این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اعمال لیله الرغائب 1401

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اعمال لیله الرغائب 1401 را از این سایت دریافت کنید.

  لیله الرغائب 1401 (اولین پنجشنبه ماه رجب) کی و چه روزی است؟

  تاریخ لیله الرغائب سال 1401، لیله الرغائب چندمه؟ لیله الرغائب چند شنبه است؟ شب آرزوها چه روزی است؟ لیله الرغائب امسال کی است ۱۴۰۱

  لیله الرغائب 1401 (اولین پنجشنبه ماه رجب) کی و چه روزی است؟

  لیله الرغائب امسال کی است ۱۴۰۱

  لیله الرغائب یا شب آرزوها

  شب آرزوها نزدیک است و بهترین فرصت برای طلب حاجات از برآورده کننده آن است. در این مقاله می‌گوییم لیله الرغائب 1401 یا شب آرزوها چه تاریخی است.

  لیله الرغائب (اولین پنجشنبه ماه رجب) کی و چه روزی است؟

  تاریخ لیله الرغائب 1401 یا شب آرزوها در تقویم شمسی:

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم شمسی مصادف است با :

  پنج شنبه، ۶ بهمن ۱۴۰۱

  ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

  تاریخ لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم قمری:

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم قمری مصادف است با :

  الخمیس، ٤ رجب ١٤٤٤ ۱۴۴۴/۰۷/۰۴

  لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم میلادی:

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم میلادی مصادف است با :

  Thursday, January 26, 2023

  2023-01-26

  لیله الرغائب چیست؟

  به اولین پنجشنبه از ماه مبارک رجب لیله الرغائب یا شب آرزوها گفته می‌شود. ماه رجب از برتری خاصی بین دیگر ماه‌های قمری برخوردار است. این ماه به عنوان “ماه خدا” لقب گرفته است. در این خصوص روایتی از پیامبر اکرم (ص) موجود است که می‌گوید: “رجب ماه بزرگ خداوند است و هیچ کدام از دیگر ماه‌ها در حرمت و فضیلت به آن نمی‌رسد و در این ماه قتال با کافران در این ماه حرام است. هوشیار باشید که رجب ماه خداوند است و شعبان ماه من و رمضان ماه امت است و اگر کسی حتی یک روز از این ماه را روزه بگیرد، خداوند از او خشوند گشته و خشم پروردگار از وی دور می‌گردد.”

  در معارف اسلامی به این شب توجه ویژه‌ای شده و از آن به عنوان شبی یاد شده است که بخشش و عطای فراوان در خود دارد. لیله الرغائب دارای اعمال ویژه‌ای است که از جمله آن می‌توان به ادعیه، نماز مخصوص و روزه گرفتن اشاره کرد.

  رسول خدا (ص) در خصوص فضیلت این ماه در روایتی فرمودند:

  «وَ لَکِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَیْلَهٍ جُمُعَهٍ فِیهِ [منه‏] فَإِنَّهَا لَیْلَهٌ تُسَمِّیهَا الْمَلَائِکَهُ لَیْلَهَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِکَ أَنَّهُ إِذَا مَضَی ثُلُثُ اللَّیْلِ لَمْ یَبْقَ مَلَکٌ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا یَجْتَمِعُونَ فِی الْکَعْبَهِ وَ حَوَالَیْهَا وَ یَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَیْهِمْ اطِّلَاعَهً

  ( إقبال الأعمال (ط – القدیمه)،ج‏۲ ،فصل فیما نذکره من عمل أول جمعه من شهر رجب …..، ص :۶۳۲ )

  از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را “لیله الرغائب” می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

  همچنین بخوانید: اعمال شب لیله الرغائب در مفاتیح

  اعمال شب آرزوها یا لیله الرغائب

  روزه شب لیله الرغائب

  در روایات مربوط به لیله الرغائب گفته شده است که اولین پنجشنبه از ماه رجب را روزه بگیرید و در شب جمعه، پس از نماز عشاء و تا پیش از نیمه شب، 12 رکعت به جا آورده شود.

  نماز شب لیله الرغائب

  همانطور که گفتیم شب لیله الرغائب یا شب آرزوها دارای اعمال سفارش شده ای است. از جمله آنها می‌توان به نماز این شب اشاره کرد. این نماز دوازده رکعتی فضیلت بسیاری دارد و آنطور که روایت شده است موجب آمرزش گناهان بسیار شده و شب اول قبر را بر او آسان کرده و این ثواب در جلوه صورتی نیکو و گشاده و درخشان و زبانی فصیح بر او ظاهر می‌شود.

  آن صورت نیکو با او خواهد گفت: ای حبیب من بشارت باد ترا که نجات یافتی از هر شدت و سختی. شخصی که درگذشته است می‌گوید، تو که هستی؟ به خدا قسم که چهره‌ای زیباتر از تو ندیدم و کلامی شیرین از آنچه تو می‌گویی نشنیدم و بویی بهتر از تو نبوییدم.

  آن زیبارو گوید: من ثواب نمازی هستم که در لیله الرغائب فلان سال به جا آوردی. آمده‌ام تا در این شب مونس تنهاییت باشم. وحشت را از تو دور کنم و هنگامیکه در صور دمیده بشود و قیامت برپا شود، بر سایه خواهم افکند. پس شادباش که نیکی هرگز از تو دور نمی‌شود.

  به جا آوردن نماز دوازده رکعتی شب آرزوها به این ترتیب است که به شکل شش نماز دو رکعتی آن قرائت کرده که رکعت اول آن دارای سوره حمد، سه مرتبه سوره مبارکه قدر و دوازده مرتبه سوره توحید است و پس از نماز نیز 70 مرتبه ذکر «اَللهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحمّدٍ النَّبّیِّ الاُمِّیِّ وَ عَلَی آلِهِ» را تکرار کنید. در پایان نیز حاجت طلبیده و امید به رحمت خداوند داشته باشید.

  پس از سجده نیز 70 مرتبه ذکر «سُبّوحٌ قُدّوسٌ رَبُّ المَلائِکَةِ وَ الّروحِ» را گفته و سپس سر از سجده بردارد، و 70 مرتبه ذکر «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمْ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِیُّ الْاَعْظَمُ» را تکرار کنید.

  در ادامه نمازگزار باید مجدداً به سجده رفته و 70 مرتبه دیگر ذکر «سُبّوحٌ قُدّوس رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرّوحِ» را بگوید و سپس حاجت خود را از پروردگار طلب کند.

  همچنین بخوانید: نماز لیله الرغائب چگونه خوانده می شود و چند رکعت است؟

  سخن آخر

  در این مطلب به تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها اشاره کردیم. همچنین به مهمترین اعمال این ماه از شب نماز مخصوص و روزه آن شب پرداختیم. امیدواریم این مطلب مفید بوده باشد و بتوانید از برکات این شب بهره کافی ببرید.

  منبع مطلب : www.alamto.com

  در تقویم سال ۱۴۰۱ لیله الرغائب یا شب آرزوها چه روزی است؟

  از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را لیلة الرغائب می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

  مجله پرسون / دیدنی و خواندنی

  سه شنبه 4 بهمن 1401 - 20:00

  در تقویم سال ۱۴۰۱ لیله الرغائب یا شب آرزوها چه روزی است؟

  از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را "لیلة الرغائب" می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

  به گزارش پرسون،به اولین پنج شنبه ماه رجب، لیله الرغائب یا شب آرزوها گفته می شود که مهم ترین اعمال این شب روزه گرفتن و خواندن دوازده رکعت نماز می باشد.

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم شمسی برابر است با :

  روز پنجشنبه ۶ بهمن سال ۱۴۰۱

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم قمری برابر است با :

  روز پنجشنبه ۴ رجب سال ۱۴۴۴

  بیشتر بخوانید:

  اعمال و نماز لیله الرغائب یا شب آرزوها

  شوق رجب

  تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم میلادی برابر است با :

  روز پنجشنبه ۲۶ ژانویه سال ۲۰۲۳

  رسول خدا (ص) من باب فضیلت و برکت ماه رجب در روایتی فرموده اند:

  «وَ لَکِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَیْلَهٍ جُمُعَهٍ فِیهِ [منه‏] فَإِنَّهَا لَیْلَهٌ تُسَمِّیهَا الْمَلَائِکَهُ لَیْلَهَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِکَ أَنَّهُ إِذَا مَضَی ثُلُثُ اللَّیْلِ لَمْ یَبْقَ مَلَکٌ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا یَجْتَمِعُونَ فِی الْکَعْبَهِ وَ حَوَالَیْهَا وَ یَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَیْهِمْ اطِّلَاعَهً ( إقبال الأعمال (ط – القدیمه)،ج‏۲ ،فصل فیما نذکره من عمل أول جمعه من شهر رجب …..، ص :۶۳۲ )

  از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را “لیله الرغائب” می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

  لیلةالرغائب به چه معناست؟

  ابتدا پیش از هر چیزی به معنای لغوی لیله الرغائب می پردازیم لیله به معنی شب و واژه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنی چیزی که مورد رغبت و میل و همچنین به معنای بخشش و عطای زیاد است.

  بیشتر بخوانید:

  برای رفع نگرانی ها و استرس های خود چه دعایی بخوانیم؟

  خواندن آیت الکرسی /خواص و اعجاز

  پس «لیلةالرغائب» هم به عنوان شبی که توجه به آن زیاد است و هم به عنوان شبی که در آن بخشش و عطا فراوان است میتواند معنی شود و بر اساس روایاتی که درباره فضیلت و برکت این شب مطرح شده است هر دو معنا درست و صحیح تلقی می شود.

  فضایل شب آرزوها و لیله الرغائب

  زمین خاکی پر از فرشتگان می شود که از آسمان سرازیر شده اند در زمین سکنا برگزیده اند و مسئول بردن پیغام از نیت های پاک بندگان به خداوند هستند. بنابراین علاوه بر تاکید داشتن بر به جا آوردن اعمال این شب ، فرصت و امکان نیت آرزوهای دست یافتنی و به حق را نمی شود از دست داد.

  اعمال لیله الرغائب و شب آرزوها

  از مهمترین اعمالی که می توان برای شب «لیلة الرغائب» نام برد خواندن دوازده رکعت نماز می باشد ، پنجشنبه اول ماه رجب که همان لیله الرغائب است روزه بگیرید و چنانچه وارد شب جمعه شدید میان نماز مغرب و عشاء آن دوازده رکعت نمازی که پیش از این اشاره شد را به جا آورید ، هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعت از آن یک مرتبه حمد و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده‏ مرتبه «سوره توحید» می‏ خوانی و هنگامی که از نماز فارغ شدی هفتاد مرتبه می گویی:

  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَی آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ].

  خدایا! بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست

  سپس به سجده می‏ روی و هفتاد مرتبه می گویی:

  سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ

  بیشتر بخوانید:

  استخاره با قرآن را چگونه انجام دهیم؟

  دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان

  پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

  آنگاه سر از سجده بر می ‏داری و هفتاد مرتبه می‏ گویی:

  رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَمُ

  پروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من می‏ دانی بگذر، تو خدای برتر و بزرگتری.

  دوباره به سجده می‏ روی و هفتاد مرتبه می‏ گویی:

  سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ

  پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

  سپس حاجت و آرزوی خود را طلب کنید تا به خواست و اراده خدا به آن برسید.( ابن طاووس، الإقبال بالأعمال الحسنة، 1376ش، ج3، ص186 )

  در فضیلت نماز لیله الرغائب پیامبر اکرم(ص) فرموده اند:

  هر کسی که نماز را به جا بیاورد خداوند متعال شب اول قبرش ثواب و برکت این نماز را به زیباترین شکل ممکن و با روی درخشان و گشاده و با زبان فصیح به سوی او می فرستد و به آن فرد می گوید:ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

  میت سوال میکند تو که هستی؟ قسم به خدا که من زیباتر از تو صورتی ندیدم و شیرین تر از کلام تو کلامی نشنیده ام و خوشبو تر از تو بویی نبوئیده ام. آنگاه آن زیباروی جواب می دهد:من همان ثواب آن نمازی هستم که در شب لیله الرغائب به جا آوردی. امشب به پیش تو آمده ام تا حقی را که داشتی ادا کنم و با تنها نگذاشتن تو وحشت را از وجودت دور کنم و چنانچه در صور دمیده شود قیامت به پا می شود و من سایه بالای سر تو خواهم شد.

  می گویند زمانی که قیامت برپا میشود منادی الهی فریاد میکشد أین الرجبیون؟ کجا هستند کسانی که ماه رجب را با ارزش پنداشتند و از آن بهره مند شدند آن گاه از آن جمعیت انبوه گروهی بلند می شوند که محشر از روشنی جمال آنها درخشان می شود و بر سرشان تاج های شاهی آراسته به در و یاقوت قرار داشته و در سمت راست و چپ هر کدام از آن ها هزار فرشته کرامت و تعظیم الهی را تبریک می گویند.

  سپس از جانب خدا ندایی می آید:

  ای بندگان و کنیزان من به بزرگی و عزتم قسم چنان جایگاه گرامی و بزرگی به شما عطا خواهم کرد و شما را در جایگاهی که نهرها در آن جاری است جای میدهم که تا همیشه جاوید بمانید چراکه شما به صورت داوطلبانه در آن ماهی که برای من بزرگ است روزه گرفته و اعمال آن را به جا آوردید.

  منبع مطلب : purson.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید