این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  امسال سال کبیسه است

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  امسال سال کبیسه است را از این سایت دریافت کنید.

  آیا سال ۱۴۰۲ کبیسه است؟ آیا امسال سال 1402 کبیسه است؟

  آیا سال ۱۴۰۲ کبیسه است؟ آیا امسال سال 1402 کبیسه است؟ سال ۱۴۰۲ شامل ۳۶۵ روز است یا ۳۶۶ روز؟ با ما همراه شوید تا به پرسش های قبل در تقویم ۱۴۰۲ پاسخ دهیم

  آیا سال ۱۴۰۲ کبیسه است؟ آیا امسال سال 1402 کبیسه است؟

  آیا سال ۱۴۰۲ کبیسه است؟ آیا امسال سال 1402 کبیسه است؟ سال ۱۴۰۲ شامل ۳۶۵ روز است یا ۳۶۶ روز؟ با ما همراه شوید تا به پرسش های قبل در تقویم ۱۴۰۲ پاسخ دهیم

  سال ۱۴۰۲ کبیسه است؟

  خیر سال ۱۴۰۲ کبیسه نیست. در هر چهار سال یکبار تعداد روزهای سال به جای ۳۶۵ روز، ۳۶۶ روز می شود، به این سال که یک روز اضافی دارد سال کبیسه می گویند اما سال ۱۴۰۲ کبیسه نیست و ۳۶۵ روز دارد (اسفند ۱۴۰۲ بیست و نه روزه است)

  سال کبیسه چیست؟

  گردش کامل زمین به دور خورشید حدود سیصد و شصت و پنج شبانه روز و شش ساعت است. چون شش ساعت در تقویم آورده نمی‌شود، بنابراین مشکلاتی به وجود می‌آید.

  در زمان‌های قدیم از این شش ساعت چشم پوشی می‌کردند و این خود مشکلات دیگری را به وجود می آورد. مشکل این بود که مثلا پس از دوازده سال، دوازده ضربدر شش ساعت که می‌شود هفتاد و دو ساعت از تقویم کسر می شد. حالا ببینید این هفتاد و دو ساعت، سه شبانه روز می‌شد.

  به عبارتی شروع سال به جای اینکه اول فروردین باشد، بیست و شش اسفند بود و هر چقدر که ادامه می یافت، سال جلوتر و به سمت اسفند می‌آمد. یکی از کارهایی که در قدیم انجام می‌دادند، در هر صد و بیست سال، یک ماه به تقویم اضافه می کردند و آن سال، به جای اینکه دوازده ماه می داشت، سیزده ماهه می‌شد. با این یک ماه اضافه مجدد شروع فروردین در همان زمان خودش یعنی نقطه اعتدال بهاری انجام می گرفت.

  جالب است بدانید که اصطلاح”الهی صد و بیست ساله شوی” نیز از همین بخش نجوم گرفته شده است. وقتی که در دید و بازدید عید می گویند که الهی صد و بیست ساله شوی، یعنی اینکه بتوانی یک بار دیگر سال سیزده ماهه را ببینی و در جشن های ویژه مخصوص سال سیزده ماهه شرکت کنی. اما امروز، آن صد و بیست سال، به چهار سال رسیده است. حالا چطور، به این صورت که چهار سال را سیصد و شصت و پنج روزه حساب می‌کنیم.

  در این چهار سال، چهار تا شش ساعت به سمت اسفند می رویم. چهار تا شش ساعت می شود بیست و چهار ساعت یا یک شبانه روز. حالا به جای اینکه عید، از یک روز مانده به نقطه اعتدال بهاری شروع شود، یک روز به اسفند اضافه می کنیم و اسفند سی روزه می شود. با این یک روز اضافه، آن بیست و چهار ساعت عقب مانده جبران شده و عید هنگام اعتدال بهاری آغاز می شود.

  چه سال هایی کبیسه است؟

  سال ۱۳۹۱ سال ۱۳۹۵ سال ۱۳۹۹ سال ۱۴۰۳ سال ۱۴۰۷ سال ۱۴۱۱ سال ۱۴۱۵

  الی آخر … +۴ سال کنید.

  سال های کبیسه به جای ۳۶۵ روز ، ۳۶۶ روزه هستند (اسفند ۳۰ روزه است)

  سال 1402 کبیسه است؟

  خیر سال ۱۴۰۲ کبیسه نیست و ۳۶۵ روز دارد

  کبیسه است یعنی چه؟

  سالی کبیسه است که به جای ۳۶۵ روز ۳۶۶ روز دارد. در سال کبیسه اسفندماه را ۳۰ روزه حساب میکنند.

  سال کبیسه بعدی چه سالی است؟

  سال ۱۴۰۳ سال کبیسه است و ۳۶۶ روز دارد.

  5/5 - (102 امتیاز)

  منبع مطلب : 99taghvim.ir

  سال کبیسه چیست و چرا سال 1400 آغاز قرن جدید نیست؟ • دیجی‌کالا مگ

  نوروز امسال که مصادف است با پایان یک سال کبیسه بهانه خوبی است تا به مرور برخی از ویژگی‌های بی‌نظیر تقویم هجری خورشیدی بپردازیم.

  سال کبیسه چیست و چرا سال ۱۴۰۰ آغاز قرن جدید نیست؟

  امیررضا کامکار

  ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۳:۳۰

  ۳۰ اسفند ۱۳۹۹

  زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

  تقویم هجری خورشیدی یکی از دقیق‌ترین گاه‌شماری‌های جهان است. تقویمی که بر مبنای رویدادهای نجومی طراحی شده و نسبت به دیگر گاه‌شماری‌های متداول در جهان دقت کم‌نظیری دارد. نوروز امسال که مصادف است با پایان یک سال کبیسه و آغاز آخرین سال قرن چهاردهم هجری شمسی بهانه خوبی است تا به مرور برخی از ویژگی‌های تقویم هجری خورشیدی بپردازیم.

  تحویل سال در ۳۰ اسفند؟

  سال ۱۴۰۰ هجری شمسی در ساعت ۱۳:۰۷:۲۸ ثانیه ۳۰ اسفند آغاز خواهد شد و لحظه‌ی تحویل سال نه در اولین روز بهار بلکه در آخرین روز زمستان اتفاق می‌افتد. بر مبنای قوانین گاه‌شماری هجری خورشیدی اگر لحظه تحویل سال بین نیمه‌شب تا لحظه ظهر باشد آن روز اول فروردین خواهد بود. اما اگر تحویل سال بعد از لحظه ظهر اتفاق بیفتد فردای آن روز اولین فروردین خواهد بود. درست مانند امسال که سال جدید پس از لحظه ظهر ۳۰ اسفند آغاز خواهد شد.

  سال کبیسه چیست؟

  طول هر سال خورشیدی حدود ۳۶۵ روز و ۶ ساعت است. شاید در نگاه اول آن ۶ ساعت اهمیت چندانی نداشته باشد، اما صرف نظر کردن از آن در بازه‌های زمانی طولانی باعث ایجاد خطا در تقویم خواهد شد. راه‌حل تقویم‌نگاران برای این مسأله سال کبیسه بود. به این ترتیب که معمولا هر چهار سال یک بار این ۶ ساعت‌ها با هم جمع و ۲۴ ساعت یا یک شبانه‌روز به سال اضافه می‌شود. طول سال‌های کبیسه ۳۶۶ روز و ماه اسفند در این سال‌ها ۳۰ روزه است.

  معمولا هر ۴ سال یک بار سالْ کبیسه می‌شود اما کبیسه‌های ۵ ساله هم در تقویم هجری خورشیدی وجود دارند. تقویم هجری خورشیدی تنها تقویم متداول در جهان است که کبیسه پنج ساله دارد.

  محاسبات دقیق مربوط به سال‌های کبیسه یکی از دلایل دقت بسیار زیاد تقویم خورشیدی است. در واقع تقویم خورشیدی نه به صورت قراردادی بلکه بر پایه محاسبات تنظیم می‌شود.

  لحظه‌ی تحویل سال چگونه محاسبه می‌شود؟

  یکی دیگر از جذابیت‌های تقویم خورشیدی این است که لحظه‌ی تحویل سال به مکانی که در آن حضور دارید وابسته نیست و همه در هر کجای جهان که باشند درست در یک لحظه مشخص و یکسان آغاز سال جدید را جشن می‌گیرند. اما لحظه‌ی تحویل سال چگونه محاسبه می‌شود؟

  تحویل سال جدید درست در لحظه‌ای اتفاق می‌افتد که خورشید در آسمان به نقطه اعتدال بهاری می‌رسد. از دید ناظر زمینی خورشید در لحظه‌ی تحویل سال از نقطه مشخصی از آسمان عبور می‌کند و با گذر از استوای سماوی وارد نیمکره شمالی آسمان می‌شود. به این ترتیب با ورود خورشید به نیمکره شمالی آسمان طول روز به مرور برای ساکنان نیمکره شمالی زمین بیشتر می‌شود.

  در اعتدال بهاری و پاییزی نور خورشید به یک اندازه به تمام نقاط زمین می‌رسد و طول شب و روز در همه جا تقریبا برابر است.

  در اولین روز بهار خورشید درست عمود بر استوای سیاره زمین می‌تابد و طول شب و روز در تمام نقاط زمین تقریبا برابر است. در چنین شرایطی اگر از فضا به زمین نگاه کنیم می‌بینیم که خط جداکننده شب و روز درست از قطب شمال به سمت قطب جنوب زمین کشیده شده است و تقریبا تمام نقاط زمین در طول شبانه‌روز مقدار یکسانی از نور خورشید را دریافت می‌کنند.

  چرا سال ۱۴۰۰ اولین سال قرن جدید نیست؟

  مبدأ تقویم هجری شمسی اول فروردین سال یک است و صد سال پس از آن، یعنی در اول فروردین سال ۱۰۱ قرن دوم هجری شمسی آغاز شده است. به این ترتیب تاریخ آغاز قرن پانزدهم هجری شمسی هم اول فروردین سال ۱۴۰۱ خواهد بود و سال ۱۴۰۰ آخرین سال قرن چهاردهم هجری شمسی است.

  امیدواریم آخرین سال قرن برایتان سالی سرشار از شادی و سلامتی باشد.

  ۸ برچسب‌ها : اعتدال بهاری نوروز

  منبع مطلب : www.digikala.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید