این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  الهه ضابطی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  الهه ضابطی را از این سایت دریافت کنید.

  الهه ضابطیاکبر

  منبع مطلب : rasm.io

  رویکرد جامعه‌شناختی به سیاست زنان در صدر اسلام

  الهه ضابطی اکبر,معصومه رشادمجله: پژوهش اجتماعی; تابستان 1399 - شماره 47;

  رویکرد جامعه‌شناختی به سیاست زنان در صدر اسلام مقاله

  نویسنده: ضابطی اکبر، الهه ؛ رشاد، معصومه ؛

  پژوهش اجتماعی تابستان 1399 - شماره 47 رتبه علمی-پژوهشی (وزارت علوم) (‎19 صفحه - از 18 تا 36 )

  کلیدواژه ها: مشارکت سیاسی زن فعالیت‌های اجتماعی زن فعالیت سیاسی زنان صدر اسلام political activities women’s political participation women of early Islam women’s social activities

  fa en

  چکیده:

  زنان نیمی از پیکره اجتماع انسانی هستند که در شکل‌گیری جامعه انسانی نقش مهمی ایفا می‌کنند. بررسی و موقعیت زنان صدر اسلام نشان می‌دهد که آنان در بسیاری از امور اجتماعی، اقتصادی، علمی، ‌سیاسی و حتی امور دفاعی با حفظ کرامت انسانی و عفت و پاک‌دامنی خود شرکت فعال داشته و در بسیاری از موارد نیز موفق و سربلند بوده‌اند. این پژوهش با هدف بررسی جامعه‌شناسی مشارکت زنان مسلمان صدر اسلام، از دوره پیامبر اکرم(ص) تا قیام امام حسین(ع) (سال 62 هجری) و رسیدن به دستاوردهای علمی درزمینه‌ی میزان و نقش مؤثر زنان در جامعه اسلامی تدوین‌ شده است. این تحقیق با روش مطالعه اسناد تاریخی انجام‌شده و فن مورد استفاده برای جمع‌آوری اطلاعات، اسنادی است. نتایج این تحقیق حاکی از آن است که زن پیش از اسلام جایگاه والایی نداشت و از بسیاری از حقوق انسانی خود محروم بود و با ظهور اسلام تحولی همه‌جانبه در جایگاه و منزلت زن ایجاد شد به‌گونه‌ای که در عرصه‌های مختلف مانند بیعت، هجرت، دفاع از ولایت و ... پابه‌پای مردان یار و یاور پیامبر و امام عصر خود بودند. اسلام موافق حضور اجتماعی و سیاسی زن در جامعه است ولی به‌منظور حفظ کرامت و شخصیت انسانی زن و جلوگیری از استفاده ابزاری از او و حفظ کانون خانواده، چارچوب و شرایطی برای این حضور تعیین نموده است که مهم‌ترین آن حفظ حجاب و پاک‌دامنی در فعالیت‌های اجتماعی اوست.

  خلاصه ماشینی:

  اهداف تحقيق دراين پژوهش به بررسي مشارکت سياسي زنان صدراسلام ، اززمان ظهوراسلام درجامعه جزيـرة العـرب ودوران پيامبراسلام (ص )تاپس ازواقعه کربلا(سال ٦٢هجري)خواهيم پرداخت ،ودرصددپاسخگويي بـه پرسشـهاي زيرهستيم : ١) جايگاه سياسي زنان دراسلام چگونه تبيين شده است ؟ ٢) عوامل اجتماعي – سياسي حاصل ازظهور اسلام چگونه برمشارکت سياسي زنان تأثيرگذار بوده است ؟ ٣) حضورزنان درفعاليت هاي سياسي-اجتماعي،دردوران قبل ازاسلام وپس ازاسلام چه تفاوت فاحشي دارد؟ چارچوب نظري ومباني نظري پژوهش مفهوم سياست ؛ ( politic) معــــاني لغــــوي واژه سياســــت رادهخدابــــه معنــــي پــــاس داشــــتن ملک ،حراســــت ،حکم راندن ،دورانديشي،تدبير،رياست وغيره مي داند (دهخدا،١٣٤٦،ج ٣٨؛واژه سياست ) واصطلاحا : سياسـت مجموعـه تدابيري است که حکومت به منظور اداره کشور اتخـاذ مـي کنـد(آقابخشـي،١٣٨٩:٢٠٢)؛ليتـره سياسـت راعلـم حکومت بر کشورمي داند (بابايي وآقايي،١٣٦٩: ٣٩٣) وفرانکلين ودوورژه علم سياست را "علم قدرت "دانسته اند (دوورژه ،١٣٩١: ١٧). ٥- تنوير افکار عمومي با سخنراني، رايزني سياسي و مرثيه سرايي: سخنراني در ميان مـردم بـه منظـور روشنگري افکار عمومي براي پيشبرد اهداف سياسي نمونه ديگر حضور زنان محسوب مي شود که نمونه بارز اين حضور فعال ، سخنراني آتشين حضرت زهرا(س ) با تکيه بر غصب فدک، مراجعه فاطمه (س ) به درخانه مهاجرين و انصار و مرثيه سرايي ايشان بر سر قبر رسول خدا(ص ) جهت بيدارسازي جامعه را مي توان نام برد (نيکوبرش راد، ١٣٨٧ به نقل از ابن ابي الحديد، ج ٢: ٥).

  fa en

  کلیدواژه ها:

  مشارکت سیاسی زن ، فعالیت‌های اجتماعی زن ، فعالیت سیاسی ، زنان صدر اسلام

  دریافت فایل ارجاع : (پژوهیار, , , ) دانلود HTML دانلود PDF

  منبع مطلب : www.noormags.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید