این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آستیگمات در کودکان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آستیگمات در کودکان را از این سایت دریافت کنید.

  آستیگماتیسم در کودکان و راههای درمان و کنترل این عارضه

  آستیگماتیسم  نوعی نقص در ساختار چشم است ، در صورت تشخیص به موقع قابل کنترل و درمان می باشد . این عارضه ممکن است با دوربینی و نزدیک بینی همراه باشد .

  فهرست عناوین :

  آستیگماتیسم   Astigmatism نوعی نقص در ساختار چشم است ، در صورت تشخیص به موقع قابل کنترل و درمان می باشد . این عارضه ، دوربینی و نزدیک بینی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در صورت عدم توجه می تواند باعث تنبلی چشم و به دنبال آن تاری دید و سردرد و افت توان یادگیری کودک شود .

  آستیگماتیسم چیست ؟

  چشم در حالت طبیعی ساختاری گرد دارد یعنی قرنیه و عدسی داخل چشم شکل کروی، مانند توپ فوتبال دارند این حالت کمک می کند تا عدسی و قرنیه نور را در یک نقطه در شبکیه چشم متمرکز کنند به این ترتیب دید واضح خواهد بود  .

  آستیگماتیسم زمانی رخ می دهد که شکل قرنیه و عدسی خمیده شده و به صورت بیضی است . این تغییر ساختار باعث می شود که نور در داخل چشم به درستی بر روی شبکه  در یک نقطه متمرکز نشود ، در نتیجه دید ، تار می شود. این عارضه خطای انکساری چشم نامیده می شود. این مشکل ممکن است همزمان با سایر عیوب انکساری مانند نزدیک بینی و دور بینی رخ دهد .

  آستیگماتیسم در کودکان معمولاً از بدو تولد وجود دارد. این مشکل در کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه نسبتاً رایج است (حدود ۲۳٪) ، اما با رشد کودک در بسیاری موارد این عارضه بهبود میابد به طوری که در کودکان ۵ تا ۶ ساله تنها ۹% در گیر این عارضه هستند . چند عامل وجود دارد که ممکن است احتمال آستیگماتیسم نوزادان را افزایش دهد .

  این عوامل عبارتند از:

  سابقه خانوادگی : گمان می رود که آستیگماتیسم ارثی باشد ، به این معنی که این ویژگی از والدین ، ​​پدربزرگ و مادربزرگ و غیره به کودک منتقل می شود.

  نزدیک بینی Myopia : یک عیب انکساری شایع است که در این حالت بینایی در فاصله دور تار است اما در فاصله نزدیک مشکلی وجود ندارد این عارضه  می تواند احتمال بروز آستیگماتیسم را نیز افزایش دهد. حدود ۳۰% از مردم دنیا نزدیک بین هستند .

  دوربینی  Hyperopia: این عیب انکساری باعث می شود که اجسام دور واضح به نظر می رسند اما دید در نزدیک تار است این اختلال نیز در کودکان می تواند احتمال آستیگمایتسم را زیاد کند .

  سیگار کشیدن در دوران بارداری : مطالعات نشان داده است که بین سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری و بروز آستیگماتیسم در کودکان تازه متولد شده ارتباط وجود دارد .

  نژاد  نیز در بروز آستیگماتیسم موثر است. یک مطالعه تحقیقاتی در مورد آستیگماتیسم پیش دبستانی نشان داد که کودکان آفریقایی آمریکایی و اسپانیایی تبار بیشتر در معرض ابتلا به  آستیگماتیسم هستند .

  علائم آستیگماتیسم در کودکان

  تشخیص دقیق آستیگماتیسم در کودکان دشوار است زیرا آنها به طور معمول قادر به گفتن مشکلات بینایی که تجربه می کنند نیستند. خوشبختانه متخصص اطفال یک سری غربالگری را برای بررسی مشکلات چشم و بینایی انجام می شود .علائمی وجود دارد که می تواند نشان دهنده این باشد که کودک شما مبتلا به آستیگماتیسم است توجه به این علائم بسیار مهم است :

  حساسیت به نور

  افراد مبتلا به آستیگماتیسم در فیلتر کردن  نور مشکل دارند ، که اغلب باعث می شود نور کدر و تار شود  که در این حالت  تمرکز را دشوار می کند. اگر به نظر می رسد کودک کوچک شما بیش از حد به نور حساس است ، می تواند نشانگر آستیگماتیسم باشد.

  بستن یک چشم یا حالت چشمک زدن

  در کودکانی که به اندازه کافی بزرگ هستند و روش های خود را برای اصلاح بینایی امتحان می کنند ، بستن یک چشم یا پوشاندن یکی از چشمها  برای بالا بردن تمرکز در دید  معمول است.

  کج کردن سرشان به یک طرف نیز علامت دیگری است که نشان می دهد آنها سعی دارند تاری دید  را اصلاح کنند.این حالتها می تواند هنگام تماشای تلویزیون ، مطالعه یا حتی هنگامی که آنها از راه دور به شما نگاه می کنند ، رخ دهد.

  مالش چشم

  مالش چشم نشانه خستگی چشم در هر سنی است. اگر متوجه شدید که کودک شما هنگام تمرکز روی یک شی چشم خود را می مالد ، این می تواند خستگی چشم ناشی را نشان دهد ، که احتمالاً به دلیل یک مشکل بینایی اصلاح نشده مانند آستیگماتیسم است . بهتر است که کودک خود را تشویق کنید از مالیدن چشم خودداری کند ، زیرا می تواند به چشم و بافت اطراف آن آسیب برساند.

  نزدیک شدن زیاد به مونیتور یا کتاب

  اگر کودک شما کتاب یا تبلت را به صورت خود نزدیک می کند ، یا در فاصله کمی از تلوزیون می نشیند  این می تواند مشکل بینایی را نشان دهد. تصویر تلویزیون یا تبلت و کتاب ممکن است برای کودک مبتلا به آستیگماتیسم مبهم به نظر برسد ، بنابراین کودک با کم کردن فاصله سعی در اصلاح دید خود دارد .

  چناچه متوجه  هر یک از این رفتارها شدید و کودک شما می توانست صحبت کند ، از او در این باره بپرسید: چرا آنها این کار را می کنند؟ آیا وقتی این کار را انجام می دهند کمک می کند؟ آیا آنها صدمه نمی بینند؟

  برقراری ارتباط با کودک در مورد عادات خاص مربوط به بینایی او می تواند به تشخیص یک مسئله مهم کمک کند. و اگر آنها هنوز به سن کافی برای صحبت نرسیده اند ، نگرانی خود را با پزشک چشم یا متخصص اطفال آنها مطرح کنید.

  آیا همراه با رشد کودک آستیگماتیسم برطرف میشود

  خبر خوب این است که با رشد  کودک معمولاً آستیگماتیسم بهبود می یابد . همانطور که قبلاً ذکر شد ، حدود ۲۳٪ از نوزادان از سن ۶ تا ۱۲ ماهگی آستیگماتیسم دارند. همانطور که کودکان رشد می کنند عیب انکساری چشم (آستیگماتیسم) خود به خود  اصلاح می شود و این آمار را در نزدیکی سن ۵ تا ۶ سال به ۹ درصد کاهش می دهد.

  گرچه معمولاً آستیگماتیسم به خودی خود برطرف می شود ، والدین لزوماً نباید به این امر بی توجه باشند . پیگیری رفتارهای بینایی در کودک می تواند به طور بالقوه از مشکلات بینایی او در آنیده پیش گیری کند .

  هر چند این عارضه با رشد کودک در بسیاری موارد بهبود می یابد ، اما نسبت به آن نباید بی توجه بود ، زیرا در بعضی موارد این اختلال پیشرفت می کند . آستیگماتیسم شدید می تواند منجر به تنبلی چشم  Amblyopia))  در کودکان شود ، که در صورت عدم درمان مناسب می تواند بینایی آنها را با مشکل جدی  روبرو کند.

  منبع مطلب : safirearamesh.com

  آیا آستیگمات چشم کودک درمان می شود

  آستیگمات چشم کودک، بیماری است که چشم کودکان را اذیت می کند و باید والدین نسبت به درمان سریع آن اقدام نمایند. آستیگمات چشم کودک اگر شدید شود باید با روش هایی همچون عینک یا جراحی آن را درمان کرد.

  شما اینجا هستید مقالات

  آیا آستیگمات چشم کودک درمان می شود

  آیا آستیگمات چشم کودک درمان می شود

  گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی

  آخرین به روز رسانی :1398/04/05

  مطالب مربوط با آیا آستیگمات چشم کودک درمان می شود

  کاربردهای لنز دائمی چیست؟ نحوه کاشت لنز چشم چگونه است؟

  انواع لنز دایمی را میتوان به منظور اصلاح و بهبود دید به جای لنزهای تماسی بکار گرفت. قبل از اقدام برای کاشت انواع لنز دایمی از شرایط خود به پزشک اطلاع دهید.

  نکاتی درباره عمل جراحی بلفاروپلاستی

  عمل بلفاروپلاستی یکی از عمل های جراحی زیبایی بینایی می باشد که نکاتی برای مراقبت بعد از این جراحی بینایی وجود دارد که در این مطلب قصد داریم توضیحات و نکاتی جالب درباره عمل بلفاروپلاستی ارائه دهیم.

  رفع معایب زیر چشم با تزریق ژل

  تزریق ژل به زیر چشم یکی از مواردی است که موجب رفع معایب زیر چشم خواهد شد و دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله با هر یک از موارد نام برده شده آشنا خواهید شد

  ورزش و برنامه استراحت چشم برای کابران رایانه

  خستگی چشم نه تنها باعث افت کار و افزایش اشتباهات فرد می شود بلکه در مواردی سردرد را نیز به همراه دارد. از آن جا که کنار گذاشتن رایانه ناممکن است انجام ورزش های چشمی مفیدی توصیه می شود تا این فشار کاهش یابد.

  مهمترین نکات تزریق ژل زیر چشم با کانولا چیست

  نکات تزریق ژل زیر چشم با کانولا بسیار مهم و قابل توجه است. در سالهای گذشته برای تزریق ژل به زیر پوست از سوزن های معمولی استفاده می شد.

  دلایل انحراف چشم و عدم درمان آن با عمل لیزیک چشم

  بیماری انحراف چشم، یکی از بیماری هاییست که جزو عیوب انکساری محسوب نشده و این بیماری مربوط به عضلات چشم می باشد و قطعا با عمل لیزیک بهبود نخواهد یافت. اما جای نگرانی نیست چون با دیگر روش ها که در این گزارش آمده است، قابل درمان می باشد.

  معرفی مهم ترین عوامل ایجاد چشم قرمز

  عوامل ایجاد چشم قرمز بسیار هستند. از برخی از عوامل ایجاد چشم قرمز می توان به کم خوابی، مصرف مواد الکلی، مصرف دخانیات و ... اشاره کرد.

  آیا نازکی شبکیه چشم درمانی دارد

  گاهی نازکی شبکیه چشم مشکلاتی را در دید افراد ایجاد نموده که به ناچار باید به دنبال راه های درمانی موثری برای رفع نازکی شبکیه چشم باشیم.

  کودکان دچار اوتیسم ممکن است کدام مشکلات بینایی در کمین آنها باشد

  کودکان دچار اوتیسم ممکن است با بیماری های چشمی رو به رو شوند که برای جلوگیری از مبتلا شدن کودکان اوتیسمی به بیماری های بینایی حتما به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید

  توضیحاتی در مورد به وجود آمدن آب مروارید

  آب مروارید در صورت درمان نشدن به زودی پیشرفت می کند و در این صورت بایستی دست به عمل جراحی زد. آب مروارید در هر سنی امکان دارد به وجود بیاید

  آستیگمات چشم کودک، بیماری است که چشم کودکان را اذیت می کند و باید والدین نسبت به درمان سریع آن اقدام نمایند. آستیگمات چشم کودک اگر شدید شود باید با روش هایی همچون عینک یا جراحی آن را درمان کرد. برای آشنایی با آستیگمات چشم کودک و روش های درمان آن با این مقاله همراه شوید.

  آستیگمات چشم کودک

  این بیماری که نام دیگر آن اختلال در قدرت انکساری چشم است، باعث می شود کودک وقتی به چیزی مانند خط های دوار نزدیک به هم نگاه می کند، چشمانش اذیت می شود و همین باعث آزار کودک است. این بیماری عارضه ای ندارد و با عینک حل می شود و نباید نگران آن باشید. اگر این بیماری قبل از سه سالگی رخ داد نباید زیاد نگران آن باشید و اگر خیلی شدت آن شدید بود، بعد از سه سالگی می توانید آن را درمان کنید. اگر آستیگمات چشم کودک بیش از شماره یک باشد باید حتما کودک از عینک استفاده کند در غیر این صورت باعث تنبلی چشم کودک می شود. در واقع عینکی که برای کودک تجویز می شود باعث می شود کودک دیدی واضح پیدا کند و همه چیز را واضح ببیند. پس در تمامی ساعاتی که کودک بیدار است باید از عینک استفاده کند.

  علائم آستیگمات چشم کودک

  این بیماری علائمی دارد که در صورتی که در کودکتان مشاهده نمودید، سریعتر او را درمان نمایید. کودکانی که این بیماری را دارند برای بهتر دیدن چشمان خود را تنگ می کنند . یکی دیگر از علائم این بیماری این است که چشمان کودک دارای آبریزش می شود. همچنین گاهی چشمان این گونه کودکان نسبت به نور و مخصوصا نور آفتاب حساسیت دارند. اما گاهی ممکن است کودکان مبتلا به آستیگمات هیچ یک از این علائم را نداشته باشند اما علائم دیگری را از خود بروز دهند. مثلا کودک اشیا را به چشمان خودش نزدیک تر کند تا آن را بهتر ببیند یا ممکن است شکاف پلکی خود را تنگ تر کند و یا سرش را به اجسام نزدیک کند. همه اینها علائمی هستند که بیماری آستیگمات را در کودک نشان می دهند و باید این علائم را جدی بگیرید و به چشم پزشک متخصص مراجعه نمایید تا کودکتان را هر چه زودتر درمان نمایید.

  روش های درمان آستیگمات چشم کودک

  بیماری آستیگمات در کودکان زیر سه سال همانگونه که گفته شد اگر درمان نشود، شانس درمان این بیماری در سنین بالاتر وجود دارد که معمولا با تجویز عینک این کار انجام می شود. اما زدن عینک ممکن است این بیماری را درمان نکند و سالیان پس از استفاده از عینک نیز شماره آستیگمات چشم کودک هیچ تغییری نکند. حتی ممکن است شدت آستیگمات نیز بیشتر شود و نمره چشم نیز بیشتر شده و در برخی موارد کمتر شود. اما مصرف ویتامین A در درمان این بیماری بسیار موثر است. ویتامین A در موادی مانند اسفناج، هویج و کدو وجود دارد. همچنین برخی از ورزش های چشم نیز برای درمان این بیماری بسیار موثر هستند. برای اینکار کودک باید انگشت شصت خود را به فاصله ده سانتی متر دورتر از بینی خود قرار دهد و انگشت را تا جایی که می تواند و می بیند بالا ببرد. سپس دو ثانیه مکث کرده و سپس انگشت را به سر جای اولش برگرداند و این تمرین را به مدت دو دقیقه و در هفته دو الی چهار بار باید انجام داد. روش های دیگری مانند لنز و عمل جراحی برای کودکان قابل استفاده نیست. زیرا چشم کودک تا 18 سالگی شکل نمی گیرد بنابراین اگر چشم آستیگمات کودک تا بزرگسالی بهبود نیافت، بهترین راه جراحی چشم است که در 98 درصد بیماران به بهبودی کامل می انجامد.

  منبع مطلب : www.binaii.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید