این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اندازه طبیعی کلیه

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اندازه طبیعی کلیه را از این سایت دریافت کنید.

  سونوگرافی کلیه

  سونوگرافی کلیه : سونوگرافی کلیه را می توان در هر بررسی درد شکمی یا درد پهلو انجام داد. سونوگرافی کلیه روش سریع و کم هزینه و بدون ....

  سونوگرافی کلیه

  مقالات پزشکی و پرستاریمقالاتسونوگرافی کلیه

  انجام سونوگرافی کلیه

  سونوگرافی کلیه را می توان در هر بررسی درد شکمی یا درد پهلو انجام داد. سونوگرافی کلیه روش سریع و کم هزینه و بدون استفاده از اشعه یونیزان برای بررسی کلیه ها است . برای بررسی اروپاتی انسدادی در خانم های باردار و در کودکان روش تشخیصی انتخابی است.

  کلیه ها ارگانی لوبیایی شکل اند که در سطح پشتی شکم، زیر دیافراگم و در طرفین ستون مهره ها قرار گرفته اند و قطب تحتانی کلیه ها به سمت قدام و خارج چرخیده است.

  بنابراین پروب بایستی به صورت مایل قرار گیرد تا کلیه ها را بتوان در محور طولی مشاهده نمود . کلیه چپ بالاتر از کلیه راست قرار دارد.

  کلیه چپ را می توان از پنجره ایجاد شده توسط طحال مشاهده نمود.

  همین طور کلیه راست را می توان از پنجره ایجاد شده از طریق بافت کبد بررسی نمود . کلیه راست مختصری بزرگ تر از کلیه چپ است؛ اما اختلاف هر دو کلیه از ۲ سانتی متر بیشتر نیست . اندازه کلیه طبیعی در محور طولی حدود ۹ – ۱۲ سانتی متر و در محور عرضی ۴- ۶ سانتی متر است . ضخامت پارانیشم (بافت) کلیه طبیعی ۵/۲ – ۵/۳ سانتی متر است .

  فهرست مطالب محتوایی که مطالعه میفرمائید بستن فهرست

  انجام سونوگرافی کلیه

  اجزای تشکیل دهنده کلیه

  نحوه انجام سونوگرافی کلیه

  سنگ کلیه یا هیدرونفروز

  کیست کلیه

  اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول

  اجزای تشکیل دهنده کلیه

  کلیه ها را می توان به دو بخش اصلی پارانشیم کلیه و سینوس کلیوی تقسیم بندی نمود.

  پارانشیم کلیه به دو بخش کورتکس کلیه (لایه داخلی) و مدولا (قسمت مرکزی) تقسیم می شود.

  مدولا از هرم های مخروطی شکل تشکیل شده است.

  بافت کلیه، تمام اطراف سینوس کلیوی را به جز در ناحیه ناف کلیه پوشانده است.

  در ناحیه ناف کلیه، شریان و ورید کلیوی و قسمت ابتدای حالب قرار دارد. رسوبات زیاد چربی در ناحیه سینوس کلیه باعث ایجاد نمای هیپواکو در سینوس (ضایعه) می شود.

  سونوگرافی کلیه

  نحوه انجام سونوگرافی کلیه

  از پروب دارای فرکانس پایین با نفوذ عمقی زیاد و با آرایه خطی یا فازی استفاده می شود . ابتدا از کلیه غیر میبتلا شروع کرده تا تصویر پایه ای از کلیه سالم برای مقایسه با سمت مبتلا ایجاد شود.

  برای تصویر برداری از کلیه راست بیمار در وضعیت سوپاین قرار می گیرد و در این حالت پروب در پلان کرونال در بین خط میداگزیلاری و اگزیلاری قدامی و در سطح زائده گزیفوئید قرار می گیرد.

  تصویر کلیه در مرکز صفحه نمایش قرار داده می شود. سپس، پروب در حدود ۱۵ – ۳۰ درجه در جهت خلاف عقربه ساعت به سمت خلف چرخیده تا کلیه در محور طولی مشخص شود.

  برای دیدن کلیه در محور طولی، پروب در حالت کرونال حدو ۱۵ – ۳۰ درجه به سمت عقب می چرخد.

  کلیه چپ عقب تر و بالاتر از کلیه چپ قرار دارد .

  با قرار دادن بیمار در وضعیت خوابیدن به پهلو (لترال دکوبیتوس راست)، مشاهده کلیه چپ تسهیل می شود و دخالت گاز روده و سایه دنده ها برطرف می شود . از بیمار خواسته می شود که دم عمیق انجام دهد تا کلیه ها به سمت پایین جابجا شده و از زیر دنده ها خارج شود .

  مرکز خدمات پزشکی و پرستاری طبیب اول شیوه مدرن پرستاری در منزل می باشد، که با استفاده از تجهیزات کامل پزشکی و دارا بودن  کادر مجرب درمانی و پرستاران حرفه ای می تواند، اقدامات درمانی و پرستاری را در منزل برای شما و عزیزانتان ارائه دهد. به منظور دستیابی به خدمات این مرکز می توانید با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

  سنگ کلیه یا هیدرونفروز

  تشخیص سنگ های کوچک تر از ۴ میلی متر با سونوگرافی مشکل است. سنگ ها در سونوگرافی معمولا اکوژن (توده) بوده و سایه صوتی ایجاد می کنند . معمولا درجات خفیفی از هیدرونفروز (ورم) در سمت علامت دار دیده می شود.

  در سونوگرافی گاهی سنگ کلیه مشخص نمی شود؛ ولی ورم ناشی از سنگ، نشان دهنده انسداد است. در ۹۵% موارد، سنگ های کمتر از ۴ میلی متر، دفع خودبخودی سنگ قابل انتظار است . زمان عبور سنگ بستگی به اندازه آن دارد . سنگ ها غالبا در سه محل یعنی ابتدای حالب، محل عبور حالب و در محل اتصال حالب به مثانه بعنی در محلی که حالب باریکتر است، گیر می کنند . بعد از انسداد طولانی مدت (ماه ها تا سال ها)، از دست رفتن کامل کورتکس کلیه رخ می دهد. سونوگرافی برای تشخیص انسداد مزمن، عالی است و همچنین اولین قدم ارزیابی در بررسی علت آن است .

  با سونوگرافی به راحتی می توان ورم (هیدرونفروز) را تشخیص داد و درجه آن را تعیین نمود . همین طور می توان به طور مستقیم سنگ های بزرگ مسدود کننده مسیر جریان ادراری را مشاهده نمود . مشخصات توده ها و کیست های کلیوی را نیز می توان بررسی نمود.

  وجود هیدرونفروز (ورم) یک طرفه با یا بدون همراهی با سنگ حالب، می تواند نشانگر اوروپاتی انسدادی و به همراه آن پیلونفریت باشد . در شرایطی که شک بالینی به وجود سنگ کلیه باشد، وجود هیدرونفروز در سمت درد بیمار به عنوان شاهد اروپاتی انسدادی مورد قبول واقع می شود . حساسیت سونوگرافی در تشخیص سنگ را می توان با افزودن یک KUB، افزایش داد .

  شدت هیدرونفروز قابل مشاهده به مدت زمان انسداد و احتمالا اندازه سنگ مسدود کننده دارد .

  کیست کلیه

  شایع ترین توده های کلیوی خوش خیم، کیست های ساده هستند. کیست های ساده کلیه فوق العاده شایع اند؛ به طوری که در ۲۵ – ۵۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود، اکثرا بدون علامت هستند. عموما یک کیست کلیوی دارای ظاهری منظم و جدارهای نازک، صاف و منظم است و معمولا یک طرفه و منفرد است . عملکرد کلیه نیز طبیعی است . بسیاری از کیست ها به طور اتفاقی کشف می شوند . بندرت به دلیل حجم زیاد کیست بیمار ممکن است با درد مراجعه نماید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با بهترین مرکز پرستاری در تهران تماس حاصل نموده و یا مراجعه بفرمایید.

  منبع مطلب : tabibeaval.com

  بررسی ابعاد و اندازه های کلیه در سونوگرافی

  از سونوگرافی برای ارزیابی اندازه، موقعیت و شکل کلیه‌ها و همچنین ساختارهای مربوطه نظیر حالب و مثانه استفاده شود. سونوگرافی یک روش بی‌خطر

  صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی دستگاه ادراری / اندازه طبیعی کلیه ها در بزرگسالان

  اندازه طبیعی کلیه ها در بزرگسالان

  کلیه ها نقش بسیار مهمی در بدن انسان دارند. به طور مثال ترشح مواد دفعی بدن به داخل ادرار، تنظیم تعادل آب و الکترولیت بدن، کنترل فشار خون، خونسازی و غیره بر عهده این عضو حیاتی بدن میباشد. از بین رفتن عملکرد کلیه ها بر روی اندازه ی کلیه ها تأثیر به سزایی دارد به صورتی که بسیاری از بیماری ها باعث افزایش یا کاهش سایز کلیه ها میشود. همچنین موارد دیگری مانند سن، جنس و BMI افراد، بر روی سایز کلیه ها مؤثر هستند. اندازه گیری کلیه ها در افراد و مقایسه آن با اندازه ی طبیعی کلیه ها، ابزاری جهت تشخیص و مداخله زودرس بالینی را در اختیار ما قرار میدهد. از سونوگرافی برای ارزیابی اندازه، موقعیت و شکل کلیه‌ها و همچنین ساختارهای مربوطه نظیر حالب و مثانه استفاده شود. سونوگرافی یک روش بی‌خطر و بدون درد است که با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می‌کند.

  شما می‌توانید برای انجام سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری در تهران به مرکز سونوگرافی و رادیولوژی شقایق واقع در منطقه یوسف آباد مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 88553155-021 اقدام فرمایید.

  عملکرد کلیه

  عملکرد کلیه به این صورت است که:

  خون از طریق یک سرخرگ از قلب به کلیه وارد می شود.

  خون با گذشتن از میلیون ها صافی کوچک، تمیز می شود.

  مواد دفعی از طریق میزنای (حالب) عبور کرده و به عنوان ادرار در مثانه جمع می گردد.

  خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ ها به جریان خون بر می گردد.

  هنگامی که مثانه پر از ادرار می شود از طریق پیشابراه ادرار از بدن خارج می شود.

  کلیه ها هر ۲۴ ساعت جمعاً حدود ۲۰۰ لیتر از مایعات بدن را تصفیه و به جریان خون بازمی گردانند حدود ۲ لیتر مایع به صورت ادرار از بدن دفع می شود در حالی که باقیمانده یعنی حدود ۹۸ لیتر به بدن باز می گردد.

  اندازه طبیعی کلیه راست و چپ

  کلیه راست مختصری بزرگ تر از کلیه چپ است؛ اما اختلاف هر دو کلیه از ۲ سانتی متر بیشتر نیست. اندازه کلیه طبیعی در محور طولی حدود ۹- ۱۲ سانتی متر و در محور عرضی ۴- ۶ سانتی متر است. ضخامت پارانیشم (بافت) کلیه طبیعی ۵/۲ - ۵/۳ سانتی متر است. به طور کلی، اندازه ی کلیه ها با افزایش سن کاهش می یابد. این امر به دلیل کاهش پارانشیم اتفاق می افتد. اندازه ی کلیه تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی مثل قد، وزن، مساحت بدن و دیگر فاکتورها می باشد. به عنوان مثال، طول کلیه ی فرد به میزان زیادی با قد فرد در ارتباط است. در تحقیقات انجام شده، اندازه گیری طول کلیه در افراد قد بلند و مقایسه ی آن با طول کلیه ی افراد قد کوتاه، تفاوت چشمگیری را نشان داده است.

  مزایای سونوگرافی کلیه

  سونوگرافی روشی غیر تهاجمی است (سوزن و تزریق ندارد).

  سونوگرافی نسبت به سایر روشهای تصویربرداری ارزانتر است.

  تصویربرداری با سونوگرافی بسیار ایمن است و در فرآیند آن از اشعه استفاده نمی شود.

  اسکن سونوگرافی تصویری واضح از بافتهای نرم ارائه می دهد که به خوبی در انواع دیگر تصویر برداری قابل دستیابی نیست.

  بررسی ابعاد و اندازه های کلیه در سونوگرافی

  تکنسینی که سونوگرافی را انجام می‌دهد، ژلی را روی پوست شما در ناحیه کلیه‌ها پخش می‌کند. این ژل به هدایت بهتر امواج صوتی تولید شده توسط مبدل کمک می‌کند. سپس مبدل را به شکم شما می‌مالد. در نقاط خاصی در طول سونوگرافی، ممکن است از شما بخواهند نفس خود را حبس کنید یا به پهلو بخوابید. امواج صوتی تولید شده توسط مبدل از اندام‌های شما باز می‌گردد یا به اصطلاحی، پژواک می‌شوند. یک کامپیوتر این پژواک‌ها را می‌گیرد و تصاویری از کلیه‌ شما ایجاد می‌کند.

  اقدامات قبل از سونوگرافی کلیه

  برای انجام سونوگرافی نیازی به پرهیز از خوردن و نوشیدن نیست. قبل از سونوگرافی بهتر است لباس زیر مناسب و راحت بپوشید تا بتوانید به آسانی آن را از بدن خارج کنید.

  عوارض سونوگرافی کلیه

  سونوگرافی کلیه روش ایمن برای بررسی بیمار و دریافت تصاویر حیاتی بدون خطر ابتلا به اشعه است. در موارد نادر، بیمار ممکن است برخی از حساسیت های خفیف را در مناطقی که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند متوجه شوند؛ اما باید ظرف چند ساعت پس از عمل کاهش یابد.

  شما می‌توانید در مرکز مجهز سونوگرافی و رادیولوژی شقایق تهران، انواع سونوگرافی بارداری را با دقت بالا انجام دهید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر از این مرکز با شماره تلفن 02188553155 تماس حاصل فرمایید.

  آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین چهلستون و بیستون ، راديولوژي و سونوگرافي شقایق

  تلفن : 88553155 - 021

  درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

  اقدامات قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

  تاریخ انتشار : 1400-01-15تاریخ بروز رسانی : 1401-03-21

  سونوگرافی رنگی شریان های کلیه

  تاریخ انتشار : 1400-01-19تاریخ بروز رسانی : 1400-06-29

  سونوگرافی همزمان کلیه ها مجاری ادراری و پروستات

  تاریخ انتشار : 1400-02-16تاریخ بروز رسانی : 1401-03-21

  آنچه باید درباره سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری بدانید

  تاریخ انتشار : 1400-04-26تاریخ بروز رسانی : 1401-03-21

  عکس رنگی کلیه (IVP) چیست و چگونه انجام می شود؟

  تاریخ انتشار : 1400-11-28تاریخ بروز رسانی : 1401-03-21

  نارسایی کلیه چیست؟

  تاریخ انتشار : 1401-04-31تاریخ بروز رسانی : 1401-05-02

  بیوپسی کلیه تحت گاید سونوگرافی

  تاریخ انتشار : 1401-08-30تاریخ بروز رسانی : 1401-09-02

  علت علائم و درمان بزرگ شدن کلیه

  تاریخ انتشار : 1401-10-06تاریخ بروز رسانی : 1401-10-17

  کیست کلیه، علت، عوارض، تشخیص و درمان

  تاریخ انتشار : 1401-10-15تاریخ بروز رسانی : 1401-10-27

  نظرات کاربران درباره این مطلب :

  برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .

  این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .

  منبع مطلب : www.drseif-radiology.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید