدا (ص) شخصاً درون قبر رفت و خدیجه را در خاک نهاد. او ازدوری خدیجه اشک‏ مى‏ریخت ، دعا مى‏کرد و برایش آمرزش مى‏طلبید. آرامگاه خدیجه درگورستان مکه در «حجون‏» واقع است .

  رحلت حضرت ‏خدیجه کبری براى پیغمبر(صلی الله و علیه و آله) و دین مبین اسلام مصیبتى بزرگ بود .

  بخش کودک و نوجوان سایت تبیان-مینو خرازی

  مشاوره

  در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.

  مطالب مــــــرتبط

  نخستین نبرد

  نخستین نبرد

  با داستانی دیگر از زندگی حضرت رسول (ص) با ما همراه شوید...

  شکافتن ماه

  شکافتن ماه

  یکی از سوره های قرآن با نام قمر (به معنی ماه)، شکافته شدن ماه را به عنوان رویدادی که .... تواند امیدش را داشته باشد و یک مومن پاکباز با انگشتان محمد ماه را از هم می شکافد...

  شکست مشرکان

   شکست مشرکان

  پادشاه حبشه، با شنیدن سخنان جعفر بن ابی طالب که سرپرستی مهاجران را برعهده داشت، از بازگرداندن مسلمانان خودداری کرد و فرستاده‌های قریش دست خالی برگشتند...

  نخستین هجرت

   نخستین هجرت

  هجرت به حبشه، مهاجرت گروهی از مسلمانان مکه برای رهایی از ظلم و ستم مشرکان در سال‌های آغازین پس از بعثت. این هجرت به دستور پیامبر اسلام(ص) صورت گرفت...

  دشمن هراسناک

   دشمن هراسناک

  ابوالحکم عمرو بن هشام بن مغیره مخزومی مشهور به «ابوجهل» از اشراف قریش و از مشرکان معروف مکه بود و مثل سایر اشراف قریش به تجارت اشتغال داشت...

  شکایت کنندگان گمراه

   شکایت کنندگان گمراه

  زمانی که حضرت محمد (ص) به پیامبری خدا مبعوث شدند مخالفان زیادی پیدا کردند چون پیامبر اسلام مردم را به خداپرستی دعوت می کرد در صورتی که مردم آن زمان بت پرست بودن، با داستان زیبای ما همراه شوید تا هر چه بهتر با پیامبر اسلام آشنا شوید...

  اعلان رسالت و امامت

   اعلان رسالت و امامت

  پیامبر بزرگوار اسلام(ص) در ۴۰ سالگی به رسالت مبعوث گردید و با بصیرتی کامل، مردم را به سوی خدا دعوت کرد...

  نخستین بانوی مسلمان

   نخستین بانوی مسلمان

  حضرت خدیجه علیها السلام نخستین زنی بود که به پیامبری حضرت محمد صلی الله علیه و آله ایمان آورد و اولین بانویی بود که همراه امام علی علیه السلام با پیامبر به نماز ایستاد و پیشانی بندگی بر خاک سایید...

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید