این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  انگل t.gondii

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  انگل t.gondii را از این سایت دریافت کنید.

  توکسوپلاسما گوندی

  توکسوپلاسما گوندی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند ویکی‌سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه‌نامه، محتوای آن را بهبود بخشید.

  توکسوپلاسما گوندی

  تاکی‌ژوئیت رده‌بندی علمی حوزه: یوکاریوت

  فرمانرو: حبابچه‌داران رنگی

  بالاشاخه: حبابچه‌داران

  شاخه: هاگ‌داران رده: Conoidasida

  زیررده: Coccidiasina

  راسته: Eucoccidiorida

  تیره: Sarcocystidae سرده: گونه: نام دوبخشی

  (Nicolle & Manceaux, 1908)

  توکسوپلاسما گوندی(نام علمی: ) یک انگل اجباری درون سلولی است که میزبان عمده آن گربه است و قابلیت انتشار آن توسط مدفوع گربه می‌باشد اما قدرت آلوده کردن انواع مهره داران و پستانداران و پرندگان را نیز دارد و در برخی کشورها در سرم خون تا یک سوم افراد بالغ آنتی‌بادی این انگل مشاهده می‌شود که این امر نشان دهنده شیوع بالا و قدرت آلودگی این انگل است. تقریباً ۱۱٪ افراد بین ۴۹–۶ سال در ایالات متحده آمریکا دارای آنتی‌بادی علیه توکسوپلاسما می‌باشند.

  آلودگی به توکسوپلاسما گوندی در برخی افراد اهمیت دارد مثل خانم‌های باردار که می‌تواند باعث سقط یا عقب ماندگی جنین شود.

  اشکال توکسوپلاسما گوندی[ویرایش]

  تاکی‌زوئیت[ویرایش]

  گونه‌های تاکی‌زوئیت توکسوپلاسما گوندی در سلول‌های هسته‌دار مهره‌داران وجود دارند و از طریق جوانه زدن درون سلول میزبان تکثیر می‌یابند.

  سدو کیست (کیست کاذب)[ویرایش]

  به سلول هسته دار حاوی تاکی زوئیت پسودوکیست (کیست کاذب) گفته می‌شود. دراین حالت انگل‌های درون آن را اندوزوییت می‌نامند. در این شکل حدود ۴۰ تاکی زوییت درون یک سلول دیده می‌شود. کیست کاذب در مراحل حاد بیماری تشکیل شده و به‌طور دائمی تشکیل نمی‌گردد بلکه تشکیل ان به صورت موقت یا موضعی است.

  تاکی زوئیت ها بعد از ورود به سلول های عصبی به ویژه در مغز و چشم نفوذ کرده، در آنجا به آهستگی تکثیر میابد(به صورت برادی زوئیت ها) و کیست های بافت مخفی را تشکیل میدهند.که مرحله مزمن بیماری آغاز میشود. این کیست های بافتی که در گذشته کیست کاذب(pseudocyst) نامیده می شدند; پس از خورده شدن توسط گربه ها عفونت زا میشوند(مرحله جنسی روده ای و تولید اووسیت را سبب میشوند) یا هنگامی که توسط سایر حیوانات (میزبان واسط) خورده می شنود کیست های بافتی بیشتری را ایجاد میکنن(غیر جنسی)

  کیست نسجی[ویرایش]

  اگر سیستم ایمنی میزبان فعال شود در اطراف تاکی زوئیت‌های درون سلول‌های هسته دار غشای مقاومی تشکیل می‌شود تا انگل بتواند در برابر سیستم ایمنی مقاومت کند که در این حالت به سلول کیست نسجی گفته می‌شود که در مرحله مزمن بیماری ایجاد می‌شود.

  در این حالت به تاکی زوئیت‌های درون کیست نسجی برادی زوئیت می‌گویند چون به کندی تکثیر می‌کنند.

  سیر تکاملی توکسوپلاسما گوندی[ویرایش]

  توکسوپلاسما گوندی تک میزبانه اختیاری است یعنی هم می‌تواند در یک میزبان و هم در دو میزبان سیر تکاملی خود را تکمیل کند اما میزبان نهایی آن حتماً گربه است.

  در سیر تکاملی خود دو مرحله دارد: ۱) مسیر تکاملی خارج روده ای (فاز توکسوپلاسمیک) ۲)مسیر تکاملی روده ای (فاز ایزوسپوریک)

  مسیر تکاملی خارج روده ای[ویرایش]

  سیکل خارج روده ای هم در سلول‌های هسته دار گربه و هم میزبان واسط می‌تواند انجام شود. میزبانان واسط مثل انسان با خوردن کیست‌های نسجی حاوی برادی زوئیت و هم اوسیست‌های حاوی اسپروزوئیت آلوده می‌شوند.

  در سیکل خارج روده ای برادی و اسپروها وارد سلول‌های هسته دار شده و تبدیل به تاکی زوئیت می‌شوند و از طریق جوانه زدن تکثیر می‌یابند و سپس سلول میزبان را پاره کرده و از طریق خون و لنف به ارگان‌های مختلف رفته و تکثیر می‌یابند و کانون‌های نکروزه را به وجود می‌آورند که در این حالت اگر فرد داروی مناسبی دریافت نکند و سیستم تکامل نیابد منجر به مرگ بیمار می‌شود. اما پس از خوردن دارو و تکامل سیستم ایمنی در اطراف انگل درون سلول‌های هسته دار غشای مقاومی ایجاد می‌شود و کیست نسجی به وجد می‌آید که وقتی کاملاً بزرگ شد سلول‌های هسته دار میزبان را و کیست نسجی به صورت آزاد در بافت قرار می‌گیرد و به ارگان‌های مختلف می‌رود.

  فاز روده ای[ویرایش]

  فاز روده ای فقط در روده گربه انجام می‌شود. در این فاز هم تکثیر غیرجنسی (شیزوگونی) و هم تکثیر جنسی (گامتوگونی) وجود دارد.

  انگل ممکن است به شکل ااسیست، تاکی زوئیت یا برادی زوئیت و بیشتر از طریق خوردن موش آلوده وارد بدن گربه شود. انگل وارد اپی تلیوم روده باریک گربه شده و در آنجا به تروفوزوئیت تبدیل می‌شود. تروفوزوئیت‌ها شیزوگونی انجام می‌دهند و مروزوئیت‌ها خارج می‌شوند و دوباره وارد اپی تلیوم روده شده و چند شیزوگونی را تکرار می‌کنند. برخی از مروزوئیت‌هایی که وارد اپی تلیوم می‌شوند تبدیل به میکرو/ماکرو گامتوسیت می‌شوند و از هر میکروگامتوسیت ۱۲–۱۰ میکروگامت تاژک دار به وجود می‌آید.

  از مزوج شدن میکرو و ماکروگامت زیگوت به وجود می‌آید که تبدیل به ااسیست می‌شوند و ااسیست وارد لومن روده گربه می‌شود و از طریق مدفوع گربه خارج شده و سیکل تکاملی تکرار می‌شود.

  بیماری‌زایی توکسوپلاسما گوندی[ویرایش]

  بیماری‌زایی این انگل به چند صورت انجام می‌شود:۱)اکتسابی ۲)مادرزادی ۳)چشمی ۴)در افراد دارای نقص ایمنی

  اکتسابی[ویرایش]

  عفونت با انگل در اکثر مواقع بدون علامت است اما اگر علامت دار شود ممکن است به شکل لنفاوی یا اگزانتوماتوز یا Cerebrospinal باشد.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  توکسوپلاسموز

  منابع[ویرایش]

  ویکی‌پدیا انگلیسی نهفتن نبو

  SAR: Chromalveolata: حبابچه‌داران

  مژک داران

  Postciliodesmatophora

  ناجورمژه‌ای‌هاea () · Karyorelictea ()

  Intramacronucleata

  Spirotrichea () · Litostomatea (, ) · Phyllopharyngea () · Nassophorea () · Colpodea () · Oligohymenophorea (, , , ) · Plagiopylea () · Prostomatea ()

  دیگر Myzozoa اپی‌کامپلکسا Aconoidasida

  Plasmodiidae/Haemosporida (, , )

  Piroplasmida (, ) Conoidasida Coccidia

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  توکسوپلاسموز چیست؟ علائم و درمان آن

  توکسوپلاسموز “Toxoplasmosis” عفونت ناشی از نوعی انگل است. این انگل Toxoplasma gondii نامیده می‌شود. به طور کلی این ماده را می‌توان در مدفوع گربه و گوشت نپخته به ویژه گوشت گوزن، گوشت بره و گوشت خوک یافت. همچنین این احتمال وجود دارد که این نوع انگل از طریق آب آلوده منتقل شود. در صورت آلوده […]

  بیماری های عمومی

  توکسوپلاسموز چیست؟ علائم و درمان آن

  مهسا حافظی | 17 آوریل 2021

  صفحه اصلی › بیماری های عمومی › توکسوپلاسموز چیست؟ علائم و درمان آن

  توکسوپلاسموز “Toxoplasmosis” عفونت ناشی از نوعی انگل است. این انگل Toxoplasma gondii نامیده می‌شود. به طور کلی این ماده را می‌توان در مدفوع گربه و گوشت نپخته به ویژه گوشت گوزن، گوشت بره و گوشت خوک یافت. همچنین این احتمال وجود دارد که این نوع انگل از طریق آب آلوده منتقل شود. در صورت آلوده شدن مادر به این انگل، توکسوپلاسموز می‌تواند کشنده باشد یا نقایص مادرزادی جدی ایجاد کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار، مکان نگهداری و مدفوع گربه‌ها را جمع و تمیز نکنند یا در صورت امکان از آن‌ها دور باشند.

  اکثر افرادی که مبتلا به توکسوپلاسموز هستند، هیچ‌گونه علائمی ندارند. طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بیش از 60 میلیون نفر در ایالات متحده به این انگل آلوده شده‌اند. افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های جدی هستند، کسانی هستند که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است و نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری خود با عفونت فعال مواجه بودند.

  فهرست مطالب

  1 حقایق کلی و سریع در مورد توکسوپلاسموز

  2 عوامل خطرزا در ابتلا به توکسوپلاسموز

  3 علائم توکسوپلاسموز چیست؟

  4 دلایل ابتلا به توکسوپلاسموز چیست؟

  5 توکسوپلاسموز چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  6 چه عوارضی با ابتلا به توکسوپلاسموز همراه است؟

  7 توکسوپلاسموز چگونه درمان می‌شود؟

  8 درمان توکسوپلاسموز در دوران بارداری

  9 آینده و چشم‌انداز افراد مبتلا به توکسوپلاسموز چیست؟

  10 چگونه از توکسوپلاسموز پیشگیری می‌شود؟

  11 ابتلا به توکسوپلاسموز چقدر شایع است؟

  حقایق کلی و سریع در مورد توکسوپلاسموز

  در این‌جا برخی از نکات کلیدی در مورد توکسوپلاسموز آورده شده است. جزئیات بیشتر و اطلاعات پشتیبانی را می‌توانید در مقاله مطالع نمایید.

  بیش از 30 میلیون آمریکایی به عفونت توکسوپلاسموز مبتلا هستند.

  افرادی که بیشترین خطر ابتلا به عفونت شدید را دارند شامل زنان باردار و افرادی هستند که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند.

  در حالی که بیشتر افراد مبتلا به توکسوپلاسموز علائمی نشان نمی‌دهند، در برخی از آن‌ها ممکن است علائم شبیه آنفولانزا و عوارض شدید ایجاد شود.

  اگر کودکی توکسوپلاسموز مادرزادی داشته باشد، به طور کلی ممکن است دچار کم شنوایی، ناتوانی ذهنی و کوری شود.

  عوامل خطرزا در ابتلا به توکسوپلاسموز

  T. gondii یک انگل شایع است و هر کسی می‌تواند در معرض ابتلا به آن باشد.

  با این وجود کسانی که بیشترین ریسک ابتلا به توکسوپلاسموز را دارند و دچار عفونت شدید می‌شوند شامل زنان باردار و کسانی هستند که ممکن است دچار نقص ایمنی باشند.

  این بیماران شامل افراد مبتلا به ایدز، گیرندگان پیوند اعضا و افرادی هستند که تحت شیمی درمانی هستند یا از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند.

  علائم توکسوپلاسموز چیست؟

  طبق گزارش منابع معتبر اکثر افرادی که به انگل مسبب بروز توکسوپلاسموز آلوده شده‌اند هیچ علائم و نشانه‌ای ندارند.

  افراد ممکن است دچار علائم زیر شوند:

  تب

  تورم غدد لنفاوی به ویژه در گردن

  سردرد درد و دردهای عضلانی گلو درد

  این احتمال وجود دارد که علائم یک ماه یا بیشتر ادامه داشته باشند و خود به خود برطرف شوند.

  به طور ویژه و خاص، بیماری توکسوپلاسموز در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، جدی‌تر است.

  در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، خطر بروز علائم زیر شدت می‌یابد:

  التهاب مغز، ایجاد سردرد، تشنج، گیجی و کما.

  عفونت ریه، ایجاد سرفه، تب و تنگی نفس

  عفونت چشم که باعث تاری دید و درد چشم می‌شود

  هنگامی که جنین آلوده شده باشد، علائم ممکن است خفیف یا کاملاً جدی باشد. توکسوپلاسموز در نوزاد متولد نشده، می‌تواند جدی باشد و پس از تولد تهدیدکننده زندگی او شود. این احتمال وجود دارد که اکثر نوزادان تازه متولد شده مبتلا به توکسوپلاسموز مادرزادی، در بدو تولد طبیعی به نظر برسند اما به طور معمول با افزایش سن علائم و نشانه‌هایی از خود بروز می‌دهند. بررسی و چک بیماران از نظر درگیری در مغز و چشم آن‌ها بسیار مهم است.

  دلایل ابتلا به توکسوپلاسموز چیست؟

  T. gondiiیک نوع انگل است که باعث بروز توکسوپلاسموز می‌شود. این احتمال وجود دارد که شما آن را از گوشت آلوده خام یا کاملاً پخته نشده دریافت کنید. همچنین شما با نوشیدن آب آلوده ممکن است به توکسوپلاسموز مبتلا شوید. در موارد نادر این احتمال وجود دارد که توکسوپلاسموز از طریق انتقال خون یا ارگان پیوندی منتقل شود.

  این نوع انگل می‌تواند در مدفوع نیز وجود داشته باشد. این بدان معناست که این انگل در برخی محصولات شسته نشده که به کود آلوده شده است، وجود دارد. به منظور جلوگیری از توکسوپلاسموز، محصولات و مواد مورد استفاده خود را کاملا بشویید.

  در ایالات متحده، این نوع انگل در مدفوع گربه یافت می‌شود. اگرچه T. gondii تقریباً در همه حیوانات خونگرم دیده می‌شود اما گربه‌ها تنها میزبان شناخته شده این انگل هستند. این بدان معنی است که تخم‌های انگلی این بیماری فقط در گربه‌ها تولیدمثل می‌کنند. تخم‌ها از طریق دفع از بدن گربه خارج می‌شوند. به طور معمول گربه‌ها علائم توکسوپلاسموز را نشان نمی‌دهند، حتی اگر میزبان این انگل باشند.

  افراد تنها در صورت خوردن، آشامیدن یا قورت دادن مواد آلوده به این نوع انگل به توکسوپلاسموز آلوده می‌شوند. این وضعیت ممکن است در هنگام قرار گرفتن در معرض مدفوع گربه آلوده اتفاق بیفتد. این شرایط با احتمال بالا در هنگام تمیز کردن جعبه خواب گربه و نشستن یا صحیح نشستن دستان به وجود می‌آید.

  زنان باردار با این اقدام احتمال انتقال توکسوپلاسموز به فرزند متولد نشده خود را افزایش می‌دهند. به همین دلیل شما در دوران بارداری می‌بایست از شخص دیگری بخواهید که جعبه نگهداری گربه را تمیز کند. اگر حتما باید خودتان جعبه را تمیز کنید، به وسیله دستکش از خودتان در برابر بیماری محافظت کنید و جعبه نگهداری گربه را روزانه عوض نمایید. انگل‌ها یک تا پنج روز پس از دفع گربه عفونی و مسری نیستند.

  این موضوع بسیار نادر است که انسان از گربه‌ها به توکسوپلاسموز مبتلا شود. به طور کلی گربه‌های خانگی که اجازه خروج از خانه را ندارند، آلوده به انگل T. gondii نیستند. گربه‌های وحشی یا گربه‌هایی که در خارج از خانه زندگی می‌کنند و غذا را شکار می‌کنند به احتمال زیاد میزبان T. gondii هستند.

  منبع مطلب : resaa.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید